Proje Ekiplerinde Kişilik Tipleri – David Keirsey – 3 – İdealistler

mahatma-gandhiDürüstlük, bütünlük, işbirliği, ahenk ve ekip birlikteliğine değer verirler. Duygulu, takan, hassas ve sadıktırlar.

İdealistlerin Ekip İçi Davranışları

Doğal ekip oyuncularıdır ve diğerleri ile iletişimleri çok yüksektir. İnsanlarla çalışmayı severler ve diğerlerinin davranışları ile motive olurlar. Diğerlerinin duygularına ve hareketlerine karşı çok duyarlıdırlar. Takım ruhuna ve birlikte başarmaya inanırlar. Rasyoneller gibi duygularını göstermekten çekinmezler. Her zaman söylemeselerde vücut dilleri anlatır. Sevmeyi ve sevilmeyi isterler. Diğerlerine olan ilgilerini göstermek için çoğu zaman gönüllü olurlar ve onaylanmayı beklerler.

Onaylandığını hisseden İdealist çok verimlidir. Kendisine iş verilmesini kendisinin onaylanması, saygı ve güven duyulması olarak yorumlar.

İdealistler genellikle iyi organizatör, araştırmacı ve dinleyicidirler. Değerlerine ters düşmediği sürece duygu birlikteliği isterler. Diğerlerine toleranslı oolmalarına ragmen uzun süren sürtüşmelerde duygusal tepki verirler. Uzun süre dayanabilirler ama birden patlarlar.

Genellikle sessiz, utangaç ve pasiftirler. Nazik ve işbirlikçi davranırlar. Diğerlerine öncelik veren ve sonra konuşan bir yapıları vardır. Böylelikle ekibin dışında kalmamaya ve farklı olmamaya çalışırlar. Ekip onlar için önemlidir. Çatışan ve problem çıkaran ekip üyesi olmak istemezler. Ekibe güven ve sadakat beslerler. Güven ve sadakat zarar gördüğünde çok etkilenirler. Temelde insanın iyi olduğunu ve diğerlerine zarar vermeyeceği inancındadırlar. Bu düş kırıklıklarına yol açar. Kötü ilişkileri içselleştirir, kişiselleştirirler. Bu yüzden herkesle iyi iletişim kurmaya çalışırlar.

İdealistlerin Ekip İçi Davranışları

İdealistler pasif, dinleyici düşünen ve diğer ekip üyeleri gibi bilgiyi değerlendirenlerdir. Sessizlikleri size aldatmamalıdır. Aslında layın tamamen içinde ve ilgilidirler. Onların destekleyici ve koruyucu geri beslemelerini alabilmek önemlidir. Taraf seçmek zorunda kalacaklarını hissederlere karar vermede pasif kalırlar. Onların karar vermeleri için zamana ihtiyaçları olacağını unutmamak gerekir.

İdealistler, bazen diğerlerini memnun etmek için fazladan iş ya da agresif bitiş tarihlerini kabullenebilirler. Onları önceliği diğerlerine bırakma tavrı işleri yavaşlatabilir, gecikmelere yol açabilir. Rasyoneller nasıl kazanmak istiyora İdealistlerde herkesin kazanmasını isterler. Kimsenin kaybetmemesini istemek kararsızlığa, çatışmadan kaçınmaya ve kötü haberleri iletmemeye yol açabilir. Hiç kimseyi incitmeyecek objektif karar vermeye çalışırlar. Bu durumda karar verebilmek için dış desteğe ihtiyaç duyabilirler. Bu da onları kazan-kaybet ilişkisinden koruyabilir.

İdealistler projenin kendisinden motive olurlar. Projenin sebebi ya da sağlayacağı fayda çok önemlidir.

İdealistlerle yüz yüze iletişim çatışma olasılığını artırabileceği gibi fikirleri güçlendirme potansiyeli de önemlidir. Açık ve dürüst diyaglar onlar için önenmlidir. Rasyoneller tartışmaları kendi düşüncelerini netkleştirmek için tercih ederken Sanatçılar ortak akıl ile işlerin başarılabileceğini göstermeyi tercih ederler. Rasyoneller aptalca şeyler söylemekten çekinirken, İdealistler yanlış şeyler söylemekten çekinirler.

Bencil ve ben merkezci görünmekten çekinirler. Ekip başarısını bireysel başarının üstünde tutarlar.

İdealistlerle nasıl çalışmalı?

  • Esnek olun.
  • Sabırlı olun.
  • İşbirlikçi olun.
  • Açık ve dürüst olun.
  • Yapıcı ve yaralamayan eleştirilerde bulunun.
  • Dikkatli olun: Bir çok şeyi kişisel algılayabilir ve mağduru oynayabilirler.
  • Açık fikirli olun.
  • Dinlemeye ve konuşmaya vakit ayırın.

Kaynak: Human Factors in Project Management – Zachary Wong

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.