Proje Maliyetlerini Düşürmek – 3

Project Cost Review & Analysis | SOCOTEC US

Proje süresi veya teslimat süreleri kısaltılarak maliyetler düşürülebilir.  Bir proje ne kadar uzun sürerse, malzemeler, idari maliyetler, enerji ve çalışanlar da dahil olmak üzere, hem belirsizlik hem de maliyetler artar. Projeleri olabildiğince daha küçük değer teslim edebilecek parçalara ayırmak hem maliyetleri azaltır hem de kontrolleri kolaylaştırır.

Sadece projeyi gerçekleştirme maiyeti değil proje tamamlandıktan sonra ortaya çıkan hataları düzeltme maliyeti de dikkate alınmalıdır. Projenin tam anlamıyla teslim edilmesi gerçek maliyetleri gösterir. Projenin kalitesi (gereksinimleri istendiği gibi karşılama, yasalara uyum vb.) ile ilgili harcamalar proje esnasında yüksek maliyet gibi görülebilir ancak kalitesizlik maliyeti çok daha yüksek olacaktır. Toplam proje maliyetini düşürmek için kalite ile ilgili maliyetlerin göze alınması gerekir.

Birden fazla iş ya da güvensizlik olan ortamlarda çalışanlar kendilerini güvenceye almak için daha emniyetli eforlar öngörebilirler. Şirket içi ortamı düzenlemek ve iş yükünü azaltmak proje aktivitelerini gerçekleştirme eforlarını ve dolayısıyla maliyetleri düşürecektir.

Aktiviteleri gerçekleştirirken iç veya dış kaynak kullanımı fayda-maliyet açısından değerlendirilmelidir. Daha ucuz ve kaliteli alternatif tercih edilmelidir.

Şirket içinde ekipler arası iletişimi artırıcı her çaba ve etkinlik maliyetleri düşürecektir. Etkin iletişim işbirliği ve koordinasyonu artırdığı gibi süre ve maliyet kazanımları sağlar.

Proje için belirlenen bütçenin nakit akışı iyi ayarlanmalı, finansal parametreler doğrultusunda değerlendirilmelidir.

Bütçe aşımını erken fark etme konusunda geliştirilecek uyarı mekanizmaları sayesinde zamanında müdahale şansı yakalanabilir.

Proje maliyetlerini etkileyebilecek gereksiz  her türlü süreç, bürokrasi vb. gözden geçirilmeli ve iyileştirilmelidir.

Maliyet düşürücü önerilerin ödüllendirilmesi gibi teşvik sistemleri kurulmalıdır.

Türkçe eğitimler

İngilizce eğitimler

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Takip Edin:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + nineteen =

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.