Etiket arşivi: yazmak

Cevap yazarken sakin olun

Yazışırken veya konuşurken karşımızdakilerin neyi nasıl yorumlayacaklarını bazen kontrol edemeyiz. Yanlışlıkla yapılmış saldırılar kaçınılmazdır ve e posta gönderimleri buna en güzel örneklerden biridir.

Bir e posta grubunun üyesiyken ortaya çıkan problemlerde ne yapmalıyız?

Bir çoğunuz gibi bende bir çok eposta tartışma / yazışma grubuna üyeyim. Bunlardan bir tanesi neredeyse 7-8 yıldır üye olduğum br grup. Bazen bu gruba atılan mesajların bir kısmı çok kişisel ve kırıcı olabiliyor.

Eposta ile bu kadar uzun süredir uğraşan bir grup nasıl olurda hata yapardı?

İletişimlerimizde karşımızdakilerin neyi nasıl yorumlayacaklarını kontrol edemeyiz. İstediğimizi göndeririz, karşımızdaki bu mesajı alır ama gönderdiğimiz mesaj ile anlaşılanın aynı olma garantisi yoktur. Bundan ne gönderen nede mesajı alan tam olarak sorumlu değildir.

Eposta özellikle bu duruma çok müsaittir. Hızlı yazar ve hızlı okuruz. Çoğumuz çok iyi okuyucu olabiliriz ama iyi yazıcı olduğumuz söylenemez. Aslında okumayan iyi yazamaz ve biz Türkler okumayı sevmediğimiz için çoğu zaman iyi yazamayız. Tüm bu sebeplerle kazalar kaçınılmaz olur.

İşin kötüsü bu konuda verilecek çok fazla nasihat yada yapılabilecek bir şey neredeyse yok. Sadece birkaç şey var söylenebilecek;

Etki altında yazmaktan kaçınmak

Adrenalin en tehlikeli silahlardan biridir. Özellikle kızdığınızda ve adrenalin tüm vücudunuza yayıldığında klavyeden uzaklaşın. Eposta yazmayın ve göndermeyin. Biraz dolaşın, derin nefes alın ve hormonlarınızı eski haline döndürün.

Bazı mesajlara yanıt vermenin gerekli olmadığını farkında olun

Bazı mesajlar kasten bazı mesajlarsa yanlışlıkla üzerler. Özellikle kışkırtıcı mesajlara yanıt vermemeye çalışın. Bazen sessizliğinizde kulaklarını sağır edebilir unutmayın.

“Çık Dışarı” kuralı

Kovboy filmlerinde atışan adamlar birbirlerini düelloya davet ederler ve bunu bardan çıkıp dışarıda yaparlar. Yani bulundukları topluma zarar gelmemesini problemi sadece kendi aralarında çözerler. Özelikle eposta gruplarında iki kişini atışması hiç hoş olmayan bir şeydir. Eğer bir atışma ve tatışma varsa bu grup dışında özel epostalar üzerinden yapılmalıdır.

Paylaşın:

Bloggerlara birkaç küçük öneri

Wordle Cloud of the Internet Marketing Blog - ...

Image by DavidErickson via Flickr

Her ne kadar blogger’a erişim engellendiysede, blog yazmaya ara vermemek gerekiyor. Bu yüzden blogger’ların emek vererek hazırladığı blog’larını devam ettirmeleri, okuyucu kitlelerine taşımaları için yapmaları gereken bazı önemli şeyler var;

Blog’unuzun adını unutmayın ve tanıdıklarınızla paylaşın. ( Ör. http://blog.milliyet.com.tr/internet) Hatta kendinize bir alan adı alırsanız ya da zaten varsa blog’unuza yönlendirin.

Yazılarınızı önceden bilgisayarınızda hazırlayın ve yazım yanlışları vb. kontrolleri yapın. Blogunuzda resim kullanacaksanız hazır edin.

İçeriğinize uygun bir şablon seçin.

Yazılarınızda geçen ve önemli olduğunu düşündüğünüz kelimeleri belirleyin. Hata arama yapanların o konuda kullanabilecekleri kelimeleri blogunuzda özellikle kullanmaya çalışın.

Çok uzun yazmayın. Konuları net ve anlaşılır bir şekilde yazın.

Ziyaret ve okunma raporlarını sık sık inceleyin ve hangi yazıların daha çok okunduğuna bakarak okuyucuların ilgi alanlarını ve sizin onlara hitap ettiğiniz konuları yakalamaya çalışın.

Yazılarınızda okuyucuların yorum yapmalarını isteyin ve bu yorumları dikatlice inceleyip yanıtlamaya çalışın.

Blog’unuzu arama motorlarına kaydettirin.

Geçmiş yazılarınızda güncelliğini ya da doğruluğunu kaybetmiş noktaları düzeltin.

Yazılarınızda diğer bloglarınıza linkler verin.

Yazdıklarınıza kaynak gösterin.

Blogunuzla ilgili anılarınızı da okuyucularınızla paylaşın.

Yazdığınız konuya özel sitelere mutlaka blog linkinizi kaydettirin.

Sizinle aynı konuda yazan diğer blogları mutlaka takip edin, yorum yazın, mesaj gönderin. O blogger’larla iletişime geçin.

Paylaşın: