Etiket arşivi: espiri

Yalancıyı Yakalama Yöntemleri

How to Know when Someone's Lying

Image by ATENCION: via Flickr

Birilerinin size yalan söyleyip söylemediğini yüzündeki bazı işaretlerden anlayabilirsiniz. Benim burada anlatmaya çalışacağım şeyler Amerika’daki jüri seçimlerinde ve polis soruşturmalarında da kullanılıyor. Bu yüzden bazı yüz ve vücut hareketlerini farkedebilmeniz yalanı doğrudan ayırmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl yapacağız?

1. Kişinin gülümsemesini inceleyin. Zorla yapılan gülümsemeler sadece ağız ile yapılır. Rahatmış gibi görünmesine rağmen gerilimi yada gerçek anlamda mutlu olmadığını anlayabilirsiniz. Zoraki gülümsemelerin çoğunda dişler gözükmez, gerçek gülümsemelerin çoğunda ise azda olsa görülür. Gerçek gülümseme ağız ile değil yüz ile yapılır. Gözler kısılır, dişler görülür, gamzeler ortaya çıkar. Çok az insan gerçek ve sahte gülümsemesini senkronize edebilir.

2. El, kol ve bacaklarını inceleyin. Yalan esnasındaki gerilim sebebi ile hareketsiz, katı veya suni hareket içinde olabilirler. Eller kavuşuk, eller ile kafa taranıyor, kulak ve burun ile oynanıyordur. gibi yapılmaktadır. El açık bir şekilde göğüs yada kalbe doğru hareket etmiyordur.

3. Terliyor mu? Yalan söyleyenler, yalanlarından daha fazla ter atarlar.

4. Gerekli, gereksiz çok fazla şey söylüyorlar mı? Eğer söylüyorlarsa çaresizlik içerisinde sizi kendilerin inandırmaya çalışıyorlardır.

5. Gözbebeklerinin hareketlerine bakın. Yalan söyleyenler doğrudan göz kontğaına geçmek istemezler. Çok sık göz kırpmaya başlayabilirler(heyecan). Sağ elini kullanan birine bir soru sorduğunuzda göz bebeği sağa kayarsa bir şeyi hatırlamaya çalışıyordur, sola kayarsa yaratıcılığını kullanacak, uyduracak demektir. Sol elini kullananlar için tersi geçerlidir.

6. Duygusal olarak inceleyin. Duygular geriden gelirler, normalden uzun süre kalırlar ve birden dururlar. Bu yüzden bazen söylediği ile kişinin heyecanı birbirini tutmayabilir.

7. Sorularınıza tepkisini yakından izleyin. Yalancılar kendilerini rahatsız hissettikleri için ya vücutlarını başka yöne çevirmeye veya kaçmaya çalışırlar yada sizinle aralarına bir obje koymak isterler. Suçsuz insanlar saldırıya, suçlu insanlar anında savunmaya geçerler.

8. Kullandıkları kelimeleri kasıtlı kullanıp kullanmadıklarını düşünün. Bazı söylemler ipuçları verirler:

  • Sizin kelimelerinizi tekrarlayarak yanıt vermek
  • Hiçbir şeyi küçültmezler
  • Doğrudan evaplardan kaçınırlar, yuvarlak ve genel cevaplar verirler
  • Çok fazla konuşarak ikna etmeye çalışırlar
  • Monoton bir tonda konuşurlar
  • Kötü cümleler kurarlar
  • Konuyu amacından sapturak çin espiri ve alaya kaçabilirler

9. Konuşmaya başlamadan önce kısa bir sessizlik anı yaratı. Kişinin ne kadar rahatsız olup olmadığını inceleyin.

10. Konuyu birden değiştirin. Suçsuz insan konunun değiştirilmesinden rahatsız olup geri dönmek isteyecek yalancı ise kurtulduğunu düşünecektir.

Son Söz

Yukarıda yazdıklarım sadece yalanı anlama konusunda hem benim geçmişimde aldığım eğitimlerden, iş hayatımdaki tecrübeleden, askerlikten ve hemde okuduklarımdan yaptığım bir derlemedir. Bu tip uygulamalar %100 sonuç vermezler. Burada yazılanları esas alarak kesin ve kati sonuçlara varmamanızı rica ediyorum.

Paylaşın:

İyi espiri nasıl yapılır?

