İşi işte bırakabilmek

workaholic1Çok uzun bir süre sıkı bir işkolik olarak çalıştım ve hatta sağlığımı bu yüzden kaybettim.

Nasıl işkoliktim? Sabah 07:00’de işe gidip gece 23:00 gibi çıkan, hatta yolda ve evde bile çalışan bir insandım. Fırsat buldukça haftasonları iş yerine gider yapmam gereken işleri tamamlardım. Konuştuklarımın %90’ı işimle ilgili idi. Fakat sağlığımı kaybedince kendime geldim ve “işi işte bırakmayı” öğrendim.

Bu konuda bir makale okurken benim yaptığım şeylerle önerilenlerin çok örtüştüğünü görüünce sizlerle paylaşmak istedim.

Yolunuzu uzatın. Eğer işten çıktınız ve kafanızda hala bir şeyler var ise yolunuzudeğiştirip, vakit geçirip eve girene kadar onları unutmaya çalışmanız lazım. Evin kapısından girenekadar yapacağınızı yapın.

İşteki patronla evdeki patron aynı değildir. İşyerindeki pozisyonunuz yada size duyulan ihtiyaç ile evdekiler birbirinden farklıdır. Her iki tarafın ihtiyaçlarını ayrı ayrı düşünmeniz gerekir. Arıca evinizdeki insanlar sizin ücretle çalıştırdığınız insanlar değildir, bir hedefe ulaşmak ve size rapor vermek zorunda değilleridir. Bu yüzden iş yerindeki havanızı dışarıda bırakmanız gerekir.

Çoğumuz bir şeylere sinirleniriz ve sinirimizi başkalarından çıkarırız. Bu konuda ailenizi korumanız gerekir. Eğer işten sinirli geldiyseniz 15 dakika rahatlamak için yalnız kalmaya çalışın.

Mümkünse blackberry ve dizüstü bilgisayar kullanmayın. Bunlara sahip olduğunuz sürece hep birilerine eposta göndermek yada bir şeyler yapmak zorunda hissedeceksiniz.

Eve gider gitmez evdekilerin neler yaptığını sorun ve dinleyin.

Mümkünse işlerinizden evde bahsetmeyin.

Siz olmadanda şirketinizin işlerinin devam edeceğini artık kabullenin.

Gece yarısı telefonunuzu mutlaka kapatın, bazı akşamlar ailenizle rahat vakit geçirebilmek için daha erken kapatın.

Mükün olduğunca haftasonunuzu iş dışı aktivitelerle planlarsanız daha az iş düşünürsünüz.

Eğer illaki iş yapacaksanız, erken kalkarak ailenizle geçireceğiniz vakit yerine onların uyuduğu vakitleri iş yaparak geçirebilirsiniz.

İşyerinde planlı vedüzenli olursanız işlerinizi size ait olan mesai saatlerinde tamamlayabilirsiniz. Eğer iş yükünüz çok fazla ise veriminizi artıracak yöntemlerin peine düşmelisiniz.

Bu yazıyı okudunuz ama işkolik olup olmadığınızdan emin değilseniz İşkolik olma riskiniz var mı? yazımı mutlaka okuyunuz.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

İşi işte bırakabilmek” hakkında 1 yorum

  1. Sevil Mert

    Ne yazık ki işkolikken işkolik olduğunu kabul etmiyor insan. Sağlığını kaybedene kadar sınırlarını zorluyor işkolik. Acı bir şekilde bunun yanlış birşey olduğunu öğrendim ve yaşamaya yeniden başladım. Bin nasihat bir musibet hikayesi benimki, keşke daha önce uyarıları dinleseydim 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.