Proje Yöneticisiyim diyorsan

proje_yoneticisiÖncelikle rolünü çok iyi kavramalısın. Çünkü bu kuracağın iletişim projeni başarıyla bitirebilmen için önemli.

Projeyi birden kucağında mı buldun? Seni birden proje yöneticisi mi yaptılar? Bunlar önemli konular. Çalıştığın şirketin proje yöneticisini nasıl tanımladığı ve konumlandırdığı önemli. Böylece nasıl davranman gerektiğini bilirsin.

Şirkette işlerin nasıl döndüğünü bilmen lazım. İş bitiricileri tanıman. Rahat iletişim kuran, diğer çalışanlarla arası iyi biri olman lazım. Böylece etkililiğini artırabilirsin.

Bazen seni “maşa” olarak kullanabilirler ya da “günah keçisi” seçilmiş olabilirsin, şaşırma. Yöneticiler, kendilerinden daha az deneyimli olanlara bunu yapabilirler. Sen projene ve hedefine odaklan. Mümkün olduğunca her şeyi yazılı yapmaya, gayri ahlaki ve kanuni şeyleri yapmamaya çalış.

Rol ve sorumluluk tanımının olmaması problem olmamalı. Projeni başarıya götürecek tanımları yapman, rol ve sorumlulukları yerine getirecek kişileri bulma önemlidir. Bir kurum rol ve sorumlulukları belirlemeden iş başarmaya çalışıyorsa ileride yaşayacağı sıkıntılarda bedelini fazlasıyla ödeyecektir. Ödenen bedelin içinde yer almamaya çalış.

Bazen en tecrübeli ve işi bilen olduğun için tercih edilebilirsin. Buna sevin. Çünkü beraber çalışacağın insanların bilginin peşinden, diğer şeylere nazaran daha kolay geleceğini bil. Bilgini paylaş ve çevrendekileri eğit. Böylelikle daha güçlendiğini ve kapıların daha kolay açılmaya bağladığını göreceksin.

Belki sen “kendini göstermek” fırsatı için proje yöneticisi olmaya aday oldun. O zaman bu fırsatı iyi değerlendir ve işlere sarıl. En iyisini yapmak için uğraş. Kısayollardan ve kestirmelerden çok kalıcı ve etkin sonuçlara yönel.

Her şeye “proje” denilen bir ortamda proje yöneticisi seçilmişsen dikkatli ol. Proje olmayan şeyler için yapacağın işlerle proje olan işler için yapacağın şeyler aynı değildir. Proje olmayan işleri önceliğine göre hızlıca sonuçlandırmaya çalış ama proje olan işlerde bir metodoloji, dokümantasyon yolunu tercih et.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.