İnsanlar düzeyli espiri yapan insanlara güvenirler. Böyle bir mizah anlayışına sahip insanların mutlu olduğu ve işini severek yaptığı kolaylıkla anlaşılır. Espiri gücünü artırmak yada geliştirmek ise zaman ister. Her ne kadar mizah ile zeka arasında paralellik olduğu iddia edilsede bu beceriye herkesin bir nebzede olsa sahip olabilmesi için yapabileceği şeyler var;

1. Karşınızdakinin mizah anlayışını inceleyin. Bazıları belden aşağı bazıları karadeniz fıkraları severler. Bazıları kıssadan hisseli, bazılarıda Amerikan espirilerini severler. Karşınızdaki neye güler? Ne tür espiriler yapar? Sadece gülümsediği şeyler nelerdir? Bazıları sadece espirilere gülerler bazıları ise gerçekten espiriyi yaratırlar. Karşınızdaki hangi tarafta? Unutmayın herkesin espiri anlayışı farklıdır. Karşınızdaki belden aşağı fıkra anlatmayı seviyorsada kimsenin onu belden aşağı fıkra anlatan bir adam olarak tanımasını istemez. İnsanların espiri anlayışlarının reklamını yapmayın.

2. Doğru espiriyi yakalamak. Espiri yapacaksanız sonunda güçlü bir etki bırakmasını istersiniz. Espirilerde doğru kelime kahkahayı tetikleyen kelimedir ve muhtemelen en son söylenen kelimedir. Ancak unutmamanız gereken şey bir espiriye “çok komik olan bu espiriyi dinle” başlamamaktır.

İyi bir mizah anlayışı birbirinden farklı iki görüşü bir araya getirmeye dayanır. Yani bir devlet adamı ve beberon çizildiğinde birbirinden çok farklı ortamlarda bir araya gelecek iki objeyi bir espiride yan yana getirirsiniz.

3. Şekle girin. Espiri yeteneği egzersiz ile gelişir. Ütü yapmayı öğrenmek gibi , gittikçe hangi ayarda ne kadar süre ile yapacağınızı öğrenirsiniz.

4. Hafızanızı Dinlendirin. Siz mutluyken güldürürsünüz ve güldürdüğünüz insan rahatlar. Stresli iken komik olmak zordur. İğneleyici espiriler ise tersine döner ve size zarar verebilir. Kendinizi pozitif tutabilmeniz için birkaç öneri;

a. Sizi güldürecek yada neşelendirecek bir şeyi hep telefonunuzun yanında tutun

b. Masanızda size güzel şeyleri hatırlatacak bir fotoğraf tutun.

c. Değişik bir şey yapın – oturuyorsanız kalkın, kalabaklıksa yalnız kalın, müziği açın vb.

d. Birileriyle sohbet edin.

5. Fizik duyguyu yönlendirir. Fiziksel olarak rahatsızsanız keyifli olmanız zorlaşır. Fiziksel egzersiz ve beslenmenize dikkat etmenizde fayda var.

İyi bir gülümseme yaratmanın en iyi yollarından biri ayna çalışmasıdır. Aynada gülümsediğinizde neye benzediğinize bakın. Beğendiğiniz gülümsemeye ilişkin kas hareketini ezberleyin ve daha sonra yapın.

6. Hikaye Gücü. Karşınızdakini etkilemenin en önemli yollarından biri şahsınıza ait hikayeler anlatmaktır. Bu birebir ilişki kurmanın ve canlı bir sohbetin en iyi yoludur. Başınıza gelen komik olaylarla başlayın. Sık sık başınıza gelen komik olayları anlatın. Kendi hikayelerinizi başkalarına anlatmak çok iyi bir egzersizdir. Bu hikayeleri anlatırken size ilişkin güvenli geçmişi kullanın, her zaman orijinal, farklı ve keyifli olanları seçin.

7. Parti planlayın. Bu uç bir öneri. Herkesin birbiri ile espirilerini paylaştıkarı küçük bir oyun oynayın.

8. Kısa espiriler yapan olmak. Kendinize hedef koyun. Her toplantının sonunda yada konferans konuşmasının başında bir espiri yapın.

9. Espiriyi anlatmamak Espiri yapmıyorsanız bile masanızın üstündeki bir biblo, arabanızdaki bir çıkartma espiriyi içeriyor olabilir. Önemli olan mizaha yada espirilere olan ilginizdir.

10. Çok zorlamayın Komik olmak için kendinizi ne kadar çok zorlarsanız o kadar az komik olursunuz.

Paylaşın: