Etiket arşivi: sorumluluk

İşten ayrılma adabı üzerine

ayrilmaYeni bir iş bulabilirsiniz, kendi işinizi kuruyor olabilirsiniz, işten çıkartılıyor olabilirsiniz veya sadece işi bırakıp bir süre kafa dinleyecek olabilirsiniz. Her halukarda şirketten ayrılışınız ile ilgili yapmanız ve yapmamanız gerekenler var;

Ayrılma talebinizi yaptıktan sonra eğer hemen gitmeniz istenirse diye düşününerek masanızdaki kişisel eşyalarınızı ve bilgisayarınızdaki kişisel dosyalarla ilgili önleminizi alın.

Sizin yerinize gelecek olan kişinin bulunmasında ve bulunduktan sonra eğitimimde yardımcı olun. Asla ve asla tutamayacağınız sözler vermeyin. (Ben gittikten sonrada yardım ederim gibi)

Ayrılacak olmanın rahatlığı ile daha sonra pişmanlık duyacağınız açıklamalarda bulunmayın, olumsuz düşüncelerinizi dile getirmeyin, diğer çalışanları negatif etkilemeyin. “Eğer söyleyecek iyi bir şey yoksa söylenecek bir şey yok demektir” sözünü unutmayın.
Mevcut çalışanlarınıza zamanında ve doyurucu bir açıklama yapın.

Köprüleri yakmayın. Hayatın kimi kimle ne zaman karşılaştıracağı belli olmaz. Ast ve üstlerinizle iyi ayrılmaya gayret edin.

Ayrılmadan önce yapmanız istenilen bir şey olup olmadığını yada sizden beklenilen bir şey olup olmadığını astlarınızla ve üstlerinizle konuşun.

Ayrılma zamanı yaklaştıkça işler isavsaklamayın. Son dakikaya kadar verimli bir çalışan olarak kalın.

Ayrılma işlemleri sürerken şirkette paranızın kalmamasını sağlayın. Gitmediğiniz tatiller, vasa ihbar veya kıdem tazminatı vb.

Diğer şirketle işi kesinleştirmeden sakın istifa etmeyin.

Sosyal ilişkilerinizi güçlü tutmanız çok önemlidir. Bu yüzden ayrılmadan önce işyerindeki arkadaş ve yöneticilerinizin iletişim bilgileri alın ve düzenli olarak iletişime geçin.

Ayrıldığınız için suçluluk duymayın. Kendi kariyeriniz için daha iyi bir adım atıyor olmanız önemlidir. Daha iyi bir işe geçiyorum diyede böbürlenmeyin.

İşlerinizi devredebilmek için düzgün bir rapor ve çalışma hazırlayın.

Sizin işten ayrılmanıza fazla reaksiyon gösterenler çıkabilecek ve hatta onlarda istifa etmeyi düşüneceklerdir. Onlarla konuşun.

Mutlaka bir istifa mektubu yazın ve üstlerinize onaylatın.

Birlikte çalışmaktan memnun olduğunuz insanlara teşekkür etmeyi unutmayın.

Paylaşın:

Körü körüne kendini işe adamak

“Bir işi körü körüne yapmak” dediğimizde yaptığımız işin tüm başarı ve başarısızlığına ilişkin sorumluluğu üstlendiğimiz anlaşılır. Bu tip durumlarda yardım istemektense size ait olmayan sorumlulukların sınırlarınıda zorladığınız olur.

Mehmet giderek kızmaya başlıyordu. Her bölüm şefinden rapor gelmeden toplu birim raporunu hazırlayamıyordu. Selçuk raporunu her zaman geç gönderiyordu. Buda Mehmet’in raporunu geciktiriyordu. Mehmet bu durumla nasıl baş edebilecekti?

Kısa bir süre önce Mehmet ve Selçuk çok yakın arkadaştılar. Önceleri nazikçe istemesine rağmen sonrada “baskıcı cc” ile talebini Selçuk’un patronunun göreceği şekilde göndermeye başladı. Bu arada çalıştıkları firma Mehmet’in göndereceği birim raporlarının gönderilmemesi durumunda sözleşmeyi iptal edebileceğini açıkladı.

Bu noktada Mehmet, sözleşmeye ilişkin sorumluluğu kendi üzerinde hissettiği için Selçuk ile olan arkadaşlığını feda etti ve araları bozuldu. Mehmet bu işi tam anlamıyla yapmayı kafasına koymuştu.

Bu tip durumlarda sorumluluğu kendi üzerimizde o kadar fazla hissederiz ki grup başarısını yada başarısızlığın aslında birçok şeyin karmasından oluşabileceğini göz ardı ederiz. Hele bu tip durumlarda yardım istemektense sınırları zorladığımızda işler daha da kötüye gider.

Şirketin başarısı için bazen bazı kredilerin verilmesi veya bazı şeylerin görmezden gelinmesi gerekebilir. Herkesin sorumlulukları olacaktır ve şirketler çalışanlarının hangi rolde olması farketmeksizin birilerini yaptıkları şeyler sonucunda iyiye yada kötüye giderler. Hiç kimsede tam sorumluluk olamaz yada kimse tamamen sorumlu tutulamaz.

Bir çoğumuz başarının sadece bize bağlı olduğunu düşünürüz. Bunu düşünmemizin bazı sebepleri vardır;

 • Benim sorumlu olduğumu söyledim.
 • Kimse söylemiyor ama benden istenen bu.
 • Ben bilmiyorsam, kim bilecek? Eğer kimse yapmazsa batarız.
 • Bu yapılmazda şirket batar.

Eğer bir işi tam anlamıyla yaptığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki olasılıklarıda gözden geçirin;

 • Yaptığınız iş çok kötü tasarlanmış — çok fazla sorumluluk gerektiriyor.
 • Sorumlu olduğunuz inanıyorsanız bunu sadece kendinizin inandığı bir şey olması ihtimali var mı?
 • Eğer siz yapmazsanız mutlaka birisi yapacaktır.
 • Bir ihtimal şirket zarar görebilir.

Bir işi yukarıda bahsettiğim şekli ile tam anlamıyla yapmaya kalktığınızda kariyerinizi, ailenizi ve sağlınızı riske atmış olursunuz;

 • Sağlınız riske girer. Stres, uyku bozuklukları, kalp çarpuntısı, depresyon ve daha kısa bir ömür gibi olasılıkları yaşayacaksınız.
 • İşinizin kalitesi düşecek, duygusal problemler yaşayacaksınız.
 • Çalışanlarla ilişkileriniz zedelenecek.
 • Arkadaşlarınızla, ailenizle ve eşinizle ilişkileriniz zedelenecek.

Bir işi yapmak ile körü körüne sadece iş için doğrusunu, gerekeni yapmak ne kadar doğrudur’u kıyaslayın.

Bedelini, getirisini, götürüsünü hesaplayın ve istediğinizi seçin.

Hayat sizin!

Paylaşın: