Proje Yönetiminde Yap ya da Al Analizi

PMI, PMBOK 6’da diğer versiyonlarda olduğu gibi Tedarik Yönetiminin Planlanması sürecinde Veri Analizi tekniklerinden Yap ya da Al Analizini öneriyor. PMP sınavına gireceklerin dikkat etmesi gereken tekniklerden biridir.

Yap ya da satın al analizi, belirli bir işin en iyi şekilde proje ekibi tarafından mı yerine getirilebileceğini, yoksa dış kaynaklardan mı satın alınması gerektiğini belirlemeye yönelik bir genel yönetim tekniğidir. Şirketin mevcut kaynaklarının sayısal ve niteliksel yeterliliği ele alınır. Şirket içinde yer alması gereken kaynaklar konusunda ek personel alınıp alınamayacağı değerlendirilir. İç kaynak kullanma zorunluluğu yoksa veya iç kaynaklar gerekli yeterliliğe sahip değilse dış kaynak seçme yoluna gidilir.

Yap ya da Al analizini yaparken risklerin çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Sözleşmelerin ilgili riskleri içermesine dikkat edilmelidir.

Yap ya da Al analizlerinde geri ödeme dönemi, yatırımın geri dönüşü, iskontolu nakit akışı, net bugünkü değer, fayda-maliyet analizi benzeri teknikler kullanılabilir.

Bütçe kısıtları yap ya da satın al kararlarını etkileyebilir. Bir alım kararı alınırsa, daha sonra satın almanın mı yoksa kiralamanın mı daha uygun olacağına da karar verilir.

Bir yap ya da satın al analizinde tüm bağlantılı maliyetler, yani hem doğrudan maliyetler hem de dolaylı destek maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin bir ürünü satın almak için harcanan efor, yapılan ek maliyetler ve ürünün fiyatı bir arada düşünülmelidir.

Yayınlanan yazıların e-postanıza gelmesini istiyorsanız aşağıdaki formu doldurunuz;

[email-subscribers namefield=”YES” desc=”” group=”Public”]

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.