Etiket arşivi: kar

Yöneticinin kulağına küpe çok ama takan kim

managerDaha önce Yöneticilerin kulağına küpe demiştim, SATIŞ ve Pazarlama becerileri adına birkaç madde daha ekleyelim. Yönetim sanatı dediğinizde herkes size başka bir şey söyler. Bu bir günde ya da sadece kitaplardan öğrenilecek bir şey değildir. Teori, pratik ile beslendiğinde gerçekler ortaya çıkar. Bu yüzden her yönetici bir sirkteki jonglör gibi 5 tane topu elleri ile çevirirken ayakları ile halkaları çevirebilmeli, kafasında kutuyu taşıyabilmeli ve aynı zamanda şarkı söyleyebilmelidir. Yani;

1- Projeye, ekibe yada çalışanlara ihtiyaç duydukları kaynakları temin etmeden mucize yaratmalarını beklemeyin.

2- Teknolojiyi maliyet kapısı olarak görmeyin ve şirketinizin ihtiyaçlarına uygun teknolojiye yatırım yapmaktan çekinmeyin.

3- Bir şey olmaz demeyin, araçları ya da yazılımları günü geldiğinde güncelleyin ve hep güncel tutmaya çalışın.

4- Her zaman müşterinize kıymet verin.

5- Onlara sunduğunuz hizmet, servis yada ürünlerle onlara değer katmaya çalışın. Ürün yada servisinizi rakiplerinizden farklılaştırın ve geri gelmelerini sağlamaya odaklanın.

Okumaya devam et

Paylaşın:

İş kabul kriterlerinizi belirleyin

iskabulKrizden sonra çok fazla işten çıkarma ve şirket kapatmalar duydum. İşsiz kalan bir çok kişiden gelen cv’leri eleman
arayanlarla paylaşmaya çalıştım. Bu arada benim küstah ya da zibidi diye tabir edebileceğimiz tarzda kişilere de denk geldim. Örneğin firma kendisini arıyor, “X liranın altında verecekseniz hiç konuşmayalım” diyor. Ya da daha 1-2 yıllık tecrübesi var ama iyi okullar bitirmiş, birkaç dil biliyor “stratejik kararların alınacağı önemlinoktalarda yer alacaksa çalışacağını” söylüyor.

Tabiki bir iş teklifini eğer ihtiyaçlarınız karşılanıyorsa kabul edersiniz. Ancak ihtiyaçlarınızı çok iyi belirlemeniz gerekir ki bir iş görüşmesi sonucunda size önerilen işin, yada yapılan teklifin size uygun olup olmadığını anlayabilin. Hem kendinizi, hem haddinizi hemde gelecek için doğru adımı atıyor olduğunuzu bilmek önemli.  Size tecrübe ile sabit bir kontrol listesi vereceğim. İş görüşmesine “mutlaka gidin” ve gitmeden önce bu soruları aklınıza kazıyın;

Bedel: Bir iş görüşmesi öncesinde minimum yaşama standartınız için size gerekli olan parayı hesaplamalısınız. Bu bedelin altına düşmemeniz gerekir. Yada mevcut işinizden %10-15 daha yüksek bir bedel beklentisi konulabilir.

Faydalar: Genel olarak size sunulacak faydalar, artılar nelerdir? Okumaya devam et

Paylaşın:

Uzun vadeli satış başarısı yaratma

Şimdiye kadar alıcıların ilgisi çeşitli yollarla çekilmeye çalışıldı: doğrudan posta gönderimleri, flaş web siteleri, sms gönderimleri, fuarlarda tanıtım vb. Fakat kompleks bir satış için istenen ilgi çoğu zaman yaratılmadı.

Kompleks satış hedef kitlenin spesifik ihtiyaçlarına yönelik olarak kurgulanır. Uzun soluklu bir koşu olarak beklentilerinde yükseltilmesini hedefler. Bu tipte müşterilerine yönelen firmalar daha sofistike çalışıp, kritik problemlere spesifik çözümler üretirler ve yönetirler.

Kompleks satışlar kendilerini daha çok B2B alanda gösterirler. Pazarlamacılar sürekli olarak kaliteden ödün vermeden daha fazla nasıl satışın artırılacağına kafa yorarlar. Fakat unutulmamalıdır ki bugünkü başarılı bir satış stratejisi devamında başarılı satışlar getirmeyebilir. Bu durumda, sürekli mutlu ve karlı müşterileri kalıcı olarak elde etme ve tutma konusunda uzun vadeli yaratıcı satış ve pazarlama çözümlerine yönelmeniz gerekmektedir.

Bryan J. Caroll bu konuda size yol gösterecek e-kitabını internetten bedava indirmenize olanak veriyor:

http://www.startwithalead.com/downloads/StartWithALeadEBook.pdf

Paylaşın: