Etiket arşivi: foto

Dijital Fotoğraflara Kendi El İmzanızı Atmak

yourfonts1YourFonts sitesi kendi el yazınızı font’a dönüştürmenizi sağlıyor.

Öncelikle bazı şeyleri hazır etmeniz lazım;

  • Yazıcı, A4’e yazabilmeli
  • Tarayıcı (scanner)
  • Siyah güzel bir kalem

Şimdi YourFonts sitesine girip aşağıdakileri yapmanız gerekiyor:

1. Siteden aşağıdaki tabloyu PDF ya da resim halinde yazıcıdan çıktısını alın.

yourfontstemplateblank

2. Her kutuya sağp ve soldaki çizgilere dikkatederek harflerinizi yazın.

Sayfanın en altında imzanız için büyük bir boşluk var. Eğer türkçe karakter kullanacaksanız aynı sayfadan bir kopya daha çıkarmanız gerekiyor. Bence ilk denemeyi ingilizce harfler ile yapın.

yourfontstemplatelower

3. Şimdi hazırladığınız formu tarayın ve bilgisayarınıza resim olarak kaydedin. 300DPI iyi olur. .jpg, .gif ya da .png olabilir.

4. Bu resmi siteye yükleyin(upload).

Bu fontlara yani el yazınıza bir isim verin. Upload butonuna tıklayın

image

5. Bir süre sonra ekranda kendi el yazınızdan oluşan bir alfabe çıktığını göreceksiniz.

6. şimdi bu hazırladığınız fontu  download butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirin ve muhtemelen c:\windows\fonts adresindeki font bölümüne kaydedin.

Şimdi bu fontu resimde kullanalım…

Ben genellikle resim izlemede Irfanview kullanıyorum.

Şimdi üzerine yazı yazmayı planladığınız resmi belirleyin.

Mouse’unuz ile yazıyı yazmak istediğiniz bölgeyi işaretleyin.

yourfontsstarbox

Edit – Insert text into selection yapıpya da Ctrl+t butonlarına basıp koymak istediğiniz metni belirleyin.

yourfontsstaraddtext

Choose Fonta tıklayın ve yüklediğiniz font ile birlikte boyut ve stil belirleyin.

yourfontsstarfont

OK tuşlandığında yazınız resim üzerine yazılacaktır. Şimdi resmi başka bir isimle kaydedebilirsiniz.

yourfontsstarsig

Kaynak: makeuseof.com

Paylaşın:

Şirketlerde ve projelerde fotoğraf albümü hazırlamak

Geleneksel aile albümü gibi birim / proje vb. fotoğraf albümleri proje ekibinin / birim elemanlarının resimlerini, yaşanan olaylara ilişkin bilgileri ve toplantıları kapsayacaktır. Bu albüm bağlantıları güçlendirecek, ekibin bir aradalığını sağlamlaştıracak, ve hazırlandığı kadar da neşeli olacaktır.

İş arkadaşlarımızla aylarca ve hatta yıllarca bir arada çalışınca ailemizde olduğu gibi çeşitli heyecanlar, üzüntüler, sevinçler yaşarız. Bu tipte bir ailenin kendi için yarattığı bir tarih belgesi çok etkili olacaktır. Tek fark proje ekibi/birim elemanları zaman içerisinde coğrafik olarak dağılırsa albümün kolaylıkla paylaşılamayacağı düşünülebilir ama internet bu konuda imdada yetişecektir.

Hayatta küçük şeyler bizi birbirimize bağlar. Bir tekne gezisinde yada mangalbaşında yenilen güzel bir yemekte çekilen fotoğraflar gibi. Eğer Pelin’in her hafta bir puzzle bitirdiği biliniyorsa ve Pelin bunu fotoğraflıyorsa / çerçeveletiyorsa, yada Mehmet fıkraları ile ünlü ise ve arkadaşlarına hergün bir fıkra anlatıyorsa tüm bunları bir şekilde arşivlemek mümkün olacaktır.

Internet’inizde herkesin odasını ve oturma planını resmedebilirsiniz. Ya da herkesin diline düşmüş bir olay var ise bunuda yazabilir ya da resimleyebilirsiniz ki böylelikle herkesin ne konuşulduğundan haberi olsun. Özlü ya da komik sözler fotoğraflardan daha etkili olabilecektir.

Albümünüzün gerçekten organizasyonel bir değer yaratması pozitif bir iş kültürü yayması ile gerçekleşebilecektir. Bu konuda birkaç yol vardır:

Daha iyi iletişim
Geniş ve dağıtılmış ekiplerde bazen birbirleri ile hiç tanışmamış kişiler olabilmektedir. Böyle bir albüm kişilerin birbirlerini tanımalarına yardımcı olacaktır. Sadece telefon ve email ile görüştüğünüz kişilerin neye benzediğini görmek gerçekten şaşırtıcı bir deneyim olacaktır.

Önemli hatıralar
Eğer projenize bir başlangıç toplantısı yaptıysanız, yada ekibi bir araya getirecek özel yemek düzenlediyseniz bunları fotoğraflamak daha sonra geri dönüp baktığınızda pozitif duygular hissetmenizi sağlayacaktır.

Üretken toplantılar
Eğer ekip bir araya gelemiyor, bir arada çalışma şansını bulamıyorlarsa onlar için en iyisi böyle bir albüme erişmek olacaktır. Diğer oyuncuların ve çalışılan yerlerin neye benzediğini görmek, yemek yenilen yerleri görmek faydalı olacaktır.

Resmedilmiş Tarih
Özellikle büyük projeler bittiğinde projede yer alanların isimlerini yada resimlerini bir araya getirmek çok zordur. Daha sonra tekrar proje ekibini bir araya getirmek gerektiğinde proje albümü hafızanızı yenilemek adına faydalı olacaktır.

Paylaşın: