İyi Bir Fikrim Var Ama…

Gün içinde çeşitli fikirler ya da kafamızın içindeki sorulara ilişkin çözümler gelir aklımıza. Bazen gördüğümüz, duyduğunuz bir şey hiç alakası olmayan fikirler getirirler aklımıza.

Bazı problemlerin çözümünde ya da yeni ürün, proje fikirlerinin bulunması için beyin fırtınası toplantıları yapılır. Bu toplantılarda herkesin özgürce amaca yönelik görüşleri alınır ve amaca yönelik çözümlerin çıkması beklenir.

Bende bu tip toplantılara çok katıldım ve organize ettim. Çoğu zaman oldukça işe yaradılar. Hatta bu konudaki daha ileri bir yöntem olan “Arama toplantıları”na da katıldım. Gerçekten işe yarayan, farklı olan ve etkileyici bir çok fikri bu tip programlı “olmayan” ortamlarda yakalamışımdır.

İnsan beyni öyle muazzam ki bazen araba kullanırken, bazen TV seyrederken size çeşitli alternatifler sunuyor, çözümler bulduruyor.

Fakat şöyle bir sıkıntı yaşıyordum: Aklıma gelen fikir, çözüm, her neyse asansörde geldiyse ya da araba sürerken geldiğinde onu unutmamak için inanılmaz bir gayret sarf ediyordum. Bir çok fikri bu konuda organize olmadığım için unuttum. Sonra kendimce çözümler geliştirdim. Sizlerle paylaşmak istiyorum;

1- Her zaman bir küçük not defteri vb. not alabileceğim bir şeyi yanımda taşıyorum.

2- Normal kalemler büyük geldiği için taşınabilir küçük kalemlerim var.

3- Aklıma bir fikir geldiğinde hafıza güvenmiyorum ve hemen not alıyorum.  Saçma yada mantıklı olmasını umursamıyorum. Not alırken neyle ilgili olduğu vb. yazıp, tarih ekliyorum. Yazdığımda beynim rahatlıyor.

4- Özellikle araba kullanırken telefonumun ses kaydını kullanıyorum. Böylece dikkatimi dağıtmadan ve trafikte tehlike yaratmadan aklıma gelenleri  not alabiliyorum.

5- Yazdığım ya da kaydettiğim notları en kısa sürede değerlendiriyorum. Bekletirse soğuyorlar ve işe yaramayabiliyorlar.

6- Okuduğum kitabın yanında mutlaka bir not defteri, boş kağıt parçası ve kalem oluyor.

7- Bazen aklıma iyi bir fikir geldiğinde peşi sıra diğer fikirlerde gelmeye başlıyor. Bu yüzden asıl konuya sadık kalmaya ve ihtiyacım olan en önemli fikre odaklanmaya çalışıyorum.

8- Not aldığım fikirleri saklıyorum ve durumlarını (saçma, yapayım, ertele, seneye düşün vb.) yazıyorum.

9- Bazı fikirler gelecekte önemli hale gelebileceği için 3-6 ayda bir kayıtlarımın üzerinden geçiyorum.

Eğer aynı anda birçok şeyi düşünmek, yönetmek, organize etmek ve doğru çözümler bulmak gibi yoğun bir hayatınız varsa fikirleriniz çok kıymetlidir. Fikirlerimizin değerini bilmemiz ve mutlaka onlara sahip çıkacak yöntemler geliştirmemiz gerekiyor.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

İyi Bir Fikrim Var Ama…” hakkında 2 yorum

  1. Berk Keskin

    Merhaba, fikirler havaya uçmasın ile ilgili güzel bir konuya değinmişsiniz. Aklımıza gelen güzel fikirler oluyor fakat bunu proje aşamasına getirebilme yeteneğimiz maalesef çok düşük. Fikrimin hayata geçmesi için ister istemez bunu birileriyle paylaşmam gerekiyor. Paylaşacağım kişi yok bu işe yaramaz diyip 1-2 sene sonra bunu kendi yaparsa vs. durumlarından dolayı bir çok proje daha başlamadan son bulduğuna eminim. Güvenilir kişiyi bulma, proje yarışmaları, melek yatırımcılar gibi bu fikri hayata geçirebilecek kişiler ile güven nasıl sağlanacak? Hukuki olarak özellikle yazılım tarafında 2-3 özellik değiştirip fikir farklı denilebiliniyor sanırım. Fikir çok ama sadece fikir aşamasında kalıyorum bu dediklerimden dolayı…

  2. savassakar Yazar

    Merhaba,
    Fikrinizin çalınmasından korkuyorsanız, fikrinizi bir şekilde hayata geçirmeniz ve bir başarı hikayesine dönüştüğünde yatırımcılarla paylaşmanız lazım. Her fikir çalınabilir, bu tüm dünyada böyle. Her yıl binlerce insan fikirlerini yatırımcılarla paylaşıyor. Nedense TR’de “süper fikrim var ama ya çalınırsa” diye yok olup giden bir çok proje var. Sonuçta sizde internette gördüğünüz bir uygulamanın 3-5 özelliğini değiştirip yeni bir şeymiş gibi sunabilirsiniz. Ben paranoyaklık tarafında değilim. Onlarca fikir geldi karşıma ama çoğunun ayağı yere basar bir fizibilitesi, iş planı yapılmamıştı. Uçan araba ya da ışınlanma gibi çok iyi fikir denebilecek çoğu şey fizibilitesinde ya da yapılabilirliğinde patlayabiliyor. Eğer hiç kimseye güvenmiyorsanız ilk cümlemi dikkate alın lütfen. Yatırımcılar az, fikir üreten çok. Yatırımcıların tuzu kuru çünkü zaten çok başvuru var. Sizin durumunuzda sizi dinleyecek yatırımcı bile bulmak çok zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.