Proje Yöneticisi olmak

aa00010821Proje Yöneticisinin illaki o konuda tecrübeli olması veya mühendis olması gibi önyargılara çok rastlıyorum. Tecrübeli olan veya olmayan, mühendis veya diğer branş sahibi başarılı ve başarısız bir çok proje yöneticisi gördüm. Kişisel olarak sadece teknik bilgisi olan kişilerin proje yöneticisi olması gerektiğini söyleyen bir yaklaşımı “yanlış” bulurum.

Şu anda Türkiye’de özellikle kazara proje yöneticisi olmuş ve proje yönetimi ile ilgili ilke ve prensiplere sahip olmayan oldukça fazla proje yöneticisi var. Bir çoğu zaten bildiğini düşünürken bir çoğuda kendini geliştirmeye vakti olmadığı mazereti arkasına saklanıyor. Halbuki bazı temel prensipleri bile öğrenmenin performansı ne kadar çok artıracağının farkında değiller.

Planlamanın önemini kimse yadsımıyor artık. Eskiden “kervan yolda dizilir” yaklaşımı ile mücadele ederdik. Ne varki deneyimli proje yöneticileri bile planlama konusunda hala atlamalar yapabiliyorlar.

İletişim birlikte çalıştığınız insanlarla aranızdaki köprüdür. Ne kadar güçlü olursa o kadar iyidir. Teknik bilginin iletişimin önüne geçtiği ünivesite yıllarımı düşününce “Çok iyi biliyor ama anlatamıyor” klişesinde anlatamıyor kelimesinin aslında bizimle iletişim kurup anlamamızı sağlayamadığı olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle dinlemeyi bilmek önemli. Bizi kültürümüz her ne kadar çocuklukta bizi sürekli dinlemeye zorlasa da sanırım travmatik etkisi yetişkinlikte sürekli konuşma olarak çıkıyor. Projenizde yer alan konusunda uzman kişilerin size verebilecekleri çok bilgi vardır ama hangi bilginin sizin işinize yarayıp yaramayacağı konusunu net olarak bilemeyebilirler. Sorularınıza odaklanmak ve sabırla dinlemek öncelikleriniz arasında olmalıdır.

Proje Yöneticisi olarak proje ekibi üyesinden tahmin isterken ne istediğinizi çok iyi ifade edebiliyor olmanız gerekir. İşin büyüklüğü, karmaşa düzeyi, geçmiş deneyimler ve çekincelerini de dinlemelisiniz. Onların vereceği bilginin önemini onlara hissettirmelisiniz.

Projenizde yer alan kişiler için neyin önemli veya öncelikli olduğuna çok dikkat etmeniz gerekir. “Süre baskısı” ya da “kafadan atma sürelerle” zorlanan kişilerin yaptıkları işlerin sonrasında yaşanan problemler çok daha maliyetli olacaktır.

“Emir-demir ilişkisi “ artık eskide kaldı. Otoriter olmak yerine ikna edici olmak çok daha iyi bir yöntemdir. Eğer karşınızdakilerle bir diyalog kurabilmişseniz sizinle çekincelerini ve olası problemleri paylaşırlar, aksi takdirde söylemeyeceklerdir ve o problemle karşılaştığınızda daha zor anlar yaşayacaksınız demektir.

Projenin başarısı temel hedef ise her proje üyesinin başarısı da temel hedef olmalıdır. Eğer ekibinizin başarılı olması için elinizden geleni yaparsanız proje başarıya ulaşacaktır. Bu yüzden ekibinizdekilerin iş yoğunluklarını, ortamlarını öğrenmeniz gerekir ki bu da iletişile olur. Ana hedefinz htiyaçları olan şeyleri bir an önce karşılamaktır. Hiç kimseye sizden aşağıdaymış gibi davranmayın ve hissettirmeyin.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + nineteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.