Etiket arşivi: not

İyi bir fikrim var ama…

Gün içinde çeşitli fikirler yada kafamızın içindeki sorulara ilişkin çözümler gelir aklımıza. Bazen gördüğünüz bir şey bazen duyduğunuz bir şey hiç alakası olmayan bir şekilde geliverirler aklınıza.

Bazı problemlerin çözümünde yada yeni ürün, proje fikirlerinin bulunması için beyin fırtınası toplantıları yapılır. Bu toplantılarda herkesin özgürce amaca yönelik görüşleri alınır ve amaca yönelik çözümlerin çıkması beklenir.

Bende bu tip toplantılara çok katıldım yada kendim organize ettim. Gerçekten çoğu zaman oldukça işe yaradılar. Hatta bu konudaki daha ileri bir yöntem olan “Arama toplantıları”na da katıldım. Fakat gerçekten işe yarayan, farklı olan ve etkileyici bir çok fikri bu tip programlı “olmayan” ortamlarda yakalamışımdır.

İnsan beyni öyle muazzam ki bazen araba kullanırken, bazen TV seyrederken size çeşitli alternatifler sunuyor, çözümler bulduruyor.

Fakat şöyle bir sıkıntı yaşıyordum: Aklıma gelen fikir, çözüm, her neyse asansörde geldiyse yada araba sürerken geldiğinde onu unutmamak için inanılmaz bir gayret sarfediyordum. Bir çok fikri bu konuda organize olmadığım için unuttum işin doğrusu. Sonrada kendimce çözümler geliştirdim. Sizlerle paylaşmak istiyorum;

1- Her zaman bir küçük not defteri, palm cihazı vb. not alabileceğim bir şeyi yanımda taşıyorum.

2- Normal kalemler büyük geldiği için taşınabilir küçük kalemlerim var.

3- Size önerim aklınıza ne gelirse gelsin hemen not almanız. Saçma yada mantıklı farketmeksizin hemen not alın. Not alırken neyle ilgili olduğu vb. diğer şeyleride yazın ve mutlaka tarih atın. Göreceksiniz yazdığınızda beyniniz nasıl rahatlayacak.

4- Ben biraz daha abartıp ses kaydeden cihazlardanda aldım ve sürekli arabada taşıyorum. Böylece dikkatimi dağıtmadan ve trafikte tehlike yaratmadan aklıma gelenleri seslide olsa not alıyorum.

5- Aldınız yada kaydettiğiniz notları en kısa sürede masanıza ulaştığınızda hemen değerlendirin. Bekletirseniz soğuyorlar ve işe yaramayabiliyorlar.

6- Okumaya başlayacağınız bir kitabın yanında mutlaka bir not defteri veya boş kağıt parçası ve kalem olsun.

7- Nerelerde ve ne zaman aklınıza yeni fikirlerin, çözümlerin geldiğini düşünün ve o ortamlarda bu fikirlerinizi kayıt altına almanın yollarını bulmaya çalışın. (Ör. tuvalette küçük not defteri tutmak gibi)

8- Farklı ortamlarda fikirlerinizi nasıl kayıt altına alabileceğinizi düşünün. (Seyahat, araba kullanırken, yürüyüş yaparken, misafirlikte, sinemada vb.)

9- Bazen aklınıza iyi bir fikir geldiğinde peşi sıra diğer fikirlerde gelmeye başlar. Bu yüzden asıl konunuza sadık kalmaya ve ihtiyacınız olan en önemli fikre odaklanmaya çalışmalısınız.

10- Bu tipte not aldığınız fikirleri saklayın ve gerçekleştirdikçe bunuda yanlarına not edin.

11- Bazı fikirler gelecekte önemli halke gelecek olabilir. Fikirlerinizi kayıt altında saklamanın bir yolunu bulun ve belirli aralıklarla gözden geçirin.

12- Aklınıza gelen fikirleri kendinize eposta yada sms olarakta gönderebilirsiniz.

Eğer aynı anda birçok şeyi düşünmek, yönetmek, organize etmek ve doğru çözümler bulmak gibi yoğun bir hayatınız varsa fikirleriniz çok kıymetlidir. Onların değerini bilin ve mutlaka onlara sahip çıkacak yöntemler geliştirin.

Paylaşın:

Teşekkür etmeyi bilmek!

Markette para üstü aldığınızda, binanın dışını süpüren görevliyi gördüğünüzde ve daha bir çok yerde teşekkür etmek aklınıza geliyor mu? Herkes teşekkürü duymaktan memnun olur çünkü teşekkür yapılanı onaylamak ve hatta memnun olunduğunu göstermektir. Askerlikte bir söz vardır “Selam vermekten sarf-ı nazar edilmez” diye, işte bende “Teşekkür etmekten sarf-ı nazar etmeyin” diyorum. Yani teşekkür etmekten çekinmeyin.

Birilerine yardım ettiğinizde, işinizi iyi yapıp müşterinize iyi hizmet ettiğinizde teşekkür duymadığınız olmuştur ve hatta çoğunlukla duymuyorda olabilirsiniz. Nasıl hissettiğinizi düşünün. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız o zaman siz teşekkür ederek başlayın ki sizede teşekkürler gelmeye başlasın.

Teşekkür etmek gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası aslında. Yaptığımız bir çok şeyi ne para için nede zafer kazanmak için yapıyoruz. Ama birilerinden teşekkür alarak en azından yaptıklarımızın doğruluğundan ve varlığımızın ürettiği değerden emin oluyor, kendimize güvenimizi yeniliyoruz.

Teşekkür ederken bile bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor;

1. Teşekkür ettiğinizde neden ve niçin memnun olduğunuzu belirtmenizde fayda var. Ör Benim hazırlamam gereken raporu hazırlayarak bana en az 1 saat kazandırdın.

2. En azından eposta yada sms ile teşekkürünüzü iletin.

3. Mümkünse el yazınızla teşekkür notunuzu iletin. Bu sizin gerçekten minnettarlığınızı ve vakit harcayarak teşekkürünüzüde ne kadar samimimi olduğunuzu gösterecektir.

4. Sadece teşekkür etmek için beklenmedik telefonlar açabilirsiniz. Teşekkür ettiğiniz kişinin ismini mutlaka kullanın. Bazen şirket içinde diğerlerinin yanında ismini söyleyerek teşekkür ettiğiniz kişiyi onurlandırmış olursunuz.

5. Bazen çalışanlarınıza küçük bir teşekkür sertifikası verebilirsiniz. Küçük ama anlamlı bir teşekkür olarak teşekkürü alanın saklayacağı önemli bir belge vermiş olursunuz.

6. Bir çiçek, küçük bir hediye, sürpriz bir not bile teşekkür için çok etkilidir.

7. Masasına bırakacağınız bir çikolata, şeker vb. de güzel bir teşekkür olabilir.

8. Geç kalmadan teşekkür etmek gerekir.

Şimdi aklınıza gelen, teşekkür etmeyi unuttuğunuz yada teşekkür etsem iyi olur dediğiniz biri varsa durmayın hemen gidin ve teşekkür edin.

Paylaşın: