Herkes Proje Yöneticisi Olabilir mi?

bigstockHem evet hem hayır. “Herkes” proje yöneticisi olabileceğini ya da olduğunu iddia edebilir. “Bir çok” kişi proje yönettiğini, çünkü kendilerine verilen sorumluluğun bir proje olduğunu söyleyebilir ama kaç kişi “proje yönetimi yaptığını” söyleyebilir?

Her çalışan proje yöneticisi gibi düşünmek zorundadır. Emir-demir döneminin yerini çalışanların birlikte ve işbirliği içinde olduğu, kendi fikrini sahiplenen ve sorumluluk alarak gerçekleştiren ekip yapılarına doğru gidiliyor.

Küçük, büyük fark etmez verilen her iş ve görevin proje yönetimi mantığı ile yapılması artık bir tercih değil zorunluluktur. 

Size her ne görev verilirse verilsin önce bir düşünün, araştırın ve başlangıcını düşünün. İşin süresini v bütçesini planlayın. Planladıktan sonra yürütmeye geçin ve planladığınız gibi gidip gitmediğini kontrol edin. İşin sonunda da bir değerlendirme yapın.

Bu yaklaşımı kalıcı davranış değişikliğine dönüştürebilirsek daha rahat ederiz. Bunu söylerken bazılarının stres altında iyi bazılarının kötü iş çıkardığını, bazılarının kontrol edilmekten veya zaman kısıtı ile çalışmaktan hoşlanmadığı gibi kişisel özellikleri dışladığım düşünülmemelidir.

Kurumlarda yapılan her iş, büyük resmin bir parçasıdır. İşi yapacak olan büyük resimdeki yerini görür, faydasına inanır ve istekli olursa gerçekleştirmek için gayret gösterir. Yapılacak işe kişisel tercihler ile yaklaşmak yerine doğru şekilde yaklaşmak ve sistemli gitmek, işi yapanın konforunu artırır.

Kişisel proje yönetim metodolojinizin olması daha etkin, verimli ve başarılı olmanızı getirecektir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.