Proje Yönetiminde Çevik Sürüm Planlama (Agile Release Planning)

PMBOK® Guide 6 ile birlikte Çevik Yaklaşımlar projelerin her sürecinde dikkat edilmesi gereken bir yöntem haline geldi. Çevik Yöntemler konusunda uzman olmamakla birlikte bu yazımda PMBOK® Guide 6’da  Zaman Çizelgesinin Geliştirilmesi sürecinde önerilen Çevik Sürüm Planlama konusunu PMI açısından açıklamaya çalışacağım. PMP sınavına hazırlananların bu yaklaşımı bilmesi önemlidir.

Çevik Sürüm Planlama, ürün geliştirilmesi ile ilgili vizyon ve yol haritası doğrultusunda sürümlerin (genellikle 3-6 aylık olarak) üst seviye zaman zaman çizelgesi özetidir.

Çevik Sürüm Planlama, ürüne ilişkin hedeflerin gerçekleştirilmesi, bağlılıkların  ve engellerin giderilmesi için ürün sahibinin ve ekibin ne kadar çalışmaya ve süreye ihtiyacı olduğunu belirlemek için gerekli döngü (iteration) ve geliştirme süreç (sprint)adetlerini içerir.

Eğer sürümler müşteri için bir değer üretiyorsa, zaman boyutunda hangi döngüde neyin başarılacağı (üretileceği) görülebileceği için proje zaman çizelgesinin anlaşılması kolaylaşmaktadır.

Agile (Çevik) Proje Yönetimi ile ilgili bilinmesi gereken 12 terimi açıklayan bu yazıya göz atmalısınız: https://tr.linkedin.com/pulse/bilmeniz-gereken-12-agile-proje-y%C3%B6netim-terimi-sinan-erdin%C3%A7

Yayınlanan yazıların e-postanıza gelmesini istiyorsanız aşağıdaki formu doldurunuz;

[email-subscribers namefield=”YES” desc=”” group=”Public”]

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.