Yöneticiniz Sizden Etik Olmayan Bir Şey İsterse

Eğer yöneticiniz bir probleme ya da duruma etik olmayan bir şekilde yaklaşmamızı isterse kendimizi rahatsız hissederiz. Peki bununla yaşayabilecek miyim? diye düşünürüz. Bazen bu tip problemli talepler kalbiniz her ne kadar yanlış olduğunu söylese de makul, cazip gelebilirler. Bunlara örnek olarak raporları değiştirmek, maliyetleri kaydırmak, öngörüleri abartmak vb. sayılabilir.

Peki siz bu durumla nasıl baş edeceksiniz?

Hepimiz farklıyız ve hepimiz için tek bir doğru yok ama hepimiz için en azından bir doğru var ki oda iç huzurumuzun olması.

Üç şeyi akılda tutun:

1- Ha bir lira ha bin lira çalmış, hırsız hırsızdır.
Eğer çok etik bir karakteriniz varsa çevrenizdekiler olası en ufak hatanızda bunu aleyhinize kullanabilirler. Böyle bir durumda her açıdan saldırıya açık durumda olacaksınız. Durumu iyice analiz edip olası sonuçları düşünmeli, bu işin yapılmasından patronunuzun faydası nedir, yarın aksi bir şey olursa beni dışarıda tutar mı yoksa işbirlikçi olarak teşhir eder mi diye düşünmelisiniz.

2- Sonsuza kadar uzun bir süredir
Yaptığınız yanlışı bilen veya anlayan biri bir gün mutlaka bunu açığa çıkaracaktır. Etik olmayan bir şey yapacaksanız iyi düşünün.

3- Güvendiğiniz kim?
Sizden bugün etik olmayan bir şey isteyen birinden yarın etik bir şey beklemeyin. Ona güvenmeyin çünkü etik olmayan bir şey yaparak gelecekte size de zarar verebilir.

Dört strateji

Etik açıdan huzursuz hissettirenlerle çalışmak oldukça zordur. Size dört strateji önereceğim;

1- Geciktirme
Olabildiğince istenen şeyi geciktirin, aceleye getirmeyin. Sizden etik olmayan bir şey isteyen yöneticinizin pozisyonu ve fikri değişebilir.

2- Kafanızı önde tutun
Bire bir işin içinde olmaktan ve karşı çıkmaktan kaçının. Eğer çok güçlü karşı çıkar, yöneticinize hükmetmeye çalışırsanız, kariyeriniz açısından iyi olmayabilir

3- Uzlaşma
Başka çözüm önerin. Daha kısa, basit ve etik olan bir yol patronunuzu motive ve ikna edebilir. En azından alternatifi denemek için izin isteyin. “Eğer işe yararsa en azından etik olmayan bir iş yapmamış olacağız” diye savunmanızı yapın.

4- Kendinizi kurtarın
Birden istifa etmek doğru olmayabilir. İş aramaya başlayabilir ya da şirket içinde başka bölüme atanmanızı isteyebilirsiniz. Bu belki en istenmeyen strateji ama öte tarafta yapacağınız etik olmayan işin getireceği stres, baskı, korku, huzursuzluk ve uykusuzluk olacak…

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Yöneticiniz Sizden Etik Olmayan Bir Şey İsterse” hakkında 3 yorum

 1. Ali Haydar ÜNSAL

  Zor bir durum. Esasen, “Doğru olan eğilir ama yıkılmaz” felsefesinden hareketle, iş ahlakına daha önemlisi genel ahlak ve etik değerlere uygun olamayan bu tür taleplerin usulünce reddedilmesi gerekir. Tarih göstermiştir ki: kısa vadede kazanç sağlamak ya da konumunu korumak için söylenen yalan ve yapılan hertürlü non-ethic eylem, kişiyi ya da kurumu orta ve uzun vadede daha büyük problemlere muhatab eder.

 2. Ömer ÖMÜR

  Özel sektörde benim anladığım şöyle bir tablo var, Bir sistem var bu sistemin üzerinde adı yazan bazı kişiler veya kurumlar var. Önemli olan nokta işte bu kişilerin ve kurumların isimleri ve soyisimleri. Bu kişiler ilahlaştırılırcasına yüceltiliyor, onlar gelince herkezde aşıkar seviyesinde değişiklik, daha çok çalışma isteği, daha çok mail, daha çok koşuşturma, daha çok “aaaa yolumun üzerinde yöneticilerim varmış ne tesadüfler”. onlar olmaz ise hiçbirşey olmayacak hissi, bize hakkımızdan daha coğunu veriyor gibisinden ilahi bakış açısı, Şahit olnmuştur, telefonda yöneticime onun yöneticisi hakaret ediyor”bu yaşınızda beceremeyecekseniz bırakın gidin” adamcağız dönüyor bizlere hiç bir şey olmamış gibi. Hakaret, küçük düşürme vesaire vesaire. Sen ne kadar işini iyi yapmak için çaba göstersen de sen ne kadar hırsızlık yapmaz isen de… günün sonunda proje bitip de evinde işsiz oturan sen oluyorsun… Diğerleri hayla evine ekmek götürüyor, götürdüğü bu ekmek ne kadar etik ben bilemiyorum… Yani diyeceğim öyle işte yazılanlar hiç birşey değiştirmiyor.

  Saygılarımla

 3. savassakar Yazar

  Çok karamsar bir yorum olarak görsem de bir şeylerin daha iyi olacağına inancım tam. Eski kurallar, yeni nesi üzerinde işlemiyor. Her değişmek ve hatta paradigmasını değiştirmek zorunda. Seve seve ya da başka şekilde 🙂 Bu arada patronun resmini telefonuna screensaver koyan birini görmüştüm, her toplantı da görülecek yere koymaya çalışıyordu :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.