Beynini kullan – 6

Beyni ile varolanlar bugüne kadar ya tarihi yazdılar ya da tarih onları yazdı. Son alıştırma ve beyin egzersizi önerilerimle bu yazı dizisini tamamlıyorum.

76. Masaj, özellikle kafa masajı oldukça rahatlatıcıdır. Berber ve kuaförlerde en son 10 dakikayı masaja mutlak ayırın.

77. Beyin her şeyi kaydeder. Bu yüzden akşam haber seyredeceğinize müzik dinleyin ya da belgesel izleyin. Beyninizi ne ile doldurmak istediğinize siz karar vereceksiniz.

78. Beyin, gördüklerinizi hafızanıza almaktadır. Özellikle byük alışveriş merkezlerinde bir süre gezdikten sonra başınızın ağrıması çok fazla hareket, şekil ve rengi beyninizin algılamaya çalışmasındandır. Gürültü, toz, stresde cabasıdır. Bu yüzden belirli zamanlarda gözleri dinlendirmek hem kullandığınız bilgisayarın olumsuz etkilerini azaltmak hem de yukarıdaki örnekteki olumsuz durumları azaltmak için işe yarayacaktır.

79. Gece yararken gerekirse kulağınıza tıkaç takın. Sessiz ve bölünmeyen bir uykunun beyninize faydası yüksektir.

80. Satranç, GO gibi beyninizi çalıştıracak oyun gruplarına katılın. Tavla ve kağıt oyunu(Briç hariç) beyni yeterince çalıştırmazlar. Ama hiç yoktan iyidirler.

81. Gazetelerin ekindeki bilmeceve bulmaca eklerine günde azda olsavakit ayırın. Amaç bulmacaları tamamlamak değil aksine düşünerek cevapları hatırlamanızı sağlamaya çalışmanızdır.

82. Hergün bir problemi ele alın ve nasıl çözebileceğiniz konusunda herşeyi yazmaya çalışın. Örneğin hayvan barınakları ile ilgili ne yapılabilir? Küresle ısınma ile ilgili halk nasıl bilinçlendirilir? vb. Hatta bunları Milliyet Blog’a gönderin.

83. Refleks geliştirici ve yaratıcılığa odaklı bilgisayar oyunları beyninizi geliştirecektir.

84. Akıldan toplama çarpma bölme yapmaya çalışın. Giderek hızınızın arttıdğını ve daha büyük sayılarla işlem yapabileceğinizi görebileceksiniz. Benim çocukken en sevdiğim oyunlardan birisi otobüste giderken geçtiğimiz arabaların plakalarını toplamaktı.

85. Evdeki malzemeleri karıştırarak yeni yemekler yaratmaya açlışın. Koku, tad hafızanızın geliştiğini göreceksiniz. Ama eşinizi kızdırmamaya çalışın.

86. Bir hedef belirleyin kendinize. Ör. Sabun ürettiğinizi düşünelim ve hedef Sabun satışlarını artırmak olsun. Şimdi elinize herhangi bir kitap alın ve kitaptaki rasgele bir sayfadaki bir kelimeyi bir kağıda yazın. Ör. Bu kelime Fransa olursa neden ihracat yapmıyorum diye düşünebilirsiniz. Her kelime ile ilgili amacınıza yönelik bir şey bulmaya çalışın.

87. Belirli durumlarda diğer insanların beyinlerini nasıl kullandıklarını gözlemleyin. Ne yapıyorlar, nasıl düşünüyorlar ve nasıl aksiyon alıyorlar.

88. Meditasyon yapın. Sabahları 15 dakika sessiz bir yerde oturarak meditasyon yapın.

89. Evinizin bir odasını düşünün. O odayı, güzelleştirmek adına ne yapabileceğinizi, ekleyebileceğinizi düşünün. Bunu arabanız ve şirketiniz içinde yapın. Her gün tekrarlayın.

90. Kapasitenizi bilin. Bir saate kaç adım atıyorsunuz? Bir adımınız kaç santimetre? Eğer bu ikisini biliyorsanız 5 kilometrelik bir yerene kadar sürede varabileceğinizi otomatik olarak hesaplayabilirsiniz. Bir saatte kaç sayfa okuyor yada yazabiliyorsunuz?

91. Bulmaca veya problemli durumlarsa çözüme ulaşmak için kendinizi ve beyninizi zorlayın.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.