Etiket arşivi: göz

Gözlerinize iyi bakın!

Fiziksel kondisyonunuzu korumak için yürüme, koşma ve jimnastik yapıyorsunuz. Peki gözlerinizi formda tutmak için ne yapıyorsunuz?

Gözler içinde yapılmasında fayda olan egzersizler var. Bunlar;

Rahat bir sandalyeye oturun. Ellerinizi biribirine sürterek ısıtın. Avuç içlerinizle gözlerinizi kapatın. (Sakın göz bebeklerinize bastırmayın.) Burnunuzu kapatmamaya özen gösterin, çünkü nefes alabilmeniz lazım. Hiç ışık gelmediğinden emin olun. Parmaklarınız bitişik, avuç içleriniz gözlerinizde ve burnunuzu kapatmadan iki taraftan burnunuzun yanlarına eliniz değecek şekilde durun.

Şimdi bir karanlığın içindesiniz. Karanlığa odaklanın. Derin nefes alırken mutlu bir olayı yada uzaklardaki bir yeri hayal edin. 3 dakika bunu tekrarlayın ve elleriniz çekin.

Gözlerinizi 3-5 saniye süre ile açıp kapatın. Bunu 7-8 kez yapın.

Parmaklarınızla göz kapaklarınız üzerinde hafifçe 1-2 dakika masaj yapın. (Çok dikkat edin bastırıp gözünüze zarar vermeyin.)

3 parmağınızla tam kaşlarınızın üzerine 1-3 saniye baskı yapıp bırakın. Bunu 5 kez tekrarlayın.

Şimdi rahat oturup tam karşınıza bakarak önce gözlerinizi saat yönünde sonrada tersi yönde çevirin.

Pencereye göz hizanıza küçük bir kağıt parçası yapıştırın. Bu kağıt parçasına bakarak arkada daha uzak bir yerdeki bir şeye 15 saniye odaklanın. Daha sonra tekrar kağıt parçasına odaklanın.

Elinize bir kalem alın, dik tutarak ve kolunuzu açın. Kalemi yavaşça burnunuza doğru getirirken gözlerinizle takip edin. Bunu 10 kere deneyin.

Bir duvarın karşısında durarak sanki kaleminiz gözlerinizmiş gibi düşünere kduvara gözlerinizle hayali bir yazı yazın. Kolay olmayacak ama enteresan bir deneyim olacak sizin için. (Büyük harfler çizmek daha kolay oluyor.)

Büyük bir saatin önünde durduğunuzu hayal edin. Saatin tam ortasına bakın. Şimdi kafanızı hiç hareket ettirmeden saat bilgisinin olduğu bir çentiğe bakın (Örneğin 1’e) Sonra tekrar merkeze bakın. Her defasında bir numaraya birde merkeze bakacaksınız ama kafanız hareket etmeyecek. 12 kez tekrar edin. Bu işlemi gözleriniz kapalıykende yapabilirsiniz.

Uzaktaki bir objeye odaklanın. 10 saniye sonra yakındaki bir şeye odaklanın. 5 kez bir uzak birde yakındaki objeye odaklanarak egzersizinizi devam ettirin.

Önemli olan bu tip egzersizlerde uzun süreli yapmak değil düzenli olarak yapmaktır. Her saat 30-60 saniyelik göz hareketi gayet iyi bir egzersiz olacaktır. Örneğin benim gibi tüm gün bilgisayar karşısında iseniz tüm gün gözlerinize sadece küçük daireler çizdiriyorsunuz demektir. Akşamları da doğal olarak gözleriniz ağrıyor olmalı.

Uyarı:

Doktorunuz gözlerinizle ilgili özel tavsiyeler vermiş ise lütfen yukarıdaki egzersizleri yapmayın. İyi bir şey yapalım derken daha kötüsüne yol açmayalım. En doğrusu doktorlarımızın önerdikleridir.

