Bugün ne öğrendiniz?

Bugün hayata bakış açınızı değiştirecek, geleceğinize ilişkin yeni kararlar almanızı sağlayacak bir şey öğrendiniz mi?

Çok okumama rağmen ya TV seyrederken ya da bir şey okurken hatırladığım bir kelimeye rastladığımda beynim hemen onunla ilgili bilgileri ortaya çıkarmaya yani hatırlamaya çalışıyor. Bazen hatırlıyorum bazense hatırlayamıyorum. İşte böyle hatırlayamadığım zamanlarda ya hemen evdeki kitaplığıma ya da internete koşuyorum.

İşin güzel tarafı bir şeyleri hatırlamaya çalışırken yeni şeyleride bu vesileyle öğreniyor olmam. Elime aldığım bir kitap ya da internette bir siteye girmişsem bir süre orada vakit geçirip yeni şeyleri öğrenmeye çalışıyorum.

İnsan beyninin muazzam kapasitesine hayranım ama nereye kadar öğrenilebileceğini, minimum zamanda en fazla bilgiye nasıl sahip olabileceğimi de düşünmeden edemiyorum. Burada kastettiğim haberlere ya da işimle ilgili son bilgilere sahip olmak değil. Daha derin ve dünyayı açıklayan temel bilgileri kastediyorum.

Gerek verdiğim derslerde gerekse arkadaş toplantılarında “öğrenme heyecanının kaybedilmemesi” ile ilgili hep bir şeyler söylemeye çalışıyorum. Eğer birisi öğrenme heyecanını kaybetmiş, gündelik hayata yenik düşmüşse bir an önce kendisine gelmeli ve o heyecanı tekrar yakalayabileceği bir şeyler yapmalıdır. Bu tabiî ki benim düşüncem.

Pekala nereden öğreniyoruz dersek:

İnsanlar

Çevrenizdeki insanlara bilmediğiniz yada merak ettiğiniz şeyleri sorabilirsiniz. Size eksik yada yanlış bilgi verseler bile doğru yolda ilerlemenizi ve sonuca ulaşmanızı sağlayacak azda olsa ipuçlarını vermişlerdir demektir.

İnternet

Google gibi arama motorlarını ya da Wikipedia ( http://www.wikipedia.org ) gibi ansiklopedileri kullanarak sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sözlük, Ansiklopedi, Atlaslar

Benim kitaplığımda bir raf sadece sözlüklerdir. Birçok anlamını bildiğimi sandığım kelimenin sözlükteki anlamını okuduğumda şaşırmışımdır. Ansiklopediler artık biraz demode olsalarda Britanicca’yı hem internetten hem de fiziksel olarak kullanabilirsiniz.

Nasıl alıştırma yapabilirsiniz?

Rasgele seçimler

Hergün 5 dakikanızı sözlükten ve/veya ansiklopediden 3 kelimeyi rasgele seçerek öğrenmeye ayırın.

Çevrenizi keşfedin.

Çevrenizdeki nesnelerin, uygulamaların nereden çıktıklarını, nasıl çalıştıkları vb. araştırın.

Nedenler, sonuçlar?

Neden bu çiçekler güneş istiyor? Neden bunu çalkalamamak lazım? gibi sorularınızın yanıtlarını araştırın. Tübitak’ın sitesinde bu konuda bir çok sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Ör. Neden rogar kapakları yuvarlaktır? Hiçbir şekilde deliğe düşmesin diye.

Biraz şüpheci olun ve hadi başlayın öğrenmeye…

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 17 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.