Uyarmadan Önermek

Öneren, önerilerilerinin arkasında durmak zorundadır. Fakat oldukça fazla öneri getiren ve bunu yazıya döken biri olarak herkesin kişisel filtrelerini kullanarak yaptığım önerileri eleyebileceğini ve kendisine uygun olanları seçebileceğini düşünürüm. Bende bir çok öneriye şüpheyle yaklaşıyorum. Bazılarını gerçekten ciddiye alıyor ve uyguluyorum, bazılarının ise benden daha doğru adreslere ulaşmasına çalışıyorum.

Bazı önerilerle ilgili farklı bakış açılarımı sizlerle paylaşmak istiyorum;

1. Eğer kariyer yapmaktan bıktıysanız sizin için özgürlük yolu sadece kendi işinizi yapmak değildir. Bir çok insan sevdiği ve mutlu olduğu işyerlerinde kendilerini özgür hissedebilmektedirler. Kurumsal bir nehirde yüzmekte kolay ve keyifli olabilir, kendinizi rahatlıkla su üstünde tutabilir, rahatlıkla ileri doğru yüzebilirsiniz. Kendi işini yapan bir çok kişinin “maaşlı işinizin kıymetini bilin” uyarısını dikkate almak gerekiyor.

2. Eğer birileri içten içten ya da gizlice başarısız olacağınıza ya da kaybedeceğinize inanıyorlarsa size “Takma kafana, mutlu ol.” derler. Bazıları “Sen çok iyisin, Sen süpersin” diye devam ederler. Bu tip durumlarda ya kendi iç sesinizi dinleyin ya objektif olarak durumu değerlendirmeye çalışın. İyi niyetli gaza getirmelerin yaratacağı hayal kırıklıkları sizi çok üzebilir.

3. “Başarıyı hayal edin.” Eğer başarıyı ve pozitifi hayal ederseniz onları kendinize çekersiniz. Fakat sanılmamalı ki sadece hayal etmek her şeyi hallediyor. Aksine sizi hayalinizi ulaştıracak adımları atmanız gerekir.

4. “İstersen yaparsın” Yukarıdakine benzer bir durum ama farkı isteklerinizin ayaklarının yere basması gerekliliğidir. Başka bir evrene gitmek, Everest’i oturduğunuz şehre taşımak gibi “hayal”lerden kendinizi sakınmanız gerekir. Şimdi maraton koşmaya kalksanız muhtemelen birkaç km sonra nefesiniz kesilir. Ama çalışmaya başlayabilirsiniz. Gerçekliği yaşamanın ön koşulu hayal etmek olsa da aşırıya kaçmamak gerekir.

5. “Başkaları yapıp başarılı oldularsa sende olabilirsin” Herkesin koşulları farklıdır. Aynı koşullar altında belki doğru olabilir ama muhtemelen tüm koşullar değişmiştir.

6. “Bence kesin yapamazsın” Size bunu söyleyen korku ile motive etmeye çalışıyor olabilir. Çünkü başarırsanız bu yüzden yaptığınızı söyleyecek, başaramazsanız “Ben zaten söylemiştim” diyecektir.

7. Eğer hedefinize erişmek konusunda kendinizi enerjik hissediyorsanız yolun yarısını geçmişsiniz demektir. Kendini enerjik hissetmek yapılmak istenen şeyin çok istendiğini gösterir. Nelerden hoşlandığınızı belirleyin hayatınızı bunların daha çok olacağı şekilde dekore etmeye çalışın.

8. Nereden geldiğinizi kendinize hatırlatacak bir şeyler yapın. Yaptığınız iş sizi zengin etmiş olabilir ama geldiğiniz yeri hatırlamak kazanımlarınızın değerini size gösterecektir.

9. Eğer şu anda başarılı iseniz başka işlerde de başarılı olabilirsiniz. İyi bir sporcu bir çok branşı iyi yapar.

10. Özgüveninizi geliştirmek ve güçlendirmek için elinizden geleni yapın. Geçmişten gelen ve/veya gelecek ile ilgili korkularınızla, zayıflıklarınızla yüzleşin.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.