Etiket arşivi: satranç

Beynini kullan – 6

Beyni ile varolanlar bugüne kadar ya tarihi yazdılar ya da tarih onları yazdı. Son alıştırma ve beyin egzersizi önerilerimle bu yazı dizisini tamamlıyorum.

76. Masaj, özellikle kafa masajı oldukça rahatlatıcıdır. Berber ve kuaförlerde en son 10 dakikayı masaja mutlak ayırın.

77. Beyin her şeyi kaydeder. Bu yüzden akşam haber seyredeceğinize müzik dinleyin ya da belgesel izleyin. Beyninizi ne ile doldurmak istediğinize siz karar vereceksiniz.

78. Beyin, gördüklerinizi hafızanıza almaktadır. Özellikle byük alışveriş merkezlerinde bir süre gezdikten sonra başınızın ağrıması çok fazla hareket, şekil ve rengi beyninizin algılamaya çalışmasındandır. Gürültü, toz, stresde cabasıdır. Bu yüzden belirli zamanlarda gözleri dinlendirmek hem kullandığınız bilgisayarın olumsuz etkilerini azaltmak hem de yukarıdaki örnekteki olumsuz durumları azaltmak için işe yarayacaktır.

79. Gece yararken gerekirse kulağınıza tıkaç takın. Sessiz ve bölünmeyen bir uykunun beyninize faydası yüksektir.

80. Satranç, GO gibi beyninizi çalıştıracak oyun gruplarına katılın. Tavla ve kağıt oyunu(Briç hariç) beyni yeterince çalıştırmazlar. Ama hiç yoktan iyidirler.

Okumaya devam et

Paylaşın:

Dünyanın en saçma sporları

1. Ütü Yapma

ExtremeIroning2 by you.

http://www.goextremeironing.com/

Olabilecek en acaip yerlerde ütü yapma

2. Eşini taşıma

wife-carrying-400x300 by you.

Finlandiya’da bir şaka olarak çıkıp ABD’de yarışmalara dönüşmüş.

3. İncik Vurma

rdg_shin_kicking2_bs_853 by you.

Ayağınızdaki incik kemiğiniz ile rakibi düşürmeye çalışıyorsunuz.

4. Satranç Boksu

sdgdasg by you.

http://www.chessboxing.com/

Yendikçe karşı tarafa şok veriyorsunuz.

5. Zorbing

zorb_battle by you.

http://www.zorb.co.nz/

Zorb denen dev bir topun içerisinde dağdan aşağıya yuvarlanma yarışı

6. Buzkashi

buzkashi_80065345 by you.

http://www.afghan-web.com/sports/buzkashi.html

Buzkashi, Afganistan’ın ünlü bir sporu. Biz Rambo 3’te gördük aslında. Bir koyun postunu alıp bir çemberin içine atamaya çalışmak

7. Peynir Yuvarlama

CheeseRolling1 by you.

http://www.cheese-rolling.co.uk/

Tepeden aşağıda bir peynir yuvarlanır, yüzlerce insan arkasından yuvarlanır.

8. Kedi balığı yakalama

GGG2web5 by you.

http://www.catfishgrabblers.com/

Elle balık yakalama yarışı

9. Cep Telefonu Atma

cellphone-throwing-competition by you.

Sadece sinirlendiğinizde değil yarışmak içinde cep telefonu atabilirsiniz. Dünya şampiyonu 89 metre atmış.

Paylaşın:

Beyninizi çalıştırın!

Beyin de kaslarımız gibi çalıştıkça gelişir, çalışmazsa zayıflar. Eğer fiziksel egzersizler gibi düzenli olarak çalışılırsa beyniniz çok daha güçlü ve hazırlıklı olacaktır. Eminim bu konuda bir çok ruhsal vb. derin metodlar mümkündür ama size burada en basitlerini önereceğim.

Size önereceklerim beyninize nasıl egzersiz yaptırarak onu taze tutacağınızı gösterecek;

1. Düzenli olarak bulmaca çözün. Kare bulmaca, sudoku (bu hafta sudoku nasıl kolay çözülür konulu bir yazı yazmayı planlıyorum) ya da diğer zeka bulmacaları. Türkiye Zeka Vakfı sitesini önerebilirim: http://www.tzv.org.tr/

2. Bir müzik aleti çalın. – Kötü bile çalsanız olsanız farketmez. Bilmiyorsanız da öğrenmeye başlamak için geç sayılmaz. Size uygun bir müzik aleti mutlaka vardır.

3. Resim, çizim yapın. – Sizden Hikmet Onat olmanızı istemiyorum tabii ki ama bir tuval’in karşısına geçin ve içinizden gelenleri çizmeye çalışın. Ya da bir kağıt-kalem ile bir şeyler karalayın. Kendiniz için bir şeyler çizin.

4. Yeni bir dil öğrenin. – Her dil yeni bir insandır. Her dil ile beyninizi yeni bir şekilde çalıştırmayı öğrenirsiniz. Farklı bir düşünme ve söyleme biçimi tecrübesi kazanırsınız. Son dönemde Osmanlıca’ya olan genel ilgi belki sizi de çeker.

5. Jonklörlük öğrenin. (Jonklör: Genellikle sirklerde elinde topları ve başka cisimleri sallayan, çeviren görevli. (canbaz))
Bu egzersiz ile konsantrasyon ve el-göz ilişkisini mükemmel hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda stres atmanıza ve beyninizi dinlendirmeye çok yarayacaktır.

6. Satranç, Tavla ve GO oynayın! – Benim çocukluk favorim satranç, gençlik ve yetişkinlik favorim GO oldu. Bu muhteşem ve klasik oyunlar beyninizi geliştirmek için birebirdir.

7. Bilgisayar Oyunu Oynayın. – Strateji ve bulmaca oyunları oldukça işe yarar. Benim uzun süredir favorim hala Age of Empire.

8. Yazın! – Şiir yazın, hikaye yazın, anılarınızı yazın, burada blog açıp yazın. Yazı yazmak yaratıcı güçlerinizi harekete geçirmede çok önemli fonksiyona sahiptir.

9. Rol Yapın. – Herhangi bir ruh durumunuzu hayal edip onun rolünü yapmaya çalışın. Bu konuda drama çalışmaları yapılan yerler mevcut. Bu beyninizin iş dışındaki yani mantıksal dengeleri kurmayan tarafını harekete geçirmeye var. Kendi başınıza veya arkadaşlarınızla sessiz sinema oyununu bir cümle, atasözü vb. için yaparakta gerçekleştirebilirsiniz.

10. Seyahat edin. – Farklı kültürleri ve yerleri görmek beyninizi çalıştırır. Herkesin sizin gibi yaşamadığını, düşünmediğini ve davranmadığını görmek beyininiz için oldukça iyi bir egzersizdir.

Sizin önerebileceğiniz beyin çalıştırıcı – geliştirici egzersizler var mı?

Paylaşın: