Etiket arşivi: freelance

Serbest Çalışmak – Freelancing – 2

main-kevin-purdy-taxes-write-offs-freelancersBu konuda önerilerime devam ediyorum. Günde kaç saat çalışacağınızı planlayın. Normal bir ofiste çalışır gibi çalışmak belkide en kolayı sizin için. Unutmayın iş yapacağınız kişiler büyük olasılıkla normal mesai saatlerini kullananlar olacak. Hatta sabahları yürüyüşünüzü veya sporunuzu yapıp işe başlayabilirsiniz.

Artık kendi kendinizin insan kaynakları sorumlusu olacağınız için çalışma ortamınızı çalışma süresince sizi rahat ettirecek şekilde organize etmeniz gerekiyor.

Uygun bir masa, sandalye, çöp kovası, kırtasiye, laptop, masa lambası, yazıcı ve telefon ilk malzemeler olacaktır. Özellikle bilgisayar ile çalışırken her 10 dakikada bir kafanızı monitörden uzaklaştırıp farklı yerlere bakmak iyi bir harekettir. Bu esnada el ve kollarınızı esnetebilirsiniz. Saat başı ayağa kalkıp birkaç adım atmakta oldukça faydalıdır. Gözlerinizi yılda bir kez kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Bir muhasebeci tutup gelir-gider evraklarını tutmaya başlayın. Aylık rutin işlemleri muhasebecinizden öğrenip eksiksiz yerine getirin. Yaptığınız her iş sonrasında fatura keseceğiniz için fatura kesme konusunda muhasebecinize başvurmalısınız. Benim önerim faturayı verdiğiniz tarihi, ödemeyi aldığınız tarihi, müşterinizin adını ve iletişim bilgilerinide bir yere not etmenizdir. Muhasebecinizden nelerin gider gösterilip gösterilmeyeceği bilgilerini mutlaka alın.

Birkaç bankada hesap açtırın ve internet şubelerine başvurun. Eğer gerekiyorsa çekde almayı düşünebilirsiniz. Serbest çalışmaya geçmeden önce biraz para biriktirmeniz ve en azından birkaç ay hiç para kazanmayacakmış gibi başlamanız gerektiğini sabahki yazımda belirtmiştim.

Serbest çalışmayı seçerken ayda elinize geçecek parayı hesaplarken şimdi elinize geçen aylık net geliri yani maaşınızı esas alın. Diyelim ki bu tutar 100 YTL olsun. Yapacağınız işin tüm vergileri(ötv, gelir vergisi vb.), masraflarınız(sigorta, malzeme, kırtasiye, telefon vb.) vb. çıktıktan sonra elinize en az 100 YTL geçmelidir. Yani net karı %10 olan bir iş yapıyorsanız aylık cironuz en az 1000 YTL olmalıdır.

Her ne kadar serbest çalışıyor olsanızda fatura kesebilmek ve yasal yoldan ticaret yapabilmek için şirket açmalısınız. Bu konuda da bulacağınız mali müşavir yada muhasebeci yardımcı olacaktır.

İşe başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi fiyatlama politikanızı belirlemektir. Hangi talebi nasıl değerlendirip, nasıl teklif vereceğinizi ve emeğinizi nasıl fiyatlandıracağınızı ve nasıl tahsil edeceğinizi, tahsilat politikanızı(işin başında %50, bittiğinde %50 vb.) mutlaka belirlemelisiniz. Fiyatın işe ve müşterinize göre değişkenlik göstereceğini mutlaka hesaba katın.

İnsanlar, bir iş yaparken emir-komuta zinciri yok ise aşağıdaki kriterleri dikkate alırlar;

Eğlenceli mi?

Yeni şeyler öğrenip yeni insanlarla tanışacak mıyım?

Bir sonraki işlerime referans olacak bir iş midir?

Becerebilecek miyim?

İşi tamamladıktan sonra tekrar uğraşmama gereken yan işler çıkacak mı?

Emekliliğinizi ve sağlığınızı düşünerek Bağkur’u yada farklı bir sigortayı düşünmeli masraflarınız içinde yer ayırmalısınız.

Hangi işe ne kadar vakit ve efor harcadığınızı mutlaka tutun. Yaptığınız işlerin harcadığınız efora değip değmemesi çok önemlidir. Değmiyorsa inat etmeyin yönünüzü değiştirin. Mutlaka ajanda kullanın.

Tüm toplantı ve telefon konuşmalarınızı not edin, görüştüğünüz kişilerin iletişim bilgilerini mutlaka kaydedin. Üzerinde çalıştığınız işle ilgili müşterinizin telefonunu cep telefonunuza mutlaka kaydedin.

Paylaşın:

Serbest çalışmak – Freelancing – 1

Evden çalışmak, kendi işini yapmak gibi serbest çalışmakta (freelance) bir çok kişinin hayalini kurduğu kavramlardan birisi. Son 2,5 yıldır sadece danışmanlık ve eğitim ile uğraştığım için hem kendime daha çok zaman ayırabiliyorum, hem stresim çok azaldı, hem de kızımla vakit geçirebiliyorum. Aslında serbest çalışmak benim konumda(proje yönetimi, eticaret ve internet) olduğu kadar sanatçılar, zanaatçılar, yazılımcılar, mali müşavirler, hukukçular gibi geniş bir meslek yelpazesinde kendine yer bulabilen bir kavram.

Eğer siz de serbest çalışmaya karar verdiyseniz şu sözlerime kulak verin;

Neden serbest çalışmayı tercih ettiğinizi iyi düşünün. Amacınız nedir;

Belkide aslında sadece spesifik bir şeyler yapmak istiyorsunuz, ya da spesifik bir kişi yada firma ile ?

Belkide daha az çalışarak daha fazla kazanmak istiyorsunuz?

Amacınız her ne olursa olsun ileride düş kırıklığına uğramamak için kendinizle barışık ve ne istediğinizden emin olmanızda fayda var.

Şimdi her ay minimum yani sabit ödemeleriniz için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Bu sizin için kazanmanız gereken minimum tutarıda gösterecektir.

Eğer gerçekten serbest mesleğe geçmeyi planlıyorsanız şimdiden para biriktirmeye başlamanızda fayda var. En az birkaç ay boyunca sizi idare edecek bir para bir köşenizde durmalı.

Mümkünse yapmak istediğiniz işi yapanları bulun ve tecrübelerini dinleyin. Ne tip becerilere yada yetkinliklere sahip olunması gerektiğini bilirseniz önceden kendinizi hazırlama şansınız olur.

Hemen macera için işten ayrılmayın, planınızı iyice yapın, hem etik olarak mevcut işinizde elinizdeki işleri tamamlayın hemde doğru zamanda doğru yerde olmaya gayret edin.

Artık kendi pazarlamacınız olacaksınız. Siz satmazsanız sizin işinizi kimse satmayacak. Bu yüzden sunum tekniklerini incelemenizde fayda var. Eğer işten ayrılmış ve çalışmaya başlamışsanız tüm tanıdıklarınıza yapmayı planladığınız iş hakkında bilgi vermeli bu konudaki yönlendirmeleri memnuniyetle değerlendirebileceğinizi iletmelisiniz. Eğer doğrudan iletişime geçip bu bilgiyi vermezseniz duymadım diyenleri eleştiremezsiniz unutmayın.

Tüm işler için bir web sitenizin olması önemli. Bir web sitesi iki şeye yarar;

1- Yaptığınız işi anlatır, örnekler verir ve hatta resim, videolar koyarak görülmelerini sağlarsınız. Ayrıca iletişim bilgilerinizi koyarsınız.

2- Güncel bilgilerinizi, programınızı, deneyimlerinizi paylaştığınız bir blog gibi kullanmak.Böylece ziyaretçiler sizin ne ile uğraştığınızı güncel olarak takip edebilirler.

Tanıdıklarınızla yemek, çay-kahve içmek için buluşmalı ve birebir görüşmelisiniz. Sizinle ilgili toplantı, birlik ve derneklere mutlaka uğramalısınız. Sizinle ilgili yayınlar var ise mutlaka takip etmelisiniz. Dergilere yazı, konferanslarda konuşmacı olmak yada derneklerde gönüllü işler üstlenmek sizi bilinir kılacaktır.

Eğer müşterilerinizi ağırlayacaksanız bir ofise ihtiyacınız olacaktır, ev-ofis karışımı karlı olabilir. Yada iyi bir semtte küçük bir ofis yeterli olacaktır. Belki birileri ile ortak ofiste kullanabilirsiniz. Şık ve keyifli bir ofis çok para harcamak anlamına gelmez, birkaç dekorasyon dergisinden edineceğiniz küçük fikirler ile tasarım yapabilirsiniz. Çay-kahveyi huzurlu bir müzik eşliğinde şık bardaklarla ikram etmeyi unutmayın.

Çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz ama bir düzeniniz olmasında fayda var. Sadece haftasonu tatilleriniz ve ailenize ayıracağınız vakitleri işe ayırmayın.

Paylaşın: