Sempatik Kanallar

Diyelim ki içine kapanık birisiniz ama utangaç değilsiniz. Topluluk içinde bulunmaktan korkmuyorsunuz ama laklak ve dedikodu yapmaya gelince iyi değilsiniz. Eğer tanımadığınız ya da sevmediğiniz insanlarla vakit geçirmişseniz eve döndüğünüzde sanki tüm günü fırtınalı denizde geçirmiş gibi hissediyorsunuz. Sırt üstü yatağınıza uzanıp huzur dolu olduğunuzu hissedip saatlerce öyle kalabiliyorsunuz.

Şimdi geçmişinize bir dönelim. Mesela üniversiteye, liseye, ailenize. Sadece gerektiğinde konuşulan sakin ortamlardan mı geliyorsunuz yoksa interaktif  ilişkilerin yüksek olduğu (komşuların eve girip çıktığı, okulda büyük bir arkadaş grubu vb.) bir geçmişiniz mi var? Geçmişinizde sosyal faaliyetlere katılımınız nasıldı? (okul gezisi, arkadaş toplantıları vb.)

Bunlar tam bir gösterge olmasa bile oldukça önemli ipuçlarıdır. Çünkü insan hayatının hangi noktasında sosyal olur, çevresince tanınır ve sevilirse (ki bu sempatik kanalları oluşturduğu anlamına gelir) ileride hatırlanması o kadar kolay olur.

Bu yüzden dünyayı döndürenin insanlar arası etkileşim ve iletişim(ve tabiki sempatik kanallar) olacağını iddia edebilirim. Çünkü kendi iş hayatım boyunca “sempati kanalların” ne kadar önemli olduğunu bizzat yaşadım.

Eğer diğerleriye ilişkileriniz iyi ve seviliyor iseniz içtenliğinize, samimiyetinize, güler yüzlülüğünüze bağlı olarak gelişir. Açamayacağınız kapılar azalır.

Bir çok kişiyi tanıyor olmak ve bu kişilerle işlerinizi halledebilmek “başa ağrılarınızı” ciddi anlamda azaltır. Çünkü hiç kimse size, bir arkadaştan daha hızlı yanıt vermez. Eğer sempatik kanallar kuramamışsanız işiniz zor demektir. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Bu yüzden sempatik kanallar oluşturma konusunda birkaç önerim olacak;

Sempatik kanallar bir yatırımdır.

Düşünün bir şeye ihtiyacınız var ve 1-2 telefonla ulaşabiliyorsunuz. Eğer sempatik kanallarınız güçlüyse bu mümkündür. Ama sempatik kanaları oluşturmak zaman ve emek ister.

Başlangıçta bir sürü kurbağa öpmeniz gerekebilir.

Her türlü grup etkinliğine sabırla katılmalı, değişik kişilerle tanışmalı, onları tanımaya çalışmalısınız. Bir süre sonra gerçekten aynı frekansta olduğunuz ya da sempatik kanalınız için gerekli olan insanlarla tanışacaksınız. Sizin sempatik kanalınıza giren insanların sempatik kanalında siz de yer alacaksınız.

Çok zaman harcamayın

Aktivitelere katılmayı abartmayın. Sadece işyeri toplantıları ya da müşteri ziyaretleri bile iyi değerlendirdiğiniz takdirde yeterli olacaktır. Kendi limitlerinizi bilin ve asla sahtekar olmayın. Sadece kendiniz olun, oyun oynamayın.

Hoş şeyler yapın

İçe kapanık insanlar kendileri hakkında konuşmayı sevmezler, önem verdikleri konular üzerinde konuşmayı yeğlerler. Kendinizle ilgili şeyleri konuşabilmeye çalışın. Övünmeyin veya yerinmeyin. Eğer sizinle ilgili konularda başkalarının düşüncelerini öğrenebilirseniz, insanların diğerlerini nasıl değerlendirdiği ve nelere dikkat ettiği hakkında fikir verecektir.

İnsanları öğle yemeğine davet edin.

Birlikte vakit geçirin; yemek, kahve vb.

Sevdiğiniz şeyleri yapın.

Spor, tiyatro vb. aktiviteleri yapmaya devam edin, yapmıyorsanız yapın, başkalarını davet edin. Trekking vb. aktiviteler tüm gün grubu bir arada tutması açısından oldukça etkilidir.

Sonuçları analiz edin.

Neyin işe yarayıp, neyin yaramadığını analiz edin.

Kilit insanlara ulaşmak

Amaç sempatik kanal oluşturmak olduğunda pazarlamacı ile yemek yemektense pazarlamayı iyi bilen biri ile yemeğe çıkmak daha akıllıcadır. Konusunda uzman 10 kişi herhangi 50 kişiden daha güçlü bir sempatik kanaldır. Ama bu bu kişileri bulmak zaman ve efor ister.

Yapmak için yapmayın.

“Asla yalnız yemek yemeyin” diye iş dünyasında bir jargon vardır. Yemek yeme zamanını sempatik kanalı güçlendirmek adına kullanmayı kasteder. Zamanınız çok kıymetli unutmayın.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.