Proje Maliyetlerini Düşürmek – 2

Keys to a More Reliable Project Cost Estimation

Proje paydaşlarının maliyet konusunda farkındalıklarının gözden geçirilmesi gerekir. Her paydaş kurumun ondan beklediği hassasiyeti (kraldan kralcı olmadan) göstermelidir. Proje Sponsoru ve Proje Yöneticisi birebir görüşmelerle, başlangıç toplantısında ve devam eden düzenli iletişimlerde maliyetin düşürülmesi konusunu gündeme getirmelidirler.

Sözleşme aşamasından başlayarak proje müşterisinin ve bunlara bağlı olarak paydaş gereksinimlerinin maliyet-fayda değerlendirmesi yapılmalıdır. Müşteri her şeyi isteyebilir ancak kendisine maliyetine öngöremeyebilir. Gereksinimlerin tek tek veya toplu olarak maliyetinin ele alınması, sadece yapılabilirliğine bakılmadan efor ve parasal harcamalar açısından ele alınması gerekir.

Proje kapsamı ilk planlama aşamalarında belirlense de, çok geniş tutulduğunda maliyetli ve zaman alıcı olabilir. Projeyi en temel gereksinimlerle sınırlayarak, aynı anda yerine getirilecek işlerin sayısını azaltmak maliyeti düşürecektir. Projenin kapsamında yer alan her konunun müşteriye veya projeyi yapan kuruluşa değer katması (kar etme, Pazar payı artırma, verimlilik artırma vb.) ve bu değerin maksimum olması gerekir. Örneğin, gösteriş amaçlı, yeterince son kullanıcı tarafından kullanılmayacak özellikler maliyetleri yükseltir.

Projenin her aşaması maliyet açısından değerlendirilmelidir. Geçmiş dönemlerden daha iyi bir performans hedeflenmelidir. Daha iyi bir performans için gerekli maliyetler faydası ile kıyaslanmalıdır. Daha iyi bir performans için personel gelişimi, teknik ekipman yenileme vb. düşünülebilir.

Proje aktivitelerine ilişkin kaynak, süre ve efor tahmini bir arada yapılmalıdır. Ör. 2 kişi, 3 gün, 6 saat efor vb. Yapılacak işin maliyetinin kaynak, süre ve efor boyutunda alternatifleri değerlendirilmelidir. Her aktivite daha uygun maliyetle nasıl gerçekleştirilebilir araştırılmalıdır.

Birden fazla işi yapmaktan sorumlu kaynakların getireceği ek maliyetleri değerlendirin. İşler arasında geçişte konsantrasyon maliyeti, hata maliyeti vb. Tek bir kaynağın tek bir işle uğraşması maliyetleri düşürür. Özellikle çalışanlar daha fazla iş yapabilmek adına kişisel Ar-Ge’lerini yapamazlar.Kişisel Ar-Ge kişinin kendi işini daha kısa sürede ve maliyetle yapabilmesi için araştırma yapması anlamına gelir. Çalışanlara kişisel Ar-Ge yapma zamanı tanıyın ve yaptıklarını dinleyin.

Türkçe eğitimler

İngilizce eğitimler

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.