Yukarıdaki egzersizleri yaparken iş arkadaşlarınıza garip görünebilirsiniz.

Görsel becerileriniz egzersizler ile artmaz. Ancak gözümüzde organlarımızın çoğu gibi çalıştıkça gelişir.

Hiç bir şekilde gözlerinize bastırmayın.

Paylaşın:

Duyduğumuz sesler gerçek değil

Özellikle Hollywood düşler üzerine kuruludur. Ve bazen o kadar güzel oluyor ki bizlerde ekranlarda gördüklerimize inanmaya başlıyoruz. Keanu Reeves dünyayı kurtaran adam, Christopher Reeve superman oluyor.

Ekranların arkasında olanlar ise inanılmaz. Örneğin Notting Hill filminde Hugh Grant filmin sonunda Julia Roberts’ı öperken çıkan ses aslında stüdyoda elinin üstünü öpen birinin çıkardığı ses.

“Foley artist” diyorlar buna Hollywood’da. Bu terim Jack Donovan Foley’den geliyor. 1950’lerde yaptığı bu tipte seslendirmeler sayesinde soyadı terminolojiye giriyor. Filmlerin çekimleri esansında sadece oyuncuların sesleri kaydediliyor başka hiç bir şey kaydedilmiyor. Daha sonra bizlerin duyduğu kapı kapanma sesi yada fermuar çekme sesi stüdyolarda ekleniyor.

Hollywood’da şu anda en kıymetli işlerden biri. Fakat göz ve kulak koordinasyonunu ile zamanlama becerisinin çok iyi olması gerekiyor. Eğer gerçekten yetenekliyseniz stüdyolar size staj imkanı tanıyabiliyor. Bu işten iyi para kazanmak mümkün ama herhangi bir hata yaptığınızda bu işi bedava yapabilecek bir çok kişinin kapıda beklediğini unutmamanız gerekiyor.

Sanki bit pazarını andıran bir yerde çalışılıyor. Etrafta sepetler, daktilolar, kutular, tenekeler, kask, araba kapıları, oyuncak silahlar, kumaşlar, naylon vb. bir sürü şey.

Foley’ler çok titiz bir mimarın bir evi tasarladığı gibi stüdyolarını tasarlıyorlar. Taş, kum vb. herşey ile. Yürüme, koşma, zıplama vb. seslerin çıkarılması için bu şart. Hatta bazen birden fazla karakterin farklı ayak sesleri için ayakkabılarını sürekli değiştiriyorlar. Detaylar çok önemli: eğer üzerinde deri ceket olan biri varsa kolların sürtünme sesi ile ayak sesi uyumlu olmalı.

Örneğin gerekli bir koltuk gıcırdaması sesi çıkarmak için her defasında farklı bir şey yapılması gerekiyor. Ör. Bir ayak alta alınıyor, geriye iyice yaslanıp 45 derece dönülünce çıkan ses ile başka bir yöntemle çıkarılan ses aynı olmuyor.

DuPilka bu konudaki en önemli Folay’ler den birisi. Birçok filmde imzası var. Çok yaratıcı ve temiz iş çıkarmasının avantajını yaşıyor. Bir boks filmi öncesi boks eldivenleri alıp araba koltuğuna vurarak tüm sesleri hazırlayabiliyor.

DuPilka Men in Black filminin başındaki yusufçuk uçuşunun sesini Toys “R” Us’da bulduğu bir oyuncakla 3 gün uğraşarak çözüyor. Tüm bu uğraşısının karşılığı olan doğru sesin süresi ise 2 dakika.

Paylaşın:

Yalancıyı Yakalama Yöntemleri

How to Know when Someone's Lying

Image by ATENCION: via Flickr

Birilerinin size yalan söyleyip söylemediğini yüzündeki bazı işaretlerden anlayabilirsiniz. Benim burada anlatmaya çalışacağım şeyler Amerika’daki jüri seçimlerinde ve polis soruşturmalarında da kullanılıyor. Bu yüzden bazı yüz ve vücut hareketlerini farkedebilmeniz yalanı doğrudan ayırmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl yapacağız?

