Proje Riskleri – 6 – İletişim

Gereksinimlerin Yanlış Anlaşılması – Gereksinimlerin yanlış anlaşılması yapılacak işlerin belirlenmesinde problemler yaratır.

Gereksinim belirleme süreci sistemik bir şekilde yapılmalıdır. Gereksinim listesi veya Gereksinim İzlenebilirlik Matrisi aracılığı ile neyin, nasıl istendiği kayıt altına alınmalıdır. Tüm paydaşların gereksinimleri ele alınmalıdır. Örneğin üst yönetimin rapor gereksinimi, müşterinin istediği fonksiyonalite vb. gereksinimler konusunda paydaşlarla uzlaşılmalıdır.

Fazla iletişim – Proje ekibi problemler veya değişiklik talepleri gibi konulara çok fazla zaman ayırırsa işleri gerçekleştirmeye vakitleri kalmayabilir.

Proje Yöneticisinini %75-90 vakti iletişim ile geçmelidir. Proje ekibinin ise gerek planlama gerekse yürütme sürecinde iletişim haline olmaları gerekir. Toplantı ve Raporlama gibi projeye ilişkin iletişim yöntemleri İletişim Yönetim Planı çerçevesinde hazırlanmalı, harcanacak vakit dikkate alınmalıdır. Basit ve hızlı iletişim için gerekli yazılım vb. altyapılar sağlanmalıdır. Yapılan toplantı ve raporlamaların ne kadar süre aldığı ölçümlenmeli, işi aksatacak düzeyde gerçekleşenler kısaltılmalıdır.

İletişimsizlik – Proje ekibi içerisindeki iletişimsizlik problemlerin görülememesine, ilerleyişin izlenememesine yol açar.

İletişim yönetim planı hazırlanmalı, Sponsor, Proje Yöneticisi ve Proje ekibinin düzenli iletişimi sağlanmalıdır. İletişimsizlik kaynaklı problemler değerlendirilmeli, özel önlemler geliştirilmelidir. İletişim gereksinimleri tüm paydaşları içerecek şekilde belirlenmelidir.

Bilgilendirmeme – Projeden etkilecek paydaşların bilgilendirilmemesi problemlere yol açar.

İletişim Yönetim Planına uyulup uyulmadığı izlenmeli ve kontrol edilmelidir. Projeden etkilenen tüm paydaşların zamanında ve doğru bilgiyi almaları ve vermeleri gerekir. Bunun önemi proje başlangıcında paydaşlarla paylaşılmalı, izlenmelidir.

Hayatımız Proje – Proje Yöneticisinin El Kitabı – Gökrem Tekir – Savaş Şakar çıktı. Bilgi almak ve İMZALI kitap siparişi vermek için tıklayınız.

Uyarı: Yayınevlerinde ya da kitapçılarda yoktur.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Proje Riskleri – 6 – İletişim” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.