Herkes Proje Yöneticisi Olabilir mi?

bigstockHem evet hem hayır. “Herkes” proje yöneticisi olabileceğini ya da olduğunu iddia edebilir. “Bir çok” kişi proje yönettiğini, çünkü kendilerine verilen sorumluluğun bir proje olduğunu söyleyebilir ama kaç kişi “proje yönetimi yaptığını” söyleyebilir?

Bir gerçek varki her çalışan proje yöneticisi gibi düşünmek zorundadır. Artık “emir-demir” dönemlerinin yerini çalışanların birlikte ve işbirliği içinde olduğu, kendi fikrini sahiplenen ve sorumluluk alarak gerçekleştireceklerden oluşan yapılara doğru gidiliyor.

Bundan 6-7 yıl önce ce ptelefonlarımız sayesinde  “Hepimiz gazeteciyiz” diye bir yazı yazdığımda “gerçek” gazeticilerin saldırısına uğramıştım ama son dönemde yaşanan olaylar bunun aksini gösterdi. Şimdide tüm çalışanların aslında “proje yöneticisi” olduğunu ya da öyle davranmalarının ne kadar öenemli olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Küçük, büyük fark etmez verilen her iş ve görevin bir proje yönetimi antığı ile yapılması artık bir tercih değil zaruriyet. Bunun anlamı Proje Ofislerinde çalışanların işlerini kaybetmeleri olarak düşünülmemeli sadece bir “davranış değişikliği” olarak ve her işi “küçük bir proje” gibi görmek düşünülmeli.

Bu yaklaşımı basitleştirmem gerekirse, size her ne görev verilirse verilsin önce bir düşünün, araştırın v başlangıcını düşünün. Sonra o işi zaman, bitçe vb. Planlayın. Planladıktan sonra uygulamaya geçin ve uygularken planladığınız gibi gidip gitmediğini control edin. İşin sonunda da bir değerlendirme yapn.

Biz işlerimizi önce tanımlar sonra planlar ve uygularsak ve bunu kalıcı davranış değişikliğine dönüştürebilirsek daha rahat ederiz. Bunu söylerken bazılarının stress altında iyi bazılarının kötü iş çıkardığını, bazılarının control edilmekten veya zaman kısıtı ile çalışmaktan hoşlanmadığı gibi kişisel özellikleri dışladığım düşünülmemeli. Bunlarda dikkate alınarak yapılmalı tabiki.

Kurumlarda yaplan her iş büyük resmin bir parçasıdır. Her işi yapacak olan o işin büyük resimdeki yerini görür, faydasına inanır ve istekli olursa zaten gerçekleştirmek için gayret gösterir. Bu noktada o işe kişisel özellikleri ile yaklaşmak yerine doğru şekilde yaklaşmak ve sistemli gitmek işi yapanın konforunu artırır.

Kişisel proje yönetim metodolojinizin olması daha etkin, verimli ve başarılı olmanızı getirecektir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.