Etiket arşivi: bilinç

Okuduklarımdan Notlar – 1

Okuduğum şeylerden aldığım notları zaman zaman paylaşmaya karar verdim. Umarım sizinde hoşunuza gider;

Başarı insan hayatında bir ölçüttür ve hiçbir zaman insan elde ettiği ile tatmin olmaz, elde ettiği başarıyı yeterli bulmaz. İşte bu noktada hepimiz kendimizin yargıcı olarak nerede duracağımızı ve nerede neyin yeteceğini belirlemekle yükümlüyüz.

Yaşadığınız herşey sizi kendiniz olmaya götürür, yeter ki farkında olun.

Bazıları şunları kendine kılavuz edinir;

  • Bilincini sessizleştir
  • Kendindeki en derine ulaşmaya çalış. Kendi iç sesini duyarak egonun üstesinden gelmeye çalış.
  • Belirsizlikten korkmayın çünkü geleceği hiç birimiz bilmiyoruz ve bilemeyiz. Önünüzdeki yolu göremediğinizde rahatsız olmanız normaldir.

Gücün ya da mevkinin zehirli etkisine karşı alçakgönüllülük en iyi ilaçtır.

Başkalarının düzeltmek zorunda kalmayacağı şekilde çalışın.

Dürüstlükten korkmayın ama zamanlamaya dikkat edin.

Bazılarının duymak istemediği şeyleri söylemek size bir bedele mal olabilir.

Önemli olan zor sorulara yanıt verebilmektir.

Masa başında proje yönetilmez, mutlaka sahada bulunulması gerekir.

Ekonomik umut önemli.

Diğerleriyle bir arada uyum içerisinde nasıl çalışabilirim?

Sadece barış istemekle olmaz, ne kimseyi incitmeli ne de kimseyi kandırmamalı

Karşısında olduğunuz şeylerden çok tarafında olduğunuz şeyleri konuşun.

Paylaşın:

İçgüdülerinize güvenin!

Bazen birini ilk gördüğünüzde sevmediğiniz, bazen içinizden bir sesin yapma dediği olmuyor mu? İçinizdeki sese güvenin.

Aslında yapılan araştırmalar zor kararların çoğu zaman bilinçli bir şekilde verilmediğini gösteriyor. Almak istediğimiz şey yerine daha ucuz başka bir şey ile karşılaşırız. Açızdır ama yesem mi diye düşünürüz. Et mi tavuk mu yesem diye düşünürüz. Hayat bizi sürekli bu tipte terciler yapmaya zorlar.

Şimdi adını hatırlamadığım bir kitabın kahramanı her karar vermesi gerektiğinde zar atıyordu. Çok azımız hayatın şansa dayandığına inanır, bu yüzden karmaşık kararları dikkatlice düşünerek verme gayretine gireriz.

Benim önerim özellikle basit şeylerde mutlaka içgüdülere güvenilmesi. Kendimi bildim bile herhangi bir şeyi yapmaya niyetlendiğimde içimdeki ses ya da herhangi bir şey (ayağımın takılması, kafamı çarpmam vb.) bana o işi yapmamamı söylediğinde uyuyorum ve bu sayede (belki de tamamen raslantı) 2 kere hayatım kurtuldu.

Amsterdam Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada basit kararların beynin bilinçsiz tarafı ile çözülmesinin daha iyi olacağı ispatlanmaya çalışılmış. Deneklere 4 tip araba tanıtılmış. En basit 4 özellik, en karmaşık 12 özellik anlatılmış. Deneklerin bir kısmına düşünme vakti verilmiş ve düşündükten sonra basit 4 özellikli arabayı seçmişler. Kompleks 12 özellik her bir iözelliği değerlendirme çalıştıkları için karasızlıklarını büyütmüş.

İnsan beyni bilinçli ya da bilinçsiz kontrol olmak üzere iki aktiviteye ayrılıyor. Bilinçli kontrol aslında “ilgi” ile ilgili. Yani bisiklet sürmek vb. sürekli dikkat gerektiren şeylerde ilgi çok önemli. İlginiz yoksa dikkatinizde olmuyor. Birşeyleri anlamak ve öğrenmek gibi bilinçsiz kontrole dayalı beyin aktivitelerimiz ise hala büyük bir soru işareti..

Aslında bilinçli yaptığımızı düşündüğümüz bir çok şeyin aslında bilinçsiz bir şekilde yani içgüdüyle başladığını söyleyen bilim adamları çoğunlukta. Aslında içgüdüler bir lokomotif etkisi ile hareketi başlatıyor bilinçli olarak devamını getirmeye çalışıyoruz.

Aslında beynimiz büyük bir hard disk gibi hafızasına tüm deneyimleri ve bilgileri yüklüyor. Ve biz bir takım davranışlarımız öncesi gidip eski kayıtlardan durumu kontrol ediyoruz. Aslında bilinç yapılacak işin ön kontrolünü sağlayan bir kontrol listesi gibi bir şey oluyor.

Bilinçli düşünme matematik vb. belirli kuralları hatırlayarak ve onlara bağlı olarak çözülebilecek şeyler için ideal fakat kompleks problemler için değil. Bilinçsiz beyin faaliyeti ki buna düşünmeden davranmak da diyebiliriz, aslında karşımızdaki kompleks duruma çok daha doğru bir çözümü getirebilmekte.

Eğer sizleri biraz olsun aydınlatabildimse bundan böyle et mi yoksa tavuk mu yiyeceğiniz konusunda bilinçli olarak geri dönüp bir karar vermeye çalışmanız gerekmediğinide anlamışsınızdır. İçinizden nasıl geliyorsa öyle yapın. (Ama doktorunuzun tasiyelerini, kanunları ve diğer insanları rahatsız etmeyecek olan şeyleri).

Paylaşın: