Sahte Fırsatlar

sahtefirsatBazen işyerlerinde uygulanan politikalar çok tehlikeli olabilirler. Bunlardan bir tanesi “sahte fırsat” yaratmaktır. Çalışanların daha iyi performans göstermeleri, paylaşımcı olmaları vb sebeplerle kasıtlı olarak yaratılırlar.

Ayhan, Sami’nin geldiğini gördü. Mutsuz gözüküyordu. Ayhan odasına girip masasının yanındaki sandalyeyi çekti ve Sami’yi göz işareti ile çağırdı. Sami yavaşça kapıyı kapadı ve oturdu.

“Kötü gün” dedi. “Sanırım Kapsül projesi ertelenecek”

Ayhan’ın diyeceği bir şey yoktu. Sami Kapsül projesini başından beri tasarlamış, taşımıştı. Ve şirket içindeki durumunu bu projeyi başarması çok etkileyecekti. “Anlamıyorum” dedi Sami “Neden?”

“Bildiğim sadece önceliklerin değiştiği” dedi Ayhan.

“Madem öyle neden bu kadar para ve emek harcandı bu işe? Daha 3 ay bile olmadı?”dedi Sami

Bu durum ile ilgili onlarca olasılık söz konusu aslında. Sami’nin çıkmazı sahte bir fırsatı kabul etmiş olmasıydı. Sahte fırsatlar bazen astları manipüle etmek için yada şirket içi imparatorluklar kurmak için kullanılan bir yöntem olarak karşınıza çıkabilir. Size birkaç sahte fırsat örneği vereyim, sizlerde vaktiniz olursa kendi bildiklerinizi benimle paylaşın;

Yapay Elmas

Parıldar ama değersizdir. Burada bir fırsat söz konusudur ama patron size bu konuda çok ilgiliymiş gibi davranır ama el altından çökertmeye çalışır: geç söyler, kaynak veya bütçe vermez, gerçekleşmesi imkansız bitiş tarihleri verir.

Saptırma

Buradaki fırsat diğer fırsatlardan daha önemsizmiş gibi gösterilerek başka tarafa yönlendirme yapılır.

Çıkmaz Sokak

Bir fırsat gibi duran şey aslında tamamlandığında reorganizason, küçülme, satılma vb. sonuçlara işi götürebilir. Siz bunu büyük bir proje gibi üstenip gerçekleştirdiğinizde yeni pozisyonların doğmasına sebep olabilirsiniz. Veya yaptığınız işin sonucunda nemalanacak taraf başka taraf olacaktır.

Maşa

Aslında burada fırsat size sunulurken amaç sizin maşa olarak kullanılmanızdır. Fırsatın başarısı ile ilgili şüphe vadır. Başarılı olunursa sahiplenilir, başarısız olunursa suçlu siz olursunuz.

Beden Eğitimi

Bazı işler sadece çalışanları meşgul etmek için yaratılırlar. Eğer proje başarılı olursa herkes kazanmış olur.

Gerçek fırsat ile sahte fırsatı iyi ayırın. Her ne kadar burada bahsetmiyorsamda yukarıdaki konuları siyasi partiler açısından değerlendirirseniz çok farklı yerlere geleceğinize eminim.

Sahte fırsatlar ve vaadler kardeştirler unutmayın.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Sahte Fırsatlar” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.