Sempatik Kanallar

Diyelim ki içine kapanık birisiniz ama utangaç değilsiniz. Topluluk içinde bulunmaktan korkmuyorsunuz ama laklak ve dedikodu yapmaya gelince iyi değilsiniz. Eğer tanımadığınız ya da sevmediğiniz insanlarla bir akşam yemeği geçirmişseniz eve döndüğünüzde sanki tüm günü denizde geçirmiş gibi hissediyorsunuz. Bütün gün dalgalarla boğuşmuş, kızgın güneşin altında bitap düşmüş gibi. Ve sırtüstü yatağınıza uzanıp huzur dolu olduğunuzu hissedip saatlerce öyle kalabiliyosunuz.

Şimdi geçmişinize bir dönelim. Mesela üniversiteye, liseye, ailenize. Sadece gerektiğinde konuşulan sakin ortamlardan mı geliyorsunuz yoksa interaktif  ilişkilerin yüksek olduğu(komşuların eve girip çıktığı, okulda büyük bir arkadaş grubu vb.) bir geçmişiniz mi var? Geçmişinizde sosyal faaliyetlere katılımınız nasıldı?(okul gezisi, arkadaş toplantıları vb.) Her ne kadar bunlar tam bir gösterge olmasada oldukça önemli ipuçları. Çünkü insan hayatının hangi noktasında sosyal olur, çevresince tanınır ve sevilirse(ki bu sempatik kanalları oluşturduğu anlamına gelir) ileride hatırlanması o kadar kolay olur.

Bu yüzden dünyayı döndürenin insanlararası etkileşim ve iletişim(ve tabiki sempatik kanallar) olacağını iddia edebilirim. Çünkü kendi iş hayatım boyunca “sempati kanalların” ne kadar önemli olduğunu bizzat yaşadım.

Eğer ilişkileriniz iyi ve seviliyor iseniz ki bu çoğunlukla sizin içtenliğinize ve samimiyetinize, güleryüzlülüğünüze bağlı olarak gelişir, işte o zaman açamayacağınız kapı kalmıyor.

Birçok kişiyi tanıyor olmak ve bu kişilerle işlerinizi halledebilmek “başa ağrılarınızı” ciddi anlamda azaltır. Çünkü hiç kimse size, bir arkadaştan daha hızlı yanıt vermez. Eğer bir sempatik kanal kuramamışsanız işiniz zor demektir. Çünkü öyle bir durumda gerçekten bir şeye ihtiyacınız olduğunda nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Bu yüzden sempatik kanallar oluşturma konusunda birkaç önerim olacak;

Sempatik kanallar bir yatırımdır.

Düşünün bir şeye ihtiyacınız var ve 1-2 telefonla ulaşabiliyorsunuz. Eğer sempatik kanallarınız güçlüyse bu mümkündür. Ama sempatik kanaları oluşturmak zaman ve emek ister.

Başlangıçta bir sürü kurbağa öpmeniz gerekebilir.

Her türlü grup etkinliğine sabırla katılmalı, değişik kişilerle tanışmalı, onları tanımaya çalışmalısınız. Bir süre sonra gerçekten aynı frekansta olduğunuz yada sempatik kanalınız için gerekli olan insanlarla tanışacaksınız. Sizin sempatik kanalınıza giren insanların sempatik kanalındada siz yer alacaksınız unutmayın.

Çok zaman harcamayın

Aktivitelere katılmayı abartmayın. Sadece işyeri toplantıları yada müşteri ziyaretleri bile iyi değerlendirdiğiniz takdirde yeterli olacakır. Kendi limitlerinizi bilin ve asla sahtekar olmayın. Sadece kendiniz olun, oyun oynamayın.

Hoş şeyler yapın

İçe kapanık insanlar kendileri hakkında konuşmayı sevmezler, bir konuyu tartışmayı yeğlerler. Kendinizle ilgili şeyleri tartışabilmeye çalışın. Övünmeyin ama yerinmeyinde. Eğer sizinle ilgili konularda başkalarının düşüncelerini öğrenebilirseniz bu size dünyanın kişileri nasıl değerlendirdiği ve dış dünyanın başarı ölçütleri hakkında bir fikir verecektir.

İnsanları öğle yemeğine davet edin.

Ya da kahve ya da iş sonrası iki tek atmak olabilir.

Sevdiğiniz şeyleri yapın.

Spor, tiyatro vb. aktiviteleri yapmaya devam edin, yapmıyorsanız yapın, başkalarını da davet edin. Trekking vb. aktiviteler tüm gün bir grubu bir arada tutması açısından oldukça etkilidir.

Sonuçları analiz edin.

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını analiz edin.

Kilit insanlara ulaşmak

Amaç sempatik kanal oluşturmak ise bir pazarlamacı ile yemek yemektense pazarlamayı iyi bilen biri ile yemeğe çıkmak daha akıllıcadır. Konusunda uzman 10 kişi herhangi 50 kişiden daha güçlü bir sempatik kanaldır. Ama bu bu kişileri bulmak zaman ve efor isteyen bir iştir.

Sırf olsun diye yapmayın.

“Asla yalnız yemek yemeyin” diye iş dünyasında bir jargon vardır. Yemek yeme zamanını sempatik kanalı güçlendirmek adına kullanmayı kasteder. Zamanınız çok kıymetli unutmayın.

Bu yazım bazılarını rahatsız edebilir, farkındayım. Ama maalesef gerek Türkiye’de gerekse dünyada işlerin büyük bir kısmı “sempatik kanallarla” yapılıyor ve bu konu artık bilinçli olarak “başarılı olmak isteyen” kişilerce ele alınmak zorunda. Benimkisi amatörce bir yorum.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.