Proje Yönetiminde Ekip Kurma

Proje ekipleri birbirlerine benzemezler. Kalıcı veya geçici olan proje ekipleri benzer ve zıt özellikler içerirler. Bir çok ekibin performanslı çalışması zaman gerektirir. Ekip üyeleri arasındaki farklılıklar (bilgi, deneyim, ünvan, iş yapma şekli vb.) çatışmalara yol açabilir. Çatışmalar yönetilebilirler, yaratıcılığa ve ekip çalışmasına olan ihtiyacı artırlar.   

Proje başlangıcında ekip kurmanın faydaları;

 • İşbirliği artar, ekip üyeleri arasında bilgi paylaşımı artar, ekip üyeleri proje çıktısındaki önemlerini fark ederler,
 • Nitelikli iletişim artar,
 • Kaynaklar daha verimli kullanılır,
 • Karar verme hızlanır, aksiyon almada beklemeler azalır.
 • Ekip çalışmalarının sorumluluğunu alma artar,
 • Daha kaliteli sonuçlar ortaya çıkar. 

Basitleştirme ve Kolaylaştırma verimli ekip kurma, ekip içi problemleri çözme için kullanılan bir tekniktir.

Nasıl Yapılır?

 1. Kişisel değerlendirmeler yapılır.
 2. Ekip davranışları izlenir.
 3. Ekip üyeleri ile birebir görüşmeler yapılır.
 4. Karşılıklı bilgi paylaşımı yapılır.
 5. Ekip bir araya getirilir.
 6. Proje ekibinin amacı ve hedefleri paylaşılır.
 7. Rol ve sorumluluklar atanır.
 8. İzleme ve kontrol yapılır.

Her projenin başında bir ekip olarak nasıl çalışılacağına odaklanılmalıdır. Özellikle başlangıç toplantılarında proje ile ilgili bilgiler verilir, rol ve sorumluluklar tanımlanır. Her proje ekip üyesinin sorumluluklarını ve kendisinden ne beklendiğini anlaması önemlidir. Aynı zaman her ekip üyesinin diğer ekip üyelerinin rol ve sorumluluklarını anlamaları önemlidir. 

Her ekip üyesi anlamlı ve gerçekçi bir işin parçası olmayı ister. Gerçekçi olmayan beklentiler ekip çalımasını olumsuz etkilerler. Proje Yöneticileri dengeyi sağlamalı, proje için doğru olanın yapılmasını ortak bir anlayış ile sağlamaya çalışmalıdırlar. Bireysel performanslar ekip performansında buluştuğunda önemli başarılar elde edilir.

Ekip bütününde ve bireysel olarak dürüst, yapıcı ve açık geri beslemeler yapılması gerekir. Proje Yöneticisi kendi tutum ve davranışlarını da gözden geçirmeli ve düzenlemelidir. 

Ekibin önündeki engeller kaldırılmalı, tüm iletişimler desteklenmeli, başarılar ödüllendirilmeli, ekip üyeleri ile empati kurulmalıdır. 

Sosyal aktiviteler, ekip egzersizleri ile birliktelik güçlendirilmeli, etkileşim artırılmalıdır.

PMBOK® Guide 6’da Ekibin Geliştirilmesi sürecinde yer alan Ekip Kurma (Team Development), proje ekibinin sosyal ilişkilerini ve işbirliğini geliştirmek, dayanışma ortamı kurmayı hedefler.

Ekip Kurma aktiviteleri proje gözden geçirme toplantılarında 5 dakikalık çalışmalarla yapılabileceği gibi profesyonel olarak organize edilmiş aktivitelerle gerçekleştirilebilir.

Ekip kurma aktivitelerinin hedefi bireysel ekip üyelerinin birlikte verimli çalışmalarını sağlamaktır.

Ekip kurma aktiviteleri özellikle farklı lokasyonlarda çalışıp yüz yüze iletişim kurma fırsatı bulamayan ekip üyeleri için önemli bir fırsattır.

Ekip kurma çalışmaları proje başlangıcından itibaren sürekli olarak yapılmalıdır.

Proje ortamlarındaki değişiklikler ekip kurma çalışmalarının yenilenmesini ve farklı kurgularda yapılmasına yol açabilir.

Proje Yöneticisi proje ekibinin fonksiyonalitesini ve performansını sürekli izlemeli, ekip problemlerine ilişkin önleyici ve düzeltici faaliyetleri hayata geçirmelidir.

Proje Ekibi Oluşturma konusunda Tuckman Teorisini PMP sınavına hazırlananlar ilgili yazılarımdan öğrenebilirler: Ekip Oluşturma 1. Aşama2. Aşama3. Aşama4. Aşama5. Aşama

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.