Proje Risk Yönetiminde Risk İştahı, Risk Toleransı ve Risk Eşiği

PMBOK®’ın tanımına göre proje riski, oluşması durumunda kapsam, zaman çizelgesi, maliyet ve kalite gibi bir ya da daha fazla proje hedefi üzerinde pozitif ya da negatif etkisi olabilecek belirsiz bir olay veya durumdur.

Yukarıdaki tanımdan hareketle pozitif risklerin fırsat, negative risklerin tehdit oluşturduğu söylenebilir.

Risk Yönetimi pozitif risklerin olasılığını ve etkisini artırmak, negative risklerin olasılığını ve etkisini azaltmayı hedefler.

Risklere yaklaşım şirketin kültürü ve paydaşların bakış açılarına bağlıdır. Her şirket ve birey risklere farklı yaklaşır. Bazıları kabullenir bazıları önlem almaya çalışır. Paydaşların risklere karşı tutumlarını belirlemeye yarayan 3 faktörden bahsedebiliriz;

Risk İştahı

PMBOK’ın tanımı: Risk iştahı ödül bekleyen kuruluşun üstlenmeye istekli olduğu belirsizlik derecesidir. Şirketin büyümek ve gelişmek için almaya istekli olduğu risk miktarı diyebiliriz.

Yüksek risk yüksek kazanç ya da az risk az kazanç klişesini destekleyen bir söylemdir. Bazı şirketler yeniden Amerika’yı keşfetmektense, lider olmaktansa takipçi olmayı severler. Bu yüzden riskli girişim, yatırım ve projelere karşı temkinli davranırlar.

Eğer bir şirketin risk alma isteği çoksa yüksek risk iştahına sahip diyebiliriz.

Risk Toleransı

PMBOK®’a göre risk toleransı, bir organizasyonun ya da kişinin katlanabileceği risk derecesi, miktarı ya da hacmidir.

Şirketin veya kişilerin risklere karşı hassasiyetini ifade Yüksek tolerans risk almaya isteği, düşük tolerans isteksizliği ifade eder.

Bir şirketin ya da paydaşların riskleri kabullenmesi ya da kaçınmasına yönelik ölçülebilir değerlerle ele alınmasıdır.

Çeşitli faktörler risk toleransını etkiler. Kritik bir projede paydaşlar risk almaya istekli olurken, önemsiz projede isteksiz olabilirler. Müşteri memnuniyeti, yüksek karlılık vb. faktörler önemlidir.

Eğer bir projede %1-3 bütçe sapması veya %10 süre sapması kabul edilebilir düzeydeyse risk toleransı olarak adlandırabiliriz.

Risk Eşiği

Risk eşiği, paydaşın belirli bir çıkarı olabilecek etki seviyesinin veya belirsizlik seviyesinin ölçülmesidir. O risk eşiğinin altında organizasyon, riski kabul edecektir. O risk eşiğinin üstünde ise organizasyon, riski tolere etmeyecektir. Örneğin 20.000 TL maliyet aşımı firma için uygunken daha fazla Kabul edilemez olabilir.

Belirlenen eşiğin altında kalan riskleri şirket ya da paydaş kabullenir, üstünü kabullenmez.

Risk Toleransı bir aralık olarak tanımlanırken Risk Eşiği net bir değerdir.

Paydaşlarla görüşmeler yapılarak Risk İştahları ve Risk Toleransları analiz edilmeli, Risk Eşikleri belirlenmelidir.

Bu üç faktörü projenizde aşağıda önereceğim yöntemle kullanabilirsiniz. Her paydaş için yapmalısınız. İştah, Tolerans ve Eşik için Düşük – Yüksek değerlerini girebilirsiniz.

Paydaş İştah Tolerans Eşik
 Paydaş 1  Az  Az  Az
   Az Çok   Çok

>—————————————————————————————-<

Hayatımız Proje – Proje Yöneticisinin El Kitabı

Gökrem Tekir – Savaş Şakar
 65 TL (Yurtiçi gönderimlerde kargo dahil)

Diğer sipariş yöntemleri: LinkedinFacebook veya Twitter hesabımdan mesaj gönderebilir savassakar@gmail.com adresine eposta atabilirsiniz. Göndereceğiniz mesajlarda; Adınız – Soyadınız, Telefon numaranız, Teslimat Adresi ve kaç adet kitap istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. 

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.