Proje Riskleri – 13 – Tedarik

Yeterince teklif toplayamama, tekliflere zamanında ya da hiç cevap almama – Proje tedariklerine ilişkin gerekli teklif sayısına ulaşılamazsa ya da istenen tekliflerin gönderimlerinde gecikmeler olursa projelere olumsuz yansıyacaktır.

Tedarikçi veritabanı oluşturulmalıdır. Tedarikçi alternatifleri araştırılmalı, görüşmeler yapılmalıdır. Tedarikçi tedariğine ilişkin yurtdışı projelerde yerel danışmanlar ile irtibat kurulmalıdır. İstenilen teklifin detay seviyesine göre tedarik teklif istemleri zaman planına uygun, vakitlice yapılmalıdır.

Kötü teklif – İstenilen teklifin ihtiyaca cevap vermemesi git-gellere yol açarak proje süre ve maliyetini olumsuz etkileyebilir.

Teklif talebine ilişkin bir şablon oluşturulmalı, teklifte yer alması istenen parametreler mümkünse örnekleriye tedarikçiye iletilmelidir. Hangi bilgilerin nasıl aktarılması gerektiği konusundaki zorunluluklar belirtilmelidir.

Yüksek fiyat ya da fiyatta anlaşamama – Teklif bedelinin yüksek olması ya da fiyatta anlaşılaması hem maliyet artışına hem de süre kaybına sebep olabilir.

Yüksek fiyat taleplerinde yüz yüze görüşmeler yapın. Teklif istenilen firma sayısını artırın. Fiyatın yüksekliğini ödeme şartları ile dengelemeye çalışın. Teklif kapsamını gözden geçirin.

Kötü sözleşme – Sözleşmelerde yer alan bazı maddeler projeyi zor durumda bırakabilir.

Sözleşmelerde mutlaka hukuki görüşe başvurun. Sözleşme maddelerini şimdi ve gelecek senaryolarına göre değerlendirin. Her bir sözleşme maddesini yorumlayın ve netleştirin. Sözleşmede tarafların ve yükümlüklerinin netleşmesine odaklanın.

Tedarikçi ile yaşanabilecek iletişimsizlikler – Tedarikçi ile yaşanabilecek iletişimsizlikler gecikmelere, kalite problemlerine ve bunlara bağlı diğer problemlere yol açar.

Tedarikçi ile çalışma başlangıcında iletişim prensiplerini, yöntem ve tekniklerini netleştirin. Kontak kişileri belirleyin. İstek ve problem anında tarafların yükümlülüklerini netleştirin. Tedarikçi ile düzenli görüşmeler yapın.

Tedarikçi ile çatışma – Tedarikçi ile yaşanan çatışma ve anlaşmazlıklar projeyi olumsuz etkiler.

Sözleşme doğrultusunda davranın. Tedarikçinin olumsuz etkilendiği durumların yaratabileceği çatışmaları öngörmeye çalışın. Çatışmalarda tarafları bir araya getirmeye ve çözüm yolu bulmaya çalışın. Çatışmanın sebeplerine odaklanın ve tekrar etmemesi için önlemler geliştirin. Belirli konularda anlaşmazlıklar olduğunda her iki tarafında yararına çözümler üretmeye çalışın.

Tedarikçi Kaynaklı Gecikmeler – Tedarikçinin iç dinamikleri sebebiyle ortaya çıkan gecikmeler projeyi olumsuz etkileyecektir.

Tedarikçi seçiminde firmanın finansal yapısını, ekip ve yönetim yapısını gözden geçirin. Tedarikçinin yaşayabileceği problemlere yönelik ne tip önlemler getirdiğini inceleyin. İç problemlerin projeye yansımamasını sağlayıcı sözleşme maddeleri düzenleyin. Düzenli görüşmeler yaparak firmanın yaşayabileceği olası problemleri anlamaya ve öngörmeye çalışın. Tedarikçiye yaşadığı problemlerde destek olun. Olası tedarikçi gecikmelerine yönelik zaman ve maliyet planlarında gerekli rezervlerin yer almasını sağlayın.

Kötü iş – Tedarikçi gereksinimleri iyi anlayamamış ya da istenileni gerçekleştirmemiş ise yeniden yapılacak iş zaman ve maliyet problemleri doğurabilecektir.

Gereksinimlerin iyi anlaşıldığından emin olun, yazılı çalışın. Kontrol sürecinizi tedarikçi ile çalışmaya başladığınız andan itibaren devreye alın. Kontrol sürecinizi duruma göre ayarlayın ve geliştirin. Olası tedarikçi hatalarına yönelik zaman ve maliyet planlarında gerekli rezervlerin yer almasını sağlayın.

Tedarikçi önceliklerinin değilmesi – Tedarikçinin önceliklerini değilmesi projeye ayırdığı kaynakları başka yere yönlendirmesine yol açabilir.

Sözleşmede projeye ayırılacak kaynakların, efor ve zaman taahhütlerinin yer almasını sağlayın. Düzenli olarak kontrol edin. Öncelik değişmesi durumunda tedarikçinin sizi bilgilendirmesini sağlayın.

Senkronize olamama- Tedarikçinin kaynakları ve öncelikleri ile sizin şirketinizin kaynak ve öncelikleri senkronize değilse gecikmeler yaşanacaktır.

Gerek şirketinizdeki gerekse tedarikçideki zaman yönetimi planlarını hizalayın. Tarafların zaman planı doğrultusunda yükümlülüklerini yerine getirmeleri konusunda taahhütlerini mümkünse yazılı olarak alın.

Kalitesiz girdi ve çıktı – Gerek şirketiniz gerekse tedarikçinin yapılacak işlerde birbirlerine kalitesiz girdi ve çıktı sağlaması proje bütününe olumsuz yansıyacak, süre ve maliyet kayıplarına yol açacaktır.

Şirketiniz ve tedarikçi arasındaki etkileşimlerde kimin kime hangi girdiyi nasıl sağlayacağını netleştirin. Çıktılara yönelik beklentileri netleştirin. Tüm bu çalışmaları yazılı olarak yapmaya çalışın.

Başkalarına bağımlılık – Çalışılan tedarikçinin işini yapabilmek için başka şirketlere bağımlılığı var ise sorunlar yaşanabilir.

Tedarikçinin yükümlülüğünü yerine getirmesi için bağımlı olduğu diğer şirketleri ve o şirketlerin çalışma prensiplerini inceleyin. Gerekirse diğer şirketlerin yazılı taahütlerini ya da çalıştığınız tedarikçi ile yaptıkları anlaşmaları gözden geçirin.

Kötü niyetli tedarikçi – Tedarikçi size iş yaparak şirketiniz ile ilgili bilgilere ulaşmak vb. kötü niyeti olabilir.

Tedarikçilerle yapılacak sözleşmelerde bilgilerin gizliliği konusunda maddelerin yer almasını sağlayın. Tedarikçiyi ilgilendirmeyen konularda bilgi vermeyin. Tedarikçi tarafından atanan kaynakların güvenilirliğine dikkat edin.

Hayatımız Proje – Proje Yöneticisinin El Kitabı – Gökrem Tekir – Savaş Şakar adı kitabımız çıktı. Bilgi almak ve İMZALI kitap siparişi (65 TL Yurtiçi kargo dahil) vermek için tıklayınız.

Uyarı: Yayınevlerinde ya da kitapçılarda yoktur.

 

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.