Yöneticinin İlk Gün Kılavuzu

Diyelim ki bir yönetici pozisyonuna atandınız ya da yen bir işe yönetici olarak geçiyorsunuz. Bu durumda ilk gününüz çok önemlidir.

Yönetici gibi görünmek

Bazıları yöneticiliği çok ciddiye alıp ilk günden çok ciddi bir tavır ve sertlik ortaya koyarlar. “Nasıl başlarsan öyle gider” mantığı ile birazda kişinin kendini güvenceye almak amacıyla yaptığı anlamsız bir sertliktir bu çoğu zaman. Halbuki sizin yönetici olarak makul bir seviyede otoritenizi göstermeniz yeterlidir. Bunun için asıp kesmeye, sağa sola emirler yağdırmanıza gerek yoktur.

Yönetici gibi görünmenin en önemli unsurlarından birisi giyiminizdir. Giyiminiz çalıştığınız yerin giyim kurallarına, şirket kültürüne ya da sektörüne göre farklılık gösterebilir. Siz her halukarda uygun kıyafetleri seçmeli, şık, temiz ve düzenli olmalısınız. Burada genel kural astlarınızdan daha iyi, temiz ve düzgün giyinmenizdir. Şirketin giyim kurallarını iş görüşmesinde sorabilir, çevreyi izleyebilirsiniz.

İşyerinde ilk gün sevgilinizle ilk buluşmanıza benzer. Her zamankinden biraz daha fazla özenli bir giyimden bahsediyorum. Birkaç gün içinde şirket kültürüne uygun ve size yakışanı giymeye başlarsınız.

Yönetici gibi düşünmek

İşiniz, bir yönetici olarak çalıştığınız grubu sizin olmadığınız zamandan daha verimli halde çalışmalarını sağlamaktır. Bu yüzden ilk gün itibari ile bir yönetici olarak yapmanız gerekenler ve öncelikleriniz üzerinde çalışmaya başlamalısınız.

Unutmayın;
* Siz bir lidersiniz.
* Çalışanlarınızın gelişiminden ve eğitiminden sorumlusunuz.
* Çalışanlarınızın bir ekip olmasından sorumlusunuz.

Yönetici gibi Davranmak

Çalışanlarınızı tanımalı onlarında sizi tanımalarını sağlamalısınız. İlk gün kısa bir tanışma toplantısı yerinde olacaktır.

İlk günden çalışma ortamının nasıl olacağını onlarla konuşmalısınız. Etik ve ahlaki açıdan herkesin sorumluluğunu bileceği bir ortamın gerekli olduğunu söylemelisiniz.

İşinizin en önemli kısımlarından birisi çalışanlarınızı motive etmektir. Bu yüzden ilk gününüzü onlara genellikle pozitif bir yaklaşımınız olacağını sadece mecbur kaldığınızda negatif olduğunuzu söylemelisiniz.

Yönetici gibi çalışmak

Yöneticilerin hiç bir şey yapmayacağı sadece yönetecekleri yönünde yanlış bir kanı vardır. Aksine işleri başkalarına yaptırabilmekte bir iştir. Eğer siz konunuzda gerçekten çok iyi iseniz mutlaka ve mutlaka çalışanlarınıza yardım edecek ve destek vereceksiniz. Fakat bir yönetici olarak çalışanlarınıza her konuda yardımcı olacağınızı ve destek vereceğinizi söylerken onların işini onların yerine yapmayacağınızı söylemelisiniz.

Ekibinizin başarılı olmasını istiyorsanız diğer ekiplerle, departmanlarla ve şirketlerle iyi ilişkiler kurmalısınız. Tabii ki bu listeye kendi yöneticileriniz ve patronunuzu da eklemelisiniz.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.