Koçluk ve Saç Traşı

Bir okuyucum daha yeni mezun olduğunu, benim yazılarımı beğendiğini ve özetle “daha ne yapayım?” diyebileceğim bir geçmişe nasıl sahip olduğumu sormuş. Yanıtlamaya çalışayım.

Ben hayat boyu öğrenmeye aşık biri oldum ve çok okumayı, çalışmayı tercih ettim. Okumak bir çok konuda özellikle teknik açıdan çok işime yaradı. Ama duygusal anlamda doğal olarak sınırlı kaldı. Bunun dışındaki becerilerimi birlikte çalıştığım insanları izleyerek ve onların profesyonel taraflarını analiz ederek geliştirdiğimi söyleyebilirim. Çevremdeki herkesi “profesyonel koçum” olarak düşündüm.

Eğer bana mesaj gönderen kişi bu yazımı okuyorsa ya da siz okuyorsanız demek ki öğrenmeyi seviyorsunuz. Ve inanıyorum ki yaptığınız işi en iyi şekilde yapmaya çalışan, yapmak istediğinizi en kısa sürede gerçekleştirmek gücüne sahipsiniz. Okumak hayatınız boyunca sizin öğrenmenizde en önemli rolü oynayacak lütfen bunu unutmayın.

Eminim kafanızda bazı soru işaretleri oluştu. Okuyorsunuz ve okuduklarınız her şey için ya 10 yol öneriyor ya da 8 adımda bu iş şöyle yapılır diyor. Ben de çoğu zaman bu şekilde yazıyorum.

Bunlardan bazılarını beğeniyor hemen gerçekleştirmeye başlıyorsunuz, bazılarını yarıda bırakıyorsunuz bazılarını ise umursamıyorsunuz.

Okumak her ne kadar size çok yardımcı olsa bile okumanın işinizi görmediği noktada yapacağınız şey profesyonel koçluğa başvurmaktır. Profesyonel koçluk dediğimizde ayda ya da haftada belirli sürelerle uzman kişi ile yüz yüze yada telefonla yarım saatliğine bir araya gelinmesini ve destek alınmasını kastediyorum.

Koçluk alırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var;

İşi sizin başaracağınızı unutmayın
Koçluk almak saç kestirmeye benzemez. Saç kestirmeye gittiğinizde işi berber yapar ama koçluk aldığınızda hem siz parayı ödersiniz hemde işi yaparsınız. Çünkü koç sizi yönlendirir, sorular sorar, öneriler yapar, destek verir, cesaretlendirir ve gerekiyorsa ödevler verir. Ama işi siz yaparsınız koç değil.

Neyi başarmak istediğinizin farkında olun
Nereye gitmek istediğinizi biliyorsanız herşey çok daha kolay olacaktır. Bu sayede başarılabilir hedefleri kendinize koyabilir adım adım istediğinize yaklaşabilirsiniz.

Sonuç olarak “kimya” size koçluk ilişkisini açıklayabilir. Her tepkimenin illaki bir başka kimyasal ile olması gerekmediğini görebilirsiniz. Başka bir kimyasal olmadanda zamanla bir tepkime oluşabilir. Siz içinizde gereken gücü bulabilirsiniz. Ama bazen kendinize ne kadar yeterli olduğunuzu bile birinin size söylemesi gerekebilir.

 

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Koçluk ve Saç Traşı” hakkında 4 yorum

 1. M. Tahir Çakmak

  Savaş Bey, yine döktürmüşsünüz ellerinize sağlık 🙂

  Ben şöyle anladım:

  Başarı = Okumak(Teorik)+ Okuduklarımızın doğruluğunu ispat etmek(Gözlemlemek) + İspat ettiklerimizi yapmak(Uygulamak, tecrübe etmek)

  Doğru mu? Ne dersiniz?

 2. savassakar Yazar

  Doğrudur belki sizin gibi formülarize etmem gerekirse = Oku + Çevrendeki profesyonelleri gözlemle + Okuduklarını pratiğe nasıl aktarabileceğini düşün + uygula + başarılı olanları geliştir ve başkalarına aktar = koç ol 🙂

 3. Ayşe Görücğ

  Savaş Bey emeğimize sağlık. Tam da acaba koçluk mu alsam diye düşünürken yazınızı okudum. Siz profesyonel koçluk desteği veriyor musunuz ?

 4. savassakar Yazar

  Merhaba,
  Profesyonel koçluk konusunda maalesef bir eğitimim ya da sertifikam yok. Profesyonel koçlara yaptığımın ne olduğunu sorduğumda “mentorluk” yapıyorsun dediler. Koçluk çözümü kişinin kendine buldurması imiş. Ben genelde deneyim ve tecrübelerimle yol gösteriyorum. Proje, Program ve Portföy Yönetimi konularında 500’den fazla firmadan 10.000’den fazla öğrencim oldu, 50’ye yakın firmaya danışmanlık verdim. Eğer bu konularda veya eğitim verme, danışmanlık yapma konusunda herhangi bir görüş, öneri vb. isterseniz elimden geleni yapmaya çalışırım. savassakar@gmail.com adresime mesaj atabilirseniz, nasıl görüşebileceğimizi yazışabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.