Etiket arşivi: etki

Bile bile yaptığımız yanlışlıklar

Wrong Way SignBazen doğru olmadığını bildiğimiz şeyleri yaparız. Bu bazen başkalarının davranışları ya da yaptıklarının bizim kendi gerçeklerimizi değiştirmesinden ya da bizim bunu kasıtlı yapmamızdan kaynaklanır. Çoğu zaman çevremizin tuzağına düşeriz ama yaptığımız yanlışın farkındayızdır. Neden bile bile yanlış olduğunu bildiğimiz şeyleri yaparız;

 1. Tren etkisi – diğer insanların yaptığı şeyleri yapmaya eğilimli oluyoruz. Ya da onların yaptığının doğru olduğunu düşünüyoruz. Trenin vagonlarını çekmesi gibi diğerlerine takılıp gidiyoruz.
 2. Başkalarının bizden yapmamızı, söylememizi beklediği şeyi farkettiğimizde tersini yapıyoruz ya da söylüyoruz
 3. Mevcut seçeneklerden daha iyi olan başkasının seçeneklerini hatırladığımızda. Ahmet bu durumda şöyle yapmıştı deyip öyle yapmaya kalkışıyoruz.
 4. Sırf bir öngörümüzü doğrulamak için
 5. Kıskandığımız için
 6. Kızdığımız için – aslında kızgınlığın haklı sebeplerini bularak yanlış yapmadığımızı düşünürüz
 7. Tek bir bakış açısı ile olaylara yaklaşarak, başka bakış açılarını dikkate almadığımız için.
 8. Başkalarını onaylamayı ya da kabullenmeyi yenilgi, zayıflık olarak algıladığımız için.
 9. Bir şeyleri olduğundan daha değerli göstermeye çalıştığımızda, bir anlamda pazarlamaya çalıştığımız için.
 10. Büyük resme değil detaylara daldığımızda ya da sadece tek bir noktaya odaklandığımız için.
 11. Görmeye değil sadece bakmaya çalıştığımız için
 12. Gelecekle ilgili beklentilerimizi abarttığımız için
 13. Kaybetmekten korktuğumuz için.
 14. Belirsizlik durumunda karar alma becerisini gösteremediğimiz için
 15. Baskı altındayken baskıyı yönetemediğimiz için.
 16. Başkalarının ne düşüneceğini ya da nasıl etkileneceğini umursamadığımız durumlarda
 17. Verilecek kararın kalitesinin öneminini olmadığını düşündüğümüz için
 18. Bir şeyleri küçümseyerek tavır aldığımız için
 19. Kendi değerlerimizi diğerlerinin değerlerinden üstün tuttuğumuzda
 20. Sadece kendimizi düşündüğümüzde, fazlaca ben-merkezci olduğumuzda
 21. Tam olarak anlamadığımız konularla ilgili bir şeyler yapmaya çalıştığımızda
 22. Yaptığımızın görevimizi olduğunu yada emir ile yaptığımızı düşündüğümüz durumlarda

O kadar çok bilerek yaptığımız yanlış var ki;

Sigara içmek, emniyet şeridini gereksiz kullanmak, suyu israf etmek vb. daha sayamayacağım bir çok şey..

Bile bile yanlış yapmak akıllı insanın harcı değil…

Anladınız siz onu…

Paylaşın:

Pygmalion* etkisi: bowling’de strike yapmak

Pygmalion priant Vénus d'animer sa statue, Jean-Baptiste Regnault

Eliz üzgün bir şekilde ofise döndü. Müdürü Altan ile 3. yıllık performans görüşmesini yapmış ve sadece “beklentileri karşılıyor” notu almıştı.

Aslında performansını %120 yapabileceği bir stratejisi olmamasına üzülüyordu. Aslında tam anlamıyla Pygmalion* Etkisi altındaydı. Pygmalion Etkisi, mitolojiden gelen ve kendi yarattığı heykele aşık olan bir kraldan esinlenerek kullanılan bir metafordur.

Aslında yöneticilerin çoğu Pygmalion Etkisi’nin farkındadırlar. Yani buradan kastım biz personelimizin performansını nasıl görüyorsak bu onun performansını aynı şekilde etkileyecektir. Çünkü zaten beklentilerimizi küçük ipuçları ve işaretlerle farkındalığımız oranında iletiriz. Çalışanlarımızda bu işaretleri ve ipuçlarını alarak ona göre davranırlar.

Öte yandan yöneticiniz sizden elinizden gelenin en iyisini istediğinde ve size güvendiği mesajı verdiğinde kendinizi çok iyi hissedersiniz. Aynısının tersini düşünün yöneticiniz sizi sizi bir “loser” yani sürekli kaybeden ve beceremeyen biri olarak görüp iş vermemesi durumunda ne hissederdiniz?

Aslında burada Pygmalion Etkisinden biraz daha fazlası söz konusu. Eğer yöneticiler düşük performanslı kişileri risk yaratabilecekleri yerlerde kullanırlarsa yüksek performanslı kişileri olumsuz etkilemiş olurlar. Bunu kişisel deneyimlerinizde de görebilirsiniz.

Birde yöneticinin olumsuz düşüncesini diğer çalışanlarda esas alıp ona göre davranırlar. Yukarıda bahsettiğim Eliz’e diğer iş arkadaşlarıda performansı düşükmüş gibi davranmaktadırlar. Öyle yada böyle ekip giderek Eliz’i uzaklaştırmaktadır. Güvenmedikleri için fikirlerine değer vermemekte, önerilerini yada uyarılarını dikkate almamakta ve katılımını red etmektedirler. Bu şekilde gelişen bir iç çatışma zamanla projeyi zedelemekte ve gecimelere sebep olmaktadır.

İşte bu yüzden Pygmalion Etkisi aynen bowling’de strike yapmak gibidir. (Bowling’de Strike yapmak tek bir atışta tüm topları devirmektir.)

Peki bir yönetici iseniz ve çalışanınız düşük performans gösteriyorsa ne yapacaksınız?

Önyargılardan Kaçının

Aslında performansını olduğundan daha düşük değerlendiriyor olabileceğinizi unutmayın. Kişisel performans değerlendirmeleri yaparken sadece geçerli dönemi dikkate alın, birkaç yıl öncesini dikkate almayın. Size başkalarından gelen faraza bilgieri dikkate alırken hassas davranın.

Bir şeyleri değiştirin — dikkatlice

Düşük performans söz konusu ise öncelikle bunu giderecek eğitim, yeniden görevlendirme, transfer gibi şeyleri düşünebilirsiniz. Düşük performanslıları bir ekibe dahil ederken yapacakları yada yapmayacakları şeyler konusunda dikkatli davranın.

Problemin köküne inin

İnsanların performansını değerlendirmek hiçte kolay bir iş değildir. Kişinin düşük performansının sebebi başkaları da olabilir. Bu yüzden düşük performansın sebeplerini inceleyin ve analiz edin. Eğer problemin kökünü bulursanız bu kökün yaratacağı diğer düşük performanslıları engellemiş olursunuz.

Sizlerden ricam birinin düşük performansını düşünürken ve buna göre davranırken strike yapmamanız. Çünkü geri alma şansınızda olmayacak.

Paylaşın: