Proje Ekiplerinde Kişilik Tipleri – David Keirsey – 5 – Sanatçılar

sanatciHız, yaratıcılık ve değişikliklere değer verirler. Enerjik, ilham verici ve yaratıcıdırlar.

Sanatçıların Ekip İçi Davranışları

Ekibe eğlence getirirler. Motivasyon ve ilham peşindedirler. Sadece fiziksel değil mental aksiyonları da severler. Yavaş ve metodik süreçler onları işten uzaklaştırır. Detaylı işleri sıkıcı ve gereksiz bulurlar. Yeni strateji üretme, sunum yapma ve yeni yollar bulma konusunda iyidirler.

Rasyoneller gibi bağımsız düşünürlerdir, aynı şeyleri farklı görebilirler. Birden fazla iş yapma ve sentezleme konusunda hızlıdırlar.

Diğer tiplere göre düşüncelerinde daha şeffaftırlar. Düşünce, duygu ve bakış açılarını rahatlıkla dile getirirler. Bazen çok dürüst, yargılayıcı ve diğerlerinin ne düşündüğünün dikkate almadan davranabilirler. Şeffaflık daha rahat ilişki kurmalarını sağlar. Enerjileri ve duruma göre davranabilmeleri ekibe adapte olmalarını kolaylaştırır.

Rasyoneller gibi güçlerini bağımsızlıklarından alırlar. Rasyoneller bağımsız düşünürler, Sanatçılar bağımsız aktörlerdir. Sürekli hareket halindedirler. Geçmiş ve geleceği kontrol edemeyecekleri düşüncesiyle bugünü yaşarlar. Anlık değişim gösterebildikleri için anlaşılması zaman zaman zor insanlardır.

Maceraya atılmayı severler ve diğerlerinde katmaya çalışırlar. Gardiyanlar ne kadar az risk alıyorsa Sanatçılar tersidir ve projelerde birlikte çalışmaları zordur. Kurallar ve prosedürler onlara göre değildir ve sadece kısıt olarak görürler. Sanatçılar değişimin peşindedirler ve bunun önündeki engelleri, bu engelleri yaratmaya çalışanları kaldırmaya çalışırlar. Düzene karşı çıkan bir tavırları vardır. Değişim yaratıcılıklarını gösterebilmeleri için onlara fırsat olarak görünür. Hızlı fayda sağlayan kurallara sahip çıkabilirler.

Sanatçıların korkusuz bir bakış açıları vardır. Diğerlerinin çekince, eleştiri ve korkularına karşı duyarsızdırlar. Diğerlerini bölebilir, susturabilir, tartışabilir, görüşmelerde baskın olmaya çalışır ve diğerlerinin söylediklerini dikkate almazlar.

Risk alarak başarabileceklerine inanırlar. Eylemsizlikten ya da fırsatları kaçırmaktan korkarlar. Rasyoneller başarısızlık korkusu ile risk almaya çekinirler. Sanatçı ise hatasını kabullenip kendini geliştirme fırsatı olarak görür.

Rasyoneller bağımlı olmamayı, Sanatçılar bağımsızlığı severler. Her iki grupta değişimlerin anahtarıdır. İdealistler ve Koruyucular değişimi uygulayanlardır.

Sanatçılar iyi hikayeleştiren ve sunanlardır. Bazen abartı ve yalan sınırında olsa bile çevrelerini etkilemeyi başarırlar. Avı değil avlanmanın keyfini severler. Sadece bitiş tarihini tutturmak değil işin içeriğini de sevmek isterler.

Sanatçılarla Çalışma

Sanatçılar ilginin odağı olmayı isterler ama zaferi sadece kendilerine istemezler. İdealistler diğerleri fikirlerinden etkilensin istrken Sanatçılar fikirlerini uygulamak ve kişisel olarak diğerlerini etkilemek isterler. Bu iki grup bağımsızlık ve hız isterler. Rasyoneller bağımsız düşünme Sanatçılar bağımsız eylem peşindedirler.

Sanatçılar aynı anda bir çok işi yapmakta, öncelikleri değiştirmede ve uygulamada ve opsiyonlar arasında gezinmede iyidirler. Hızlı çalışır ve çabuk karar alırlar. Hemen ve spontane yapılması gereken bir iş varsa Sanatçı bulmalısınız.

Taktiksel performansları yüksektir. Eğer onlara müdahale ederseniz alternatif yol bulacaklardır. İdealist ve Koruyucular, Sanatçıların hızlı gitme veya odağını kaybetmesi durumunda destekler ve yardımcı olurlar.

Sanatçılar kendi kendilerinin dengesini bozabilirler. Çabuk demoralize olabilirler. Sahne arkası ya da kenarı onlara göre değildir, sahnede olmayı severler.

Temelde iyimserdirler ve ekibe yaratıcılık ve ruh katma konusunda iyidirler. Sunum ve diğerlerini etkileme konusunda sihirbaz gibidirler.

Koruyucular, Sanatçıların prosedürlere uymalarını, Rasyoneller ise bilginin net ve mantıklı olmasını sağlarlar. İdealistler ise sunumun katılımcılarla ilişkisini ve şirket değerlerini temsil etmesini sağlarlar.

Sanatçılarla nasıl çalışılmalı?

  • Fikirlerine ve risk alıcı davranışlarına saygı gösterin.
  • Çabuk ve doğrudan konuşun.
  • Sıkılmaktan ve rutin işlerden nefret ettiklerinin farkına olun.
  • İşe odaklanmalarına yardımcı olun.
  • Yüksek etkili işler verin.
  • Organize olmayan ve disiplinsiz davranışlarını kabulenin.
  • Kendi işlerini yapmalarını sağlayın. Onların işini onlar için yapmayın.
  • Eğlenceli olun.

Kaynak: Human Factors in Project Management – Zachary Wong

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Proje Ekiplerinde Kişilik Tipleri – David Keirsey – 5 – Sanatçılar” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.