Vücut dilini iyi kullanmak – 1

Bugüne kadar vücut dili ile ilgili olarak hep hangi hareketi ve duruşu nasıl yorumlayacağım ile ilgili çeşitli kitaplar okumuştum. Bir de üstüne Lie to Me dizisini seyrettikten sonra ilgim iyice arttı.

Öncelikle yapmanız gereken kendi vücut dilinizi keşfetmek. Nasıl oturuyorsunuz, konuşuyorsunuz, çeşitli duygu hallerinde nasıl davranıyorsunuz gibi. Önce bir süreliğine bunları izleyin. Hatta bunu ayna karşısında yapabilirsiniz.

Daha sonra gözlerinizi kapayarak kendinizi nasıl rahat, açık ve güvenli hissedecek şekilde konuşacağınızı ya da oturacağınızı canlandırmaya çalışın. Sonra bunu deneyin.

Eğer iyi vücut dili olduğuna inandığınız birileri var ise(siyasetçi, sanatçı vb.) onları iyice izlemelisiniz.

Takındığınız tavırlar zaman zaman size yanlış yaptığınızı düşündürebilir ama hata yapmadan öğrenemezsiniz. Ya da çok gülümsüyorsanız kendiniz daha mutlu hissetmeye başlarsınız. Dik durursanız kendinizi daha enerjik ve kontrollü hissedersiniz. Eğer hareketlerinizi yavaşlatırsanız daha sakinleşirsiniz.

Şimdi gelelim önerilere;

1. Bacak bacak üstüne atmayın ve kollarınızı kavuşturmayın – Kolları kavuşturmak savunma anlamına gelir. Anı şey bacaklar içinde geçerli. Her ikisini de açık tutun.

2. Göz kontağını kaybetmeyin ama dik dik, boş boş bakmayın – Birden fazla insanla konuşurken hemen hemen hepsi ile göz kontağı kurarak dinlediğinizi gösterin. Uzun süreli bakmak ise karşı tarafı sinirlendirebilir. Hiç göz kontağı kurmamak ise güven vermez.

3. Mesafe bırakın – Konuştuğunuz kişi ile aranızda makul bir mesafe olmalıdır. Çok yakın ya da uzak olmamalıdır. Ayrıca oturduğunuz ya da durduğunuz yerde sıkışık olmamalısınız.

4. Omuzları gevşetin – Eğer gerilim varsa ilk önce omuzlarınıza yansır. Biraz yukarı kaldırıp daire şeklinde çevirerek rahatlamaya çalışın.

5. Başınızı sallayın – Bu sizin karşınızdakini dinlediğinizi gösterir. Ama emme basma tulumba gibi değil.

6. Kambur durmayın – Sadece dik durmaya çalışın

7. Biraz öne eğilin – Sadece size söylenen bir şeye ilginizi göstermek için biraz öne eğilebilirsiniz, ama çok değil. Emin olduğunuzu göstermek için biraz geri çekilebilirsiniz. Çok eğilirseniz talepkar ve baskıcı bir tavır çizer, çok geri çekilirseniz kibirli bir resim çizersiniz.

8. Gülümsemek ve Gülmek – Rahatlayın ve çok ciddi olmayın. Komik bir şey duyduğunuzda gülümseyin ya da gülün. Eğer pozitif bir insansanız diğerlerinin dinlemeyi isteyeceği birisiniz demektir. Ama kendi espirinize kahkahalarla gülmeyin. Birini birisi ile tanıştırırken gülümsemek iyidir ama uzun süreli gülümsemek ciddi olmadığınız anlamına gelebilir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Vücut dilini iyi kullanmak – 1” hakkında 1 yorum

  1. Ebru

    Merhabalar,

    İletişimde beden dili hareketlerimiz en önemli unsurdur. Yapılan araştırmalara göre iletişimde kelimeler %10, ses tonu %30 ve beden dili ise %60 oranında etkili olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, beden dili hareketlerimiz kelimelerimizden daha çok anlam ifade eder. Hal böyle olunca gerek toplumsal hayatta gerek iş hayatında başarılı ilişkiler kurmak ve yükselmek istiyorsak beden dili hareketlerimize dikkat etmemiz gerekir. Beden dili ile ilgili yazınızda paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederim. İzninizle ben de en sık yapılan beden dili hataları üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/en-sik-yapilan-5-beden-dili-hatasi/

    Güzel okumalar dilerim, sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.