1. Kişinin gülümsemesini inceleyin. Zorla yapılan gülümsemeler sadece ağız ile yapılır. Rahatmış gibi görünmesine rağmen gerilimi yada gerçek anlamda mutlu olmadığını anlayabilirsiniz. Zoraki gülümsemelerin çoğunda dişler gözükmez, gerçek gülümsemelerin çoğunda ise azda olsa görülür. Gerçek gülümseme ağız ile değil yüz ile yapılır. Gözler kısılır, dişler görülür, gamzeler ortaya çıkar. Çok az insan gerçek ve sahte gülümsemesini senkronize edebilir.

2. El, kol ve bacaklarını inceleyin. Yalan esnasındaki gerilim sebebi ile hareketsiz, katı veya suni hareket içinde olabilirler. Eller kavuşuk, eller ile kafa taranıyor, kulak ve burun ile oynanıyordur. gibi yapılmaktadır. El açık bir şekilde göğüs yada kalbe doğru hareket etmiyordur.

3. Terliyor mu? Yalan söyleyenler, yalanlarından daha fazla ter atarlar.

4. Gerekli, gereksiz çok fazla şey söylüyorlar mı? Eğer söylüyorlarsa çaresizlik içerisinde sizi kendilerin inandırmaya çalışıyorlardır.

5. Gözbebeklerinin hareketlerine bakın. Yalan söyleyenler doğrudan göz kontğaına geçmek istemezler. Çok sık göz kırpmaya başlayabilirler(heyecan). Sağ elini kullanan birine bir soru sorduğunuzda göz bebeği sağa kayarsa bir şeyi hatırlamaya çalışıyordur, sola kayarsa yaratıcılığını kullanacak, uyduracak demektir. Sol elini kullananlar için tersi geçerlidir.

6. Duygusal olarak inceleyin. Duygular geriden gelirler, normalden uzun süre kalırlar ve birden dururlar. Bu yüzden bazen söylediği ile kişinin heyecanı birbirini tutmayabilir.

7. Sorularınıza tepkisini yakından izleyin. Yalancılar kendilerini rahatsız hissettikleri için ya vücutlarını başka yöne çevirmeye veya kaçmaya çalışırlar yada sizinle aralarına bir obje koymak isterler. Suçsuz insanlar saldırıya, suçlu insanlar anında savunmaya geçerler.

8. Kullandıkları kelimeleri kasıtlı kullanıp kullanmadıklarını düşünün. Bazı söylemler ipuçları verirler:

  • Sizin kelimelerinizi tekrarlayarak yanıt vermek
  • Hiçbir şeyi küçültmezler
  • Doğrudan evaplardan kaçınırlar, yuvarlak ve genel cevaplar verirler
  • Çok fazla konuşarak ikna etmeye çalışırlar
  • Monoton bir tonda konuşurlar
  • Kötü cümleler kurarlar
  • Konuyu amacından sapturak çin espiri ve alaya kaçabilirler

9. Konuşmaya başlamadan önce kısa bir sessizlik anı yaratı. Kişinin ne kadar rahatsız olup olmadığını inceleyin.

10. Konuyu birden değiştirin. Suçsuz insan konunun değiştirilmesinden rahatsız olup geri dönmek isteyecek yalancı ise kurtulduğunu düşünecektir.

Son Söz

Yukarıda yazdıklarım sadece yalanı anlama konusunda hem benim geçmişimde aldığım eğitimlerden, iş hayatımdaki tecrübeleden, askerlikten ve hemde okuduklarımdan yaptığım bir derlemedir. Bu tip uygulamalar %100 sonuç vermezler. Burada yazılanları esas alarak kesin ve kati sonuçlara varmamanızı rica ediyorum.

Paylaşın: