Proje Yönetimi Planı Hazırlamak – 3

Google Classroom eğitimlerim için tıklayınız

Projelerde, hedefler tututrulmaya çalışılırken  bir yandan yeni teknolojik gelişmeler, organizasyonel süreçlerde, yapıda, yönetişimde veya personel sistemlerinde değişiklikler gerektirebilir.  

Özellikle birden fazla proje gerçekleştirmeye çalışan organizasyonlarda belirli bir projenin teknik yaklaşımını veya kapsamını belirlemeye yönelik çabalar devam ederken, başka bir projeden etkilenme olabilir. Stratejik bir yaklaşım yoksa öncelik çatışmaları ortaya çıkar. Paydaşların ego ve kaygıları ortalığı savaş alanına dönüştürebilir, projeler felç olabilir. Projelerin felç olmaması proje yönetim yapısına bağlıdır. Proje Yönetimi yapısı ile doğru ve verimli planlama ile sağlanabilir. Çok fazla zaman harcamadan, yeterli ve dengeli bir planlama gerekir.

Portföy yönetiminin amaçlarından, organizasyonel hedeflere göre yürütülen projelerin uyumunu sağlamaktır. Portföy Yönetiminin bunu yapabilmesi her bir projenin doğru planlaması ve yürütülmesi ile mümkün olur.

Projelerde hedef, sadece sonuca ulaşmak değil kaliteli(istenen) sonuca ulaşmaktır. Bu hedefe ulaşmak için yapılacak planın kapsam, maliyet, zaman, risk ve kalite arasında uygun bir dengeyi bulması gerekir. Bu değişkenler dengelemeden bir projenin başarılı olmasını beklemek anlamsızdır. Planlama ve yürütme bu rekabet eden değişkenler arasında doğru dengeyi bulmalıdır.

Planlı olanı kontrol edebiliriz klişesini unutmamak gerekiyor. Turarlı bir plan yoksa kontrollerde anlamsız olur. Performansın ölçülebilmesi ve geleceğe yönelik tahminlerin netliği için iyi bir planlama yapmak gerekir.

Proje Yönetimi Planında dikkat edilmesi gereken 5 temel unsurdan bahsedebiliriz;

  1. Kapsam, teknik yaklaşım, kaynak ve süreç konularının bir arada ele alınması gerekir.
  2. Farklı paydaş beklentileri müzakere edilmeli ve belgelenmelidir
  3. Taktiksel ve stratejik ihtiyaçlar arasındaki uygun denge gözetilmelidir.
  4. Onaylanan iş gerekçesinde yer alan gereksinimler sağlam bir temele oturtulmalı ve takip edilmelidir.
  5. Organizasyonel stratejik hedeflerle uyumun doğrulanması gerekir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
Google Classroom eğitimlerim için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.