Projeleri başarmak için

preventing-software-development-project-failureProjeler arttıkça firmalar başarmak adına bazı yanlışlar yapmaya başlıyorlar. Düzelteyim derken bozmak dediğimiz bu konuda bir kaç örnek vermeye çalışacağım;

• Gerçekçi planlar yapın.

Firmalar maliyetlerini düşürmeyi eğitim, test ve değişim yönetimi üzerindeki zaman ve maliyetleri aşağıya çekerek ulaşmaya çalışıyorlar. Kötü kalite ve kullanıcı memnuniyetsizliği buradaki çalışmaların tam tersine sonuçlanmasına sebep oluyor. Üstelik ekipler bu uygulamanın olumsuz taraflarını çok iyi bildikleri için bir işe kötü başladıklarını bilerek başlıyorlar.

• Çevik Yöntemler kullanın.

Projeleri özellikle daha küçük parçalar haline yönetmek, müşteri ve ekibi daha sık bir araya getirmek olası problemlerin daha erken fark edilmelerini sağlayacaktır. Projenin başarıyla ilerleyişini küçük adımlarla görmek daha iyi bir çözüm olacaktır.

• Elçiye zeval olmamalı.

Kötü haber ya da olumsuz gelişmelerin rahatlıkla aktarılabileceği bir ortam yaratın ve saklanmaması için gayret gösterin. Proje Ekip üyeleri cezalandırılacaklarını ya da tenkit edileceklerini bildikleri hataları örtbas edeceklerdir.  Onları dinleyin.

• Düzenli kontroller ve gözden geçirmeler.

Kontrol istenilenin yapılıp yapılmadığı, gözden geçirme ise mevcut planların güncellenip güncellenmemesi gerektiği üzerine olmalıdır. Kaliteli zaman ve ilgi gerektirir. Her kontrol sonrasında planların güncelliği denetlenmeli ve bu ciddi bir şekilde yapılmalıdır. Rutin ve olsun diye yapılan toplantı veya gözden geçirmeler kazandırmaz, kaybettirir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.