Proje Yönetiminde İletişim Teknolojileri (Communication Technology)

PMBOK® Guide 6, proje paydaşları arasında bilgi transferi için kullanılan spesifik araçları, sistemleri, bilgisayar programlarını İletişim Teknolojisi olarak tanımlar. PMP sınavına gireceklerin İletişim Teknolojisinden ne kast edildiğini karıştırmamaları gerekir.

Proje Ekibinin Geliştirilmesi sürecinde bir arada çalışma ve sanal ekipler için öneminin altı çiziliyor. Bir arada çalışan ekiplerin uyumlu ortam ve özellikle farklı zaman dilimlerinde çalışan sanal ekiplerin birbirlerini daha iyi anlamalarına destek olacağı belirtiliyor.

Kullanılan İletişim Teknolojilerine ilişkin örnekler sıralanmış;

  • Paylaşılmış Portal – Internet sitesi, intranet gibi bilgilerin paylaşıldığı ve saklandığı yapılar sanal ekipler için verimli çalışma ortamı yaratır.
  • Video Konferans – Sanal ekiplerin etkin iletişimi için önemlidir.
  • Sesli Konferans – Sanal ekipler için raporlama ve güven sağlama konusunda önemli bir tekniktir.
  • E-posta – Mesajlaşma – E-posta ve mesajlaşmalar etkin bir teknik olarak kullanılabilir.

İletişim Yönetiminin Planlanması sürecinde paydaşlar arasındaki bilgi alışverişinin çok farklı şekillerde gerçekleşebileceğinin altı çiziliyor. Ortak yöntemler olarak; görüşmeler, toplantılar, yazılı belgeler, veritabanları, sosyal medya ve web siteleri örmek veriliyor.

İletişim teknolojisinin seçimini etkileyen faktörler;

  • Bilgi İhtiyacının Aciliyeti – Bilgi ihtiyacının aciliyeti ve şekli projeden projeye, projedeki aşamadan aşamaya farklılık gösterebilir.
  • Uygun Teknoloji – Proje bilgilerinin transferi için proje süresince gerekli teknolojinin ve altyapının uygun olması gerekir.
  • Kolay Kullanım – Tercih edilen teknoloji kullanıcıların kolay kullanımına uygun olmalı, gerekiyorsa kullanıma ilişkin eğitimler verilmelidir.
  • Proje Ortamı – Yüz yüze görüşme veya sanal ortam tercihi proje ortamına göre yapılmalıdır. Aynı veya farklı zaman dilimi, dil, kültür vb. faktörler dikkate alınmalıdır.
  • Bilgi Hassasiyeti ve Gizliliği – Eğer bilgilere ilişkin hassasiyet ve gizlilik var is eek güvenlik kuralları getirilmeli, çalışanlar için sosyal medya politikaları geliştirilerek bilginin uygun davranış, güvenlik ve koruma sağlanmaya çalışılmalıdır.

İletişimin Yönetilmesi sürecinde, İletişim Teknolojilerini etkileyen faktörler; ekibin bir arada olması, bilgilere ilişkin gizlilik gereklilikleri, ekip üyeleri için uygun kaynaklar, toplantı ve görüşmelere ilişkin şirket kültürüdür.

Yayınlanan yazıların e-postanıza gelmesini istiyorsanız aşağıdaki formu doldurunuz;

[email-subscribers namefield=”YES” desc=”” group=”Public”]

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.