İşyerinde mutlu olma

İşyerinizde mutlu olmak işinizi ne kadar sevdiğinize ve işyerindeki huzurunuza bağlıdır. İşinizi sevmiyorsanız yapacak bir şey yok ama gerek huzurunuzu sağlamak gerekse kontrol edebileceğiniz konularda kendiniz için bir şeyler yapmak elinizdedir.

Çalıştığınız oda veya salonda, masanızda otururken ışık fazla yada az ise yada klima, havalandırma size yakın yada uzak ise rahatınız bozulabilir. Ör. Yazın klimadan uzaksanız ve yerinizi değiştiremiyorsanız daha rahat şeyler giyebilirsiniz.

Koltuğunuzda rahat değilseniz mutlaka aynısında toplantı odasında vb. başka yerlerdede vardır, değiştirebilirsiniz.

Arada bir ayağpa kalkıp esnemek ve vücudunuzu germek, plazalarda çalışmıyor ve pencereden dışarı bakma şansınız varsa camdan şöyle dışarı bakıp derin bir nefes almak sizi oldukça rahatlatabilir.

Masanıza kendinizi rahat hissettirecek eşinizin, çocuğunuzun resmi, masa lambası vb. aksesuarlar alabilirsiniz

Eğer çok telefonla konuşuyorsanız kendinize bir kulaklık seti alın. Her ne kadar Türkiye’de yaygınlaşmamış olsada filmlerde gördüğünüz kulaklık setleri ile tüm gün sürekli telefon konuşmalarını rahatça yapabilirsiniz.

Masanızın üstü kafanızı sürekli meşgul edecek doküman ve dosyalarla dolu olmasın.

Arada bir işinize ara verdiğinizde çekmece ve masaüstünüzü temizleyerek rahatlayabilirsiniz. Gereksiz doküman, broşürlerden kurtulun.

Gün içinde sizden istenen bir şeylere yapamayacağınız halde asla ve asla hemen evet demeyin. Çünkü hem isteyenin beklentisini artıracak hem de sizin üzerinizde baskı kurmasına, kendinizi baskı altında hissetmenize yol açacaktır.

Önce acil işleri halledin ve kendinizi rahatlatın.

Bir görev yada sorumluluğu kabul ederken herşeyi sorduğunuza ve öğrendiğinize emin olun.

İşyerinde harcadığınız zaman konusunda dürüst olun. Çok çalıştığınızı düşüdüğünüzde bunun gerçekten böyle olup olmadığını iyi düşünün. Internette sörf, arkadaşlarla telefon ve messenger, sigara ve kahve derken aslında şirketinize gerçek anlamda ne kadar süre ile hizmet ettiğinizi iyi değerlendirin.

Özellikle yazın öğle yemekleri sonrasında kısa yürüyüşlere çıkın. Sizi çok rahatlatacaktır.

Dışarı çıkamıyorsanız bile mutlaka 10 dakika olsun işe ara verin.

Kendinizi çok uykusuz ve aç bırakmanız işyerindeki performansınızı çok etkileyecektir.

Bilmeniz gerekmeyen yada sizi ilgilendirmeyen konulardan uzak durun.

Ofis dışından insanlarla öğle yemekleri yiyerek biraz kafanızı dağıtın.

İş ve aile hayatını birbirinden başarı ile ayrı tutabilen, pozitif, entellektüel ve yapıcı insanlarla birlikte olmaya çalışın.

Eğer yalnız çalışıyorsanız diğer insanlarla birlikte olabilecek zamanlar yaratmaya çalışın.

Büyük bir şirkette iseniz tanımadığınız kişilerle tanışmaya vakit ayırın.

Şirket içinde başarılı ve mutlu olarak gördüğünüz kişilerin tasiyelerini alın, onları izleyin ve neler yaptıklarını gözlemleyin.

Zor yöneticilerin davranışlarını kişisel olarak algılamayın yada bunu kararı acele vermeyin. Her yönetim tarzının geldiği bir geçmişi ve sebepleri vardır.

Sabahları herkese gülerek günaydın diyerek güne başlamayı deneyin.

Astlarınızla yemek yiyin, onların yaşamları hakkında bilgiler alın. Laubaliliğe taşımadan arkadaşça bir ilişki ile şirketin ortak vizyonunu görebilir bir grup haline dönüşmeye çalışabilirsiniz.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.