Beyin fırtınasını doğru yapmak

corporate-brainstorming-sessionBeyin fırtınası doğru yapılmadığında ciddi bir zaman kaybı olmakla beraber doğru yerine yanlış şeylerin ortaya konabileceği bir şey haline dönüşebilir. Önemli olan amaca uygun sonuçların yakalanacağı etkin beyin fırtınası toplantıları yapmaksa işte o zaman dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var;

1. Beyin fırtınasını sadece fikir toplamak için yapmayın aksine fikirleri birleştirip neler çıkabileceğine ya da fikirlerin daha geliştirilmesine odaklanın. Eğer sadece fikir toplayacaksanız vaktinizi böyle harcamayın eski usul öneri sistemi vb. uygulamaları devreye alın.

2. Korkanları bu gruba almayın. Eğer beyin fırtınası yapacağınız ekibe demotive, aldığı ücretten yakınan, alaycı kişileri alırsanız yine sonuç hüsran olacaktır. Eğer her sene çalışanlarının %10’unu işten çıkaran bir şirket iseniz gelenler fikirlerini açıka söylemeye cesaret edemeyeceklerdir.

3. Önce bireysel sonra ekip olarak beyin fırtınası yapın. Bireysel fikirler grup içerisinde şekillenir. Beyin fırtınasını yönetcek kişi bu toplantı önce konuyu herkese iletmiş ise sadece o konuya odaklanan kişilerin fikirleri grup içerisinde harmanlanarak anlamlı projeler haline gelebilecektir.

4. Beyin fırtınası şirketin diğer yaratıcı etkinlikleri ile beraber anlamlıdır. Yani kamuoyu ve pazar araştırmaları, test grupları, Ar-Ge çalışmaları, alınan danışmanlıklar vb. Örneğin birinin çok iyi bir fikri grup içerisinde geliştirilir ama bir prototip bile üretilmez ise rakiplerinizde o ürünü görmeniz an meselesidir.

5. Beyin Fırtınası zamanla gelişen bir beceridir. Konunuzda uzman olsanız bile bir beyin fırtınasında “ortak akıl” üretme konusunda başarısız olabilirsiniz. Bu yüzden bu tip çalışmalara ya katılmaya başlayın ya da şirketinizde yapılmasını başlatın.

6. İyi bir beyin fırtınası rekabetçi olmalıdır. Maalesef özellikle Türkiye’de karşı tarafın fikrini çürütmek matah bir şeymiş gibi bu tip toplantılarda sık sık göreceğiniz bir şeydir. Rekabetçilik bu tip toplantılarda daha iyi bir öneri getirmek ile olmalıdır. Sürekli karşı tarafı çürütmeye çalışmak sadece demotivasyona yol açar. Bu tip toplantılarda herkes kendini grubun bir parçası olarak hissetmeli alternatif fikirler üretebilmek için bilgi ve entellektüel birikimini zorlamalıdır. Ayrıca grup içerisinde kazanan ve kaybeden ortamı yaratılmamalıdır.

7. Beyin fırtınaları sadece iyi fikir ve projeler için yapılmamalıdır. Bu tip toplantılar herkesin kendi alanındaki yeni gelişmeleri anlattığı bir toplantıya dönüştürülebilir. Ya da nasıl bir sosyal destek kampanyası yapmalıyız şeklinde kar odaklı olmayan amaçlar içinde düzenlenebilmelidir.

8. Mutlaka beyin fırtınası toplantıları iyi yönetilmeli ve kurallara herkesin uyması sağlanmalıdır. Serbest kürsü tarzı herkesin her şeyi düzensiz bir şekilde söyleyeceği bir toplantı çok anlamlı olmayacaktır. Bu kurallar ne olmalı derseniz örneğin kimse kimseyi eleştirmeyecek, çılgın fikirler desteklenecek, amaca yönelik fikir getirilecek vb.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + eighteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.