Etiket arşivi: not

İyi Bir Fikrim Var Ama…

Gün içinde çeşitli fikirler ya da kafamızın içindeki sorulara ilişkin çözümler gelir aklımıza. Bazen gördüğümüz, duyduğunuz bir şey hiç alakası olmayan fikirler getirirler aklımıza.

Bazı problemlerin çözümünde ya da yeni ürün, proje fikirlerinin bulunması için beyin fırtınası toplantıları yapılır. Bu toplantılarda herkesin özgürce amaca yönelik görüşleri alınır ve amaca yönelik çözümlerin çıkması beklenir.

Bende bu tip toplantılara çok katıldım ve organize ettim. Çoğu zaman oldukça işe yaradılar. Hatta bu konudaki daha ileri bir yöntem olan “Arama toplantıları”na da katıldım. Gerçekten işe yarayan, farklı olan ve etkileyici bir çok fikri bu tip programlı “olmayan” ortamlarda yakalamışımdır.

İnsan beyni öyle muazzam ki bazen araba kullanırken, bazen TV seyrederken size çeşitli alternatifler sunuyor, çözümler bulduruyor.

Fakat şöyle bir sıkıntı yaşıyordum: Aklıma gelen fikir, çözüm, her neyse asansörde geldiyse ya da araba sürerken geldiğinde onu unutmamak için inanılmaz bir gayret sarf ediyordum. Bir çok fikri bu konuda organize olmadığım için unuttum. Sonra kendimce çözümler geliştirdim. Sizlerle paylaşmak istiyorum;

1- Her zaman bir küçük not defteri vb. not alabileceğim bir şeyi yanımda taşıyorum.

2- Normal kalemler büyük geldiği için taşınabilir küçük kalemlerim var.

3- Aklıma bir fikir geldiğinde hafıza güvenmiyorum ve hemen not alıyorum.  Saçma yada mantıklı olmasını umursamıyorum. Not alırken neyle ilgili olduğu vb. yazıp, tarih ekliyorum. Yazdığımda beynim rahatlıyor.

4- Özellikle araba kullanırken telefonumun ses kaydını kullanıyorum. Böylece dikkatimi dağıtmadan ve trafikte tehlike yaratmadan aklıma gelenleri  not alabiliyorum.

5- Yazdığım ya da kaydettiğim notları en kısa sürede değerlendiriyorum. Bekletirse soğuyorlar ve işe yaramayabiliyorlar.

6- Okuduğum kitabın yanında mutlaka bir not defteri, boş kağıt parçası ve kalem oluyor.

7- Bazen aklıma iyi bir fikir geldiğinde peşi sıra diğer fikirlerde gelmeye başlıyor. Bu yüzden asıl konuya sadık kalmaya ve ihtiyacım olan en önemli fikre odaklanmaya çalışıyorum.

8- Not aldığım fikirleri saklıyorum ve durumlarını (saçma, yapayım, ertele, seneye düşün vb.) yazıyorum.

9- Bazı fikirler gelecekte önemli hale gelebileceği için 3-6 ayda bir kayıtlarımın üzerinden geçiyorum.

Eğer aynı anda birçok şeyi düşünmek, yönetmek, organize etmek ve doğru çözümler bulmak gibi yoğun bir hayatınız varsa fikirleriniz çok kıymetlidir. Fikirlerimizin değerini bilmemiz ve mutlaka onlara sahip çıkacak yöntemler geliştirmemiz gerekiyor.

Paylaşın:
“5onlineegitim”

Teşekkür Etmeyi Bilmek

Markette para üstü aldığınızda, binanın dışını süpüren görevliyi gördüğünüzde ve daha bir çok yerde teşekkür etmek aklınıza geliyor mu? Herkes teşekkürü duymaktan memnun olur çünkü yapılanı onaylamak ve hatta memnun olunduğunu göstermektir. Askeriyede bir söz vardır “Selam vermekten sarf-ı nazar edilmez” diye, teşekkür etmekten çekinmeyin.

Birilerine yardım ettiğinizde, işinizi iyi yapıp müşterinize iyi hizmet ettiğinizde teşekkür duymadığınız olmuştur ve hatta çoğunlukla duymuyor olabilirsiniz. Nasıl hissettiğinizi düşünün. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, teşekkür etmeye başlayın ki teşekkürler gelmeye başlasın.

Teşekkür etmek, gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Yaptığımız bir çok şeyi ne para için ne de zafer kazanmak için yapıyoruz. Ama birilerinden teşekkür alarak en azından yaptıklarımızın doğruluğundan ve varlığımızın ürettiği değerden emin oluyor, kendimize güvenimizi yeniliyoruz.

Teşekkür ederken bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor;

  • Teşekkür ettiğinizde neden ve niçin memnun olduğunuzu belirtmenizde fayda var. Ör. Benim hazırlamam gereken raporu hazırlayarak bana en az 1 saat kazandırdın.
  • En azından eposta ya da sms ile teşekkürünüzü iletin.
  • Mümkünse el yazınızla teşekkür notunuzu iletin. Bu sizin gerçekten minnettarlığınızı ve vakit harcayarak teşekkürünüzün ne kadar samimi olduğunuzu gösterecektir.
  • Sadece teşekkür etmek için beklenmedik telefonlar açabilirsiniz. Teşekkür ettiğiniz kişinin ismini mutlaka kullanın. Diğerlerinin yanında ismini söyleyerek teşekkür ettiğiniz kişiyi onurlandırmış olursunuz.
  • Bazen çalışanlarınıza teşekkür sertifikası verebilirsiniz. Teşekkürü alanın saklayacağı önemli bir belge vermiş olursunuz.
  • Çiçek, küçük bir hediye, sürpriz bir not bile teşekkür için çok etkilidir.
  • Geç kalmadan teşekkür edin. 

Şimdi aklınıza gelen, teşekkür etmeyi unuttuğunuz ya da teşekkür etsem iyi olur dediğiniz biri varsa durmayın hemen gidin ve teşekkür edin.

Paylaşın:
“5onlineegitim”