Proje Yöneticisinin Beden Dili

bodyHoşunuza gitsin ya da gitmesin, siz sustuğunuz zamanlarda vücudunuz konuşmaya devam eder. Bu yüzden bir Proje Yöneticisinin vücut dilini iyi kullanması şarttır.

  1. Dik durun. Kendinize duyduğunuz güveni gösterecek şekilde omuzlarınız geride ve dik durmalısınız.
  1. Ellerinizi ceplerinizden çıkarın. Ellerin cepte tutulması bazen bir şeylerin saklandığı izlenimi yaratabilir.
  1. Ellerinizi arkada birleştirerek durun. Bu sayede dik duruşunuzu ayarlama şansınız olur ve korkmadığınızı göstermiş olursunuz.
  1. Göz kontağı kurun. Konuştuğunuz insanlarla mutlaka göz kontağı kurun. Bu sizin yaptığınız konuşmaya olan ilginizi ve dikkatinizi gösterecektir.
  1. Oturduğunuz yerden dik kalkın. Eğer sabahın köründe bir toplantıda iseniz ve kendinizi yorgun hissediyorsanız sandalyenizden dik kalkarak yorgunluğunuzu gizleyebilirsiniz. Eğilerek ve yavaşça kalkmak ilgisizlik ve yorgunluk olarak yorumlanabilir.
  1. Konuştuğunuz insana yüzünüzü dönün. Bu yaptığınız konuşmaya dahil olduğunuzu (yani başka bir şeyle ilgilenmediğinizi) ve ilgilendiğinizi gösterecektir.
  1. İyi el sıkışın. Karşınızdakinin elini tam olarak kavrayarak ne çok sıkı ne çok yumuşak olmak üzere profesyonelliğinizi gösterecek şekilde el sıkışmalısınız.
  1. Her zaman gülümseyin. Bu sayede çevrenizde pozitif bir hava yaratabilirsiniz.
  1. En iyi şekilde görünmeye çalışın. Bir model gibi her gün yeni bir şey giyemez ya da çok şık olamazsınız ama her gün giydiklerinizin ütülü, temiz ve birbirine uyumlu olmasına dikkat edebilirsiniz. İlk görünüş ilk etki demektir ve çok önemlidir. Kendine bakan ve özen gösteren birisi istenilen birisidir.
  1. Güvenli yürüyün. Kafanız yukarıda ve kendinize güvenir bir şekilde yürüyün.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.