Projelerde Bilgi Yönetimi – 2

Projelerde Bilgi Yönetimi, geçmiş proje verileri ile mevcut proje-programda elde edilen verilerin değere dönüştürülmesi sürecidir.

Veriler, bilgiye dönüştürülmediği sürece anlamsızdır. Verinin, iş sonuçlarını etkileyebilecek bilgiye dönüştürülmesi gerekir.

Proje Bilgi Yönetimi, elde edilen verilen hedeflere ulaşmak için bilgiye dönüştürülmesini sağlar.

Proje Bilgi Yönetimi süreci basitçe aşağıdaki gibi olmalıdır;

1- İstenilen bilginin ve hangi verinin bu bilgiyi sağlayacağını belirlemek – Üst yönetimin bilmek istediği, karar vermek için ihtiyaç duyduğu bilgiler belirlenmelidir. Proje-Program Yöneticisinin planlama, yürütme ve izleme&kontrol için ihtiyaç duyduğu verileri belirlemesi gerekir. Proje ekibinin işini yapabilmek için ihtiyaç duyduğu veri ve/veya bilgiyi belirlemesi gerekir.

2- Veri ya da bilginin doğruluğunu, kalitesini belirlemek – Veri ya da bilginin hangi kaynaktan geleceği ve esas alınacağı belirlenmelidir. Veri ya da bilginin yaratacağı etki göz önünde tutulmalıdır.

3- Veri ve/veya bilginin toplanması ve güvenliği – Veri ya da bilginin merkezi güvenli bir ortamda toplanması gerekir. Veri ya da bilginin hızlı ve kolay toplanabilmesi gerekir. Veri ya da bilgiye erişim yetkileri belirlenmeli, güvenlik önlemleri alınmalıdır. Olası anlaşmazlıklarda bilgiye kolay erişilebilir olmalıdır.

4- Veri ve/veya bilginin organizasyonu – Veri ya da bilgiler kategorize edilmeli, aranan bilgiye kolay ulaşılabilmelidir. Arama araçları ile kolay erişim sağlanmalıdır.

5- Veri ve/veya Bilginin iletilmesi – Bilginin ilgili paydaşlarla kolayca paylaşılabilmesi ya da paydaşların bilgiye kolayca erişebilmeleri sağlanmalıdır.

6- Birleştirme, bağlama, adaptasyon – Verilerin ya da bilgilerin gerektiğinde bir arada görülebilmesi sağlanmalı (kaynak ve aktivite detayları vb.), birbirleri ile ilişkili olan bilgilerden yararlanılmalı(insan kaynakları verileri ile proje ekibi verileri vb.) ve gerekiyorsa bilgiler istenilen özelliklerde /örneğin dollar kurunda bütçe vb.) görülebilmelidir.

7- Sürekli Geliştirme – Bilgi kalitesi sürekli iyileştirilmelidir. Bu konudaki öneri, şikayet ve istekler değerlendirmeye alınmalıdır. Verilerin netliği, erişime uygun bilgiler vb.

8- Ölçümleme ve Raporlama – Toplanan veri ve elde edilen bilginin değeri ölçümlenmeli, kalitesi değerlendirilmeli, veri ve bilgi akışı ile ilgili riskler dikkate alınmalıdır.

>——————————————————————————————–<

Hayatımız Proje – Proje Yöneticisinin El Kitabı

Gökrem Tekir – Savaş Şakar
 65 TL (Yurtiçi gönderimlerde kargo dahil) 

Nasıl Sipariş Verebilirim?

Linkedin, Facebook veya Twitter hesabımdan mesaj gönderebilir savassakar@gmail.com adresine eposta atabilir ya da sipariş formunu doldurabilirsiniz. Göndereceğiniz mesajlarda; Adınız – Soyadınız, Telefon numaranız, Teslimat Adresi ve kaç adet kitap istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. 

Uyarı: Yayınevlerinde ya da kitapevlerinde yoktur.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.