Etiket arşivi: bilinç

İçgüdülerinize Güvenin!

Bazen birini ilk gördüğünüzde sevmediğiniz, bazen içinizden bir sesin yapma dediği olmuyor mu? İçinizdeki sese güvenin.

Aslında yapılan araştırmalar zor kararların çoğu zaman bilinçli bir şekilde verilmediğini gösteriyor. Almak istediğimiz şey yerine daha ucuz başka bir şey ile karşılaşırız. Açızdır ama yesem mi diye düşünürüz. Et mi tavuk mu yesem diye düşünürüz. Hayat bizi sürekli bu tipte terciler yapmaya zorlar.

Şimdi adını hatırlamadığım bir kitabın kahramanı her karar vermesi gerektiğinde zar atıyordu. Çok azımız hayatın şansa dayandığına inanır, bu yüzden karmaşık kararları dikkatlice düşünerek verme gayretine gireriz.

Benim önerim özellikle basit şeylerde mutlaka içgüdülere güvenilmesi. Kendimi bildim bile herhangi bir şeyi yapmaya niyetlendiğimde içimdeki ses ya da herhangi bir şey (ayağımın takılması, kafamı çarpmam vb.) bana o işi yapmamamı söylediğinde uyuyorum ve bu sayede (belki de tamamen raslantı) 2 kere hayatım kurtuldu.

Amsterdam Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada basit kararların beynin bilinçsiz tarafı ile çözülmesinin daha iyi olacağı ispatlanmaya çalışılmış. Deneklere 4 tip araba tanıtılmış. En basit 4 özellik, en karmaşık 12 özellik anlatılmış. Deneklerin bir kısmına düşünme vakti verilmiş ve düşündükten sonra basit 4 özellikli arabayı seçmişler. Kompleks 12 özellik her bir özelliği değerlendirme çalıştıkları için karasızlıklarını büyütmüş.

İnsan beyni bilinçli ya da bilinçsiz kontrol olmak üzere iki aktiviteye ayrılıyor. Bilinçli kontrol aslında “ilgi” ile ilgili. Yani bisiklet sürmek vb. sürekli dikkat gerektiren şeylerde ilgi çok önemli. İlginiz yoksa dikkatiniz de olmuyor. Bir şeyleri anlamak ve öğrenmek gibi bilinçsiz kontrole dayalı beyin aktivitelerimiz ise hala büyük bir soru işareti.

Aslında bilinçli yaptığımızı düşündüğümüz bir çok şeyin aslında bilinçsiz bir şekilde yani içgüdüyle başladığını söyleyen bilim adamları çoğunlukta. Aslında içgüdüler bir lokomotif etkisi ile hareketi başlatıyor bilinçli olarak devamını getirmeye çalışıyoruz.

Aslında beynimiz büyük bir sabit disk gibi hafızasına tüm deneyimleri ve bilgileri yüklüyor. Ve biz bir takım davranışlarımız öncesi gidip eski kayıtlardan durumu kontrol ediyoruz. Aslında bilinç yapılacak işin ön kontrolünü sağlayan bir kontrol listesi gibi bir şey oluyor.

Bilinçli düşünme matematik vb. belirli kuralları hatırlayarak ve onlara bağlı olarak çözülebilecek şeyler için ideal fakat kompleks problemler için değil. Bilinçsiz beyin faaliyeti ki buna düşünmeden davranmak da diyebiliriz, aslında karşımızdaki kompleks duruma çok daha doğru bir çözümü getirebilmekte.

Eğer sizleri biraz olsun aydınlatabildimse bundan böyle et mi yoksa tavuk mu yiyeceğiniz konusunda bilinçli olarak geri dönüp bir karar vermeye çalışmanız gerekmediğini anlamışsınızdır. İçinizden nasıl geliyorsa öyle yapın. (Ama doktorunuzun tavsiyelerini, kanunları ve diğer insanları rahatsız etmeyecek olan şeyleri).

Eğitim içerikleri ve detaylı bilgi;

  1. Portföy Yönetimi
  2. Proje Ölçütleri ve Ölçüt Yönetimi
  3. Projelerde Temel Performans Göstergeleri – KPI
  4. Proje Yönetimi Dokümanları ve Uygulamaları
  5. Projelerde Süre Kısaltma Teknikleri

Sipariş vermek için tıklayınız.

Paylaşın: