İş Ararken Pozitif Olmak

Kriz dönemleri, yeni mezun ya da iş arayanlar için iş bulmanın normalden daha da zor olduğu dönemlerdir. Böyle zamanlarda iş aramak hem zor hem de moral bozucu olabilir. Moralinizi yüksek tutmak ve pozitif olmak zorundasınız.

İş ararken pozitif olmak, yapmanız gerekenleri (özgeçmiş yazmak, iş görüşmelerine hazırlanmak vb.) daha doğru gerçekleştirmenizi sağlar.

Pozitif olmak, heyecanlı ve motive olmak demektir. Kendinize inanmanız ve kendiniz için doğru olanı yapma konusunda asla pes etmemeniz gerekir. Kendinize ve iş bulacağınıza inanmıyorsanız bulamanız zordur.

Ne yapmanız lazım:

1. Daha fazla yere özgeçmişinizi gönderin. Gazete ilanlarına bakarak sadece sizinle ilgili pozisyonlara bakıp özgeçmiş göndermeyin. Çalışmak istediğiniz firmalara iyi bir kapak yazısı ile özgeçmişinizi gönderin. Daha fazla yer, daha fazla iş görüşmesi ve dolayısıyla daha fazla iş imkanı demektir.

2. Başkalarına destek olun. Her ne kadar kendinize iş bakıyorsanız da karşılaştığınız fakat size uygun olmayan fırsatları çevrenizdekilerle paylaşın. Başkalarına yardım etmek sizin pozitif tarafınızı güçlendirecektir.

3. Başkalarının tecrübelerini öğrenin. İş arama süreci “yalnız” bir süreçtir. Tanıdıklarınızın nasıl iş bulduklarını, rahatlamak ya da pozitif kalmak için neler yaptıklarını öğrenin. Hangi işlerde neler yapıldığını, sizin için alternatif olabilecek diğer işleri inceleyin. Sizi mutlu edecek başka işlerde olabileceğini unutmayın.

4. Ne iş olsa yaparım doğru değil.
Her ne kadar paraya ihtiyacınız olsa da olabildiğince erken ve doğru şekilde iş aramaya başlarsanız, firmaların gibi sizin de firmaları seçme şansınız olacaktır. Yanlış iş arama ya da başka sebeplerle çok vakit kaybetmişseniz birden tüm sınırlarınızı ortanda kaldırıp “ne olursa yaparım” noktasına gelmemeye, başkalarının da gelmemesi için doğru uyarıları yapmaya çalışın.

5. Gülümseyin. Sevdiğiniz müzikleri, aile fotoğraflarını, filmleri izleyin. Sevdiğiniz şeyleri yaparak önce kendinizi gülümsetin. Gülmenin psikolojik olumlu etkisini iş ararken hissedeceksiniz.

6. Pozitif insanlarla birlikte olun. Pozitif ya da negatif enerji bulaşıcıdır. Bu yüzden pozitif insanlarla bir arada olmak sizi de pozitif yapacaktır.

7. İş bulmak istediğiniz alandaki iyilerle konuşun.
Eğer iş aradığınız alanda uzman  birilerini bulabilirseniz onlar size o konuda nasıl iş bulunabileceği konusunda yardımcı olabilirler. En azından sizin ayaklarınızın yere basmasını ve doğru yaklaşmanızı sağlarlar. Doğru ve erişebilir hedefler koymanıza yardımcı olurlar.

8. Kendinizi güncel tutun. İş bulamamak, durmak anlamına gelmez. Siz yine kendi konunuzla ilgili makaleleri, kitapları okumaya devam edin ve kendinizi güncel ve taze tutun.

9. Kabul edilmemenizin sebebi kişisel değildir.
Bir işe kabul edilmemeniz sebebi  firmanın beklentilerine uygun olmamanız anlamına gelmektedir. Siz, sahip olduğunuz bilgi ve becerilere ihtiyaç duyan bir firmada işe gireceksiniz unutmayın.

Dikkat etmeniz gerekenler;

1-    Asla ve asla özgeçmişinizde yanlış bilgi vermeyin.
2-    Dış görünüşünüze özen gösterin. Bu sizin işe ve kendinize verdiğiniz önemi  gösterir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Takip Edin:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + ten =